Atatürk'ün Diyarbakır'a gelişinin 84. Yıl dönümü
Haber
15 Kasım 2021 - Pazartesi 11:40
 
Atatürk'ün Diyarbakır'a gelişinin 84. Yıl dönümü
15 Kasım 1937’de Diyarbakır’a gelen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Diyarbakır'a gelişinin 84. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.
KÜLTÜR Haberi
Atatürk'ün Diyarbakır'a gelişinin 84. Yıl dönümü

MÜCADELE- Diyarbakır Garı'nda yapılan törende, Atatürk'ün Diyarbakır'a trenle gelişi ve karşılanması temsili olarak canlandırıldı. Trenden inen gaziler, Kayapınar Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ünal Koç'a Türk bayrağı takdim etti. Koç’da öperek teslim aldığı Türk bayrağını öğrencilere verdi. Kaymakam Koç, yaptığı konuşmada, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitleri rahmet ve minnetle andıklarını söyledi.

 

 

“ATATÜRK 1916 VE 1937 YILLARI ARASINDA DİYARBAKIR’DA BULUNDU”

Kaymakam Koç, şöyle konuştu: "Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, saygı ve minnetle anıyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk 1916 ve 1937 yılları arasında farklı görevlerle şehrimizde bulunmuş ve 100 günü aşkın bir süre şehrimizde kalmıştır. Diyarbakır’a her geldiğinde büyük bir bahtiyarlık ve mutluluk duyduğunu dile getiren Atatürk, Diyarbakır ve Diyarbakır halkına gönülden bir muhabbetle bağlı olduğunu her ortamda belirtmiştir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk vefatından bir yıl önce 15 Kasım 1937’de şu an bulunduğumuz Diyarbakır garına teşrif etmiş; ülkemizin dört bir yanında olduğu gibi Diyarbakır'da da halk tarafından büyük bir coşku ve sevgi gösterileri ile karşılanmıştır.

 

“DİYARBAKIRLILAR, KENDİSİNE MİNNETTARDIR, YÜREKTEN BAĞLIDIR”

Atatürk 84 yıl önce bugün, halkevinde yaptığı konuşmada Diyarbakır halkına şu sözlerle seslenmiştir: ‘20 yıl sonra tekrar Diyarbakır'da bulunuyorum. Dünyanın en güzel ve modern bir binası içinde, beşeriyetin medeni bir halkı huzurunda, duyduğum zevk ve saadetin ne kadar büyük olduğunu kaydetmekle bahtiyarım’ Bu sözlerle atamızın takdirlerine mazhar olan Diyarbakırlılar, kendisine minnettardır, yürekten bağlıdır.

 

Aziz Atatürk; tarih boyunca barışın, hoşgörünün, sevginin ve kardeşliğin ilmek ilmek işlendiği, içinden yüzlerce devlet, kültür ve bilim insanı yetiştirmiş bir şehir olarak, çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmak için, gösterdiğiniz hedeflere emin adımlarla ilerliyoruz.  İnsanımızı yüceltmek, mutlu ve huzurlu kılmak için var gücümüzle gayret ediyoruz. Ülkemizin hızla gelişen şehirlerinden ve dünyaya açılan bir vitrini olan Diyarbakır’ımızı daha da geliştirmek, güzelleştirmek ve dünya kentleri arasında yerini güçlendirmek için var gücümüzle çalışıyoruz.

 

Sizlerin ifadelerinde geçen ‘Millete efendilik yoktur, hizmet etmek vardır. Bu millete hizmet eden onun efendisi olur' düsturu içerisinde, gelecek nesillere daha da güzel bir Diyarbakır bırakmak için çalışmaya devam edeceğiz.  Sözlerime son verirken Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve saygıyla anıyor sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyorum.”

 

Törene, askeri ve mülki erkan, gaziler, şehit yakınları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Öte yandan Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nün yaptığı paylaşımda yer verdiği ifadeler şöyle, “Gazi Mustafa Kemal #Atatük'ün #Diyarbakır'a gelişinin 84. yıl dönümünde saygıyla anıyoruz.”  (Haber Merkezi)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Atatürk'ün, Diyarbakır'a, gelişinin, 84., Yıl, dönümü,
Yorumlar
Haber Yazılımı