“Aşıda dayatma değil bilgilendirme yapılmalı!”
Haber
21 Ağustos 2021 - Cumartesi 00:15
 
“Aşıda dayatma değil bilgilendirme yapılmalı!”
Klinik Psikolog Duygu Berekatoğlu, koronavirüs aşısı olmayan insanlara zorlamanın yanlış olduğuna dikkat çekerek bilgilendirme çalışmalarının yapılması uyarısında bulundu. İnsanları aşı yapmadıkları için dışlamak veya yaptırım uygulamanın çözüm olmadığını söyleyen Berekatoğlu, insanların bilinmeyenlerden kaynaklı aşı olmadığını söyleyerek aşılanma kampanyalarında aşının etkinliği ile ilgili verilerin detaylı paylaşılmasını söyledi.
RÖPORTAJ Haberi
“Aşıda dayatma değil bilgilendirme yapılmalı!”

Fatih SURUÇ

MÜCADELEDünyayı etkisi altına alan ölümcül koronavirüs salgının da aşı yapmayanlara karşı dışlanma veya yaptırım uygulamaları hakkında gazetemize konuşan Klinik Psikolog Duygu Berekatoğlu, çözümün aşının etkinliği hakkında detaylı veri paylaşımı ve saha çalışmalarıyla bilgilendirme yapılmasına dikkat çekti.

 

Pandemi sürecinde vaka ve ölüm oranlarının her gün bildiriliyor olmasının insanlarda korku ve paniğe de sebep olduğunu söyleyen Berekatoğlu, insanları bu süreçten etkilenmemesi konusunda keyif alınabilecek etkinlikler yapılmasını tavsiye etti. Koronavirüsle birlikte Pseudo-Corona (Sahte Korona) hasta sayısının da arttığına dikkat çeken Berekatoğlu, korona hakkındaki bilgi kirliliğinde kaçınılması uyarısında bulundu.

 

Klinik Psikolog Duygu Berekatoğlu, gazetemizin sorularını şöyle yanıtladı:

 

“VAKA VE ÖLÜM ORANLARININ ARTMASI KORKU VE PANİK DURUMUNU ARTIRIYOR”

Mücadele Haber: Pandemi süreci insan psikolojisini nasıl etkiledi?

Duygu Berekatoğlu: İnsanların hayatta kalması için gerekli olan kaygı ve endişedir aslında bu yüzden insanların bir miktar kaygı ve endişe yaşaması kabul edilebilir bir durum ama pandemi süreci uzadıkça İnsanlar çok yüksek kaygı yaşamaya başladı. Bütün dünyayı etkisi altına almış yeni ve sonuçları kestirilemeyen bir virüs olması virüsün mutasyona uğruyor olması, aşı olanların tekrardan Covid-19’a yakalanıyor olması kontrol edilemeyen korku ve kaygıya sebep oluyor. Her gün yeni vaka sayısı ve ölüm oranlarının bildiriliyor olması korku ve panik durumunu artırıyor.

 

“PSEUDO-CORONA (SAHTE KORONA) SAYISI GİTTİKÇE ARTIYOR”

Sosyal ortamdan uzak kalma mecburiyeti çoğu insanı depresif bir ruh haline sürükledi. İnsanlar, bu depresif ruh haliyle İhtiyaç duyduğu yaşam rutinine ulaşamadığı için ciddi anlamda uyku problemleri, yeme problemleri, duygu durum bozuklukları, can sıkıntısı, yalnızlık, kaygı, uykusuzluk veya öfke gibi yoğun duygusal ve davranışsal tepkiler gösterebiliyor. Pseudo-Corona (sahte korona) yani hasta olmadığı halde koronavirüse yakalandığını sananların sayısı da gittikçe artıyor.

 

“KORONA HAKKINDAKİ BİLGİ KİRLİLİĞİNDEN KAÇINMAK GEREKİYOR”

Mücadele Haber: Pandemi sürecinden psikolojik olarak etkilenenlere neler tavsiye edersiniz?

