AYM üyeliği için seçilen 3 isimden biri Diyarbakır’dan
Haber
15 Ocak 2022 - Cumartesi 18:58
 
AYM üyeliği için seçilen 3 isimden biri Diyarbakır’dan
Baro başkanları, AYM’ye seçilecek üye için TBMM’ye önereceği isimleri seçti: Diyarbakır Barosu üyesi Zülal Erdoğan Bilal, Çorum Barosu Başkanı Kenan Yaşar ve Erzurum Baro Başkanı Talat Göğebakan.
DİYARBAKIR Haberi
AYM üyeliği için seçilen 3 isimden biri Diyarbakır’dan

MÜCADELE- Türkiye Barolar Birliği, (TBB) Anayasa Mahkemesi üyeliği için 32 aday adayı arasından 3 ismi bugün yapacağı seçimle belirledi. Afyonkarahisar Baro Başkanı olarak görev yaparken 2010 yılında TBMM tarafından AYM üyeliğine seçilen Celal Mümtaz Akıncı, yaş haddinden dolayı 31 Ocak 2022 tarihinde emekliye ayrılacak.

 

Anayasaya göre, baro başkanları Akıncı'nın yerine 45 yaşını doldurmuş olan serbest avukatlar arasından üç aday belirliyor. TBMM Genel Kurulu, bu üç aday arasından yeni Anayasa Mahkemesi üyesini seçecek.

 

“YÜKSEK YARGIDA EŞİT TEMSİLİYET İSTİYORUZ”

Diyarbakır Barosu’ndan Konuya ilişkin açıklama yapıldı. “Baroların temel hak ve özgürlükleri korumak ve geliştirmek, hukukun üstünlüğünü savunmak, demokrasi ve eşitlik mücadelesine katkı sağlayarak insan haklarını savunmak görevlerinin gereği olarak yüksek yargıya kadın üye seçilmesini sağlamak kurumsal sorumluluğumuzun bir gereğidir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile mücadele etmek ve kadın temsiliyetinin güçlenmesini sağlamak için Anayasa Mahkemesi üyeliğine adaylar belirlenirken kadın adayların desteklenmesini önemli buluyoruz. Kadınların yüksek yargıda da eşit şekilde temsil edilmesini sağlamak için adaylığını açıklayan Baromuz üyesi meslektaşımız Av. Zülal Erdoğan Bilal'i adaylığı için kutluyor ve tüm desteğimizle yanında olduğumuzu kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.” İfadeleri kullanıldı. (Haber Merkezi)

Kaynak: Editör:
Etiketler: AYM, üyeliği, için, seçilen, 3, isimden, biri, Diyarbakır’dan,
Yorumlar
Haber Yazılımı