Bu kez Vali Karaloğlu’ndan TMMOB'a yanıt
Haber
05 Ocak 2022 - Çarşamba 16:44
 
Bu kez Vali Karaloğlu’ndan TMMOB'a yanıt
Diyarbakır’da kaçak yapılara izin verildiği iddiasıyla kayyım ve ilgili kuruluşlar hakkında suç duyurusunda bulunan TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu ile Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Münir Karaloğlu arasında günlerdir süren tartışma karşılıklı yapılan açıklamalarla sürüyor. Taraflar, “kaçak yapı” konusunda yaptıkları açıklamalarla birbirlerini suçlarken, TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu’nun son açıklamasına yanıt veren Vali Karaloğlu, TMMOB’u görevini yapmaya davet etti.
DİYARBAKIR Haberi
Bu kez Vali Karaloğlu’ndan TMMOB'a yanıt

MÜCADELE- Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Münir Karaloğlu, kaçak yapılaşmaya izin verildiği iddiasıyla kayyım ve ilgili kurumlar hakkında geçen hafta suç duyurusunda bulunan Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği’ne (TMMOB) “ Bakın Kırklar Dağı'nı ranta teslim edenlerin hatası yüzünden bugün Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sur Belediyesi 100 milyon TL tazminata mahkum edildi. Eğer bu şehre sahip çıkmak istiyorsanız, çıkın şunu söyleyin, ‘Buna sebep olan Büyükşehir Belediye Başkanı, Sur Belediye Başkanı, Büyükşehir Meclis Üyesi, Sur Meclis Üyesi bu tazminatı cebinizden ödemeniz lazım' deyin biz de sizin bu şehre, bu şehrin kaynaklarına, bu milletin kaynaklarına sahip çıktığınıza inanalım. Yoksa kara propagandayla yıkıcı, yok edici fikirlerinizle bu şehri tekrar karanlık günlerine çevirmek istiyorsanız kusura bakmayın, bu millet size fırsat vermeyecek. Bu kaçak yapılar yapılırken siz neredeydiniz? Hiç eleştirdiniz mi? Bugün şehri bu kaçak yapılardan temizlemek için gece gündüz çalışan insanlara iftira atmaya, karalama yapmaya utanmıyor musunuz? Okuduğunuz bildiriyi bile sizin yazmadığınızı biliyorum. Elinize tutuşturdular. Bu şehrin sahibi burada, valisiyle, milletvekiliyle, işçisiyle, esnafıyla, çiftçisiyle, vatandaşıyla bu şehrin sahibi burada” diyerek sert tepki göstermişti. 

 

Vali Karaloğlu’nun bu açıklamasının ertesi günü açıklama yapan TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu " Sizden önceki kayyım Kırklar Dağı'nı yıktı ve oraya yeni rant alanları kurdu. Hukuksal süreç başlattık ve o davayı kazandık. Sizin de yapmanız gereken o yapıyı yıktırmaktı. Fakat siz bundan kaçtınız. Üstüne oraya bir hatıra ormanı yapacakmışsınız. Adını da 'Devlet Bahçeli Hatıra Ormanı' koyacakmışsınız. Neden Amed gibi bir yerde Devlet Bahçeli? Bahçeli Kürtlere karşı konuşan biri. Kürt düşmanı biri. Kürt toplumuna karşı suç işliyorsunuz. Diyarbakır halkına karşı onlarca emek vermiş ve halkı temsil eden yüzlerce yazar ve sanatçı varken neden Devlet Bahçeli? Halkın evini başına yıkarak bu işten kurtulamazsınız. Bir buçuk yıldır bu şehirde görev yapıyorsunuz ama ağzınızdan yıkımdan başka bir şey çıkmıyor. Bu mu kamu yararı? Gecekonduda yaşayan insanlaramı gücünüz yetiyor? Siz bizi yanlış anlamışsınız Sayın Vali. Bu kentin sahibi olamazsınız, atanmış bir memursunuz. Bu kentin sahiplerinin evlerini başına yıkanlarsınız. Yanlış anlayacağınızı bilseydik tane tane anlatırdık"  diyerek Vali Karaloğlu’na yanıt vermişti. Karşılıklı açıklamaların ardından Vali Münir Karaloğlu dün yeni bir açıklama yaptı.  