Duygu Berekatoğlu: Sürekli salgın ile ilgili programları izlemekten haber okumaktan ve bilgi kirliliğinden kaçınmak gerekiyor. Olabildiğince olumlu düşünmek, riski kabul etmek ancak gerekli tedbirleri alarak süreci sağlıklı atlatabileceğine ilişkin inancı beslemek gerekiyor. Kaygının normal olduğunu kabul etmek ve bununla baş etme becerilerini geliştirmek lazım eğer bununla ilgili zorluk yaşanıyorsa uzman desteği almak süreci kolaylaştırır. Keyif alınabilecek etkinlikler yapılması (egzersiz yapmak,  puzzle yapmak;  dijital oyunlar oynamak dikkati kaygıdan başka şeylere yönelmesine katkı sağlar. Kaygı sürecinde işe yarayacak gevşeme ve nefes egzersizlerine zaman ayırmak önemlidir.

 

“AŞI ÜRETEN ŞİRKETLERİN SÖZLERİ GÜVENSİZLİK YARATTI”

Mücadele Haber: Bilim insanlarının koronaya karşı en etkili çözümün aşı olduğunu söylemesi ve insanların buna rağmen aşı olmamalarının sizce sebebi nedir?

Duygu Berekatoğlu: Bu kararsızlığı elbette tek bir nedene bağlamamız mümkün değil. Sosyal medyada dolaşan bilgi ve mesajların etkisiyle ya da siyasi gerekçelerle hareket edenler bile var. Bu aşı karşıtlığı sadece ülkemizde değil Dünya’nın her yerimde var. Pandemi başladığı günden beri komplo teorileriyle önce virüsün varlığına inanmayan, sonrasında maskeye şimdilerde ise aşıya karşı her geçen gün yeni komplo teorisi üretenler var. Çip olduğu, kısırlık yaptığı, öldüreceği yönünde bilime dayalı olmayan çok fazla teori var. Dünya Sağlık Örgütü’nün bir raporunda aşı üreten şirketlerin “Aşı nedeniyle doğabilecek zarar ve yan etkilerden sorumlu değiliz” dedikleri için bu çoğu insanda güvensizlik hissi yarattı. Elbette şu an için hiçbir aşının orta ve uzun vadedeki riskleri, yan etkileri ve koruyuculuğu belli değil. Ayrıca aşı olduktan sonra farklı sebeplerden ölen insanları aşıdan ölü denilmesi de güvensizliği artırdı.

 

“AŞININ ETKİNLİĞİ İLE İLGİLİ VERİLER DETAYLI PAYLAŞILMALI”

Mücadele Haber: İnsanlara “Aşı, tercih değil toplumsal sorumluluktur” diye aşıya zorlanmaları ve birçok alanda dışlanmalarını çözüm olarak görüyor musunuz, öneriniz nedir?

Duygu Berekatoğlu: İnsanları dışlamak veya yaptırım yapmak çözüm değil çünkü İnsanlar bilinmeyenlerden kaynaklı aşı olmak istemiyor. Burada yapılması gereken bilgilendirme ve aşının etkinliği ile ilgili verilerin detaylı paylaşılmasıdır.

 

“KİŞİLERE DAYATMA DEĞİL BİLGİLENDİRME YAPILMALI”

Mücadele Haber: Aşılanmaya karşı birçok kurum ve STK’ların aşı çağrısı yapması sizce yeterli mi, insanlara aşı yapmalarına ikna etmek sizce nasıl yapılmalı?

Duygu Berekatoğlu: Çağrılardan sonra aşılama oranı biraz arttı. Tek seferlik basın toplantıları yerine koordineli olarak sosyal mesafe sağlayarak saha çalışmaları yapmak daha etkili olur. Kişilere dayatma değil bilgilendirme yapılmalı. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Aşıda, dayatma, değil, bilgilendirme, yapılmalı!”,
Yorumlar
Haber Yazılımı