 

VALİ KARALOĞLU’NDAN TMMOB DİYARBAKIR İL KOORDİNASYON KURULU’NA YANIT

Kayapınar ilçesinin Fırat Mahallesi Aşağı Karakuyu mevkiindeki binalar arasında kalan mahallede başlatılan kentsel dönüşümde TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu’na bugün yanıt veren vali Karaloğlu özetle şöyle konuştu:

 

“Diyarbakır’da birileri ortaya çıkıp ‘Diyarbakır sahipsiz değildir. Diyarbakır’da kaçak yapılaşma var, suç duyurusunda bulunuyoruz.’ dediler. Bizde onlara dedik ki Diyarbakır’ın tarihindeki kaçak yapıyla en çok mücadele edilen dönemdeyiz. Neredeyse Diyarbakır'ın sorun olan her mahallesinde şu anda kentsel dönüşüm faaliyetleri başladı. Böyle bir dönemde ortaya çıkmış olmanın hikmeti olmalı. Ya vatandaş çok memnun o memnuniyete algı operasyonu yapıyorlar veya başka bir dertleri var. Onlara şöyle bir görev vermiştim, eğer bu kente gerçekten sahip çıkmak istiyorsanız. Bu kentin en kıymetli bölgesi Kırklar Dağı’nı imara, ranta açan ve daha sonra yıkmak zorunda kaldığımız rezidanslar dolayısıyla şu anda bu kentin Büyükşehir Belediyesi, Sur Belediyesi milletin parası olan 100 milyon tazminat ödemek zorunda kalacak. Eğer bu kente sahip çıkmak istiyorsanız ortaya çıkın deyin ki bu kentin 100 milyon lirasını heba edenler bunu ceplerinden ödesin, çıkın bunu konuşun dedim.”

 

“BİZ VATANDAŞIN HİZMETKARIYIZ XEBATKARIZ”

Karaloğlu, sonuç odaklı çalıştığını ve işinin vatandaşın sorununu çözmek olduğunu ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti: “Ben demogoji sevmem, işim de değil. Benim işim iş yapmak, iş üretmek vatandaşın sorununu çözmek. Ben sonuç odaklı bir adamım, sonuç alacak işlerle uğraşıyorum. Bu arkadaşlar basın toplantısında yine hezeyanlarını ortaya koydular. Şöyle bir ifade kullanmışlar ‘Valinin gücü gecekonduda oturanlara yetiyor.’ Devlet, valiler, kaymakamlar, devlet görevlileri vatandaşına karşı güç kullanmaz. Biz vatandaşımıza karşı güç kullanmayız. Biz vatandaşın hizmetkarıyız. Xebatkarız. Biz vatandaşla anlaşarak kentsel dönüşüm yapıyoruz. Bakın burada oturan vatandaşların hepsi burada muhtarımız burada herhangi bir vatandaşın şikayeti var mı? O zaman sizin derdiniz ne? ‘Valinin gücü gecekonduda oturana yetiyor’ demek ne demek. Hem ‘Kaçak yapıyla mücadele edilmiyor.’ diyeceksin hem de kaçak yapıyla mücadele eden valiye ‘Senin gücün gecekonduda oturana yetiyor.’ diyeceksin. Biz gücümüzü vatandaşa kullanmayız. Gücümüzü fitneci bozguncu ya kullanırız. Kimse kusura bakmasın. Bu milletin huzurunu bozmak isteyene gücümüzü kullanırız ama vatandaşa hizmet ederiz. Biz hizmetkârız”

 

“DİYARBAKIR HALKININ LAYIK OLDUĞU ŞEHİRLEŞMEYİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Kayapınar’da çarpık yapılaşma olan Peyas Mahallesi’nde yıllardır çözülemeyen sorunu Büyükşehir Belediyesi, Kayapınar Belediyesi ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın vatandaşlarla yerinde dönüşüm yapmak üzere anlaştıklarını, yapılan imar değişikliğine herkesin sevindiğini anlatan Karaloğlu, şunları kaydetti:

 

“İmar değişikliği ilçe belediyesinden Büyükşehir Belediyesinden çıktı, kesinleşti. Sevindik, herkes sevindi, hiç kimsenin itirazı yok. Yerelde oturan hiçbir Allah'ın kulunun itirazı yok. Aynen burası gibi bir çöküntü alanı orayı da kurtaralım istedik. Bu kentin sahip olduğunu iddia edenler var ya bu TMMOB’a bağlı Şehir Plancıları Odası hemen koştular, mahkemeye gittiler, dava açtılar. Muhtarla, vatandaşla anlaşarak yaptığımız imar değişikliğini iptal ettiler. Kente sahip çıkmak vatandaşa zulmetmek değildir. Kente sahip çıkmak vatandaşın problemini çözmek vatandaşa hizmet etmektir. Beyefendiler kendileri tabi sitelerde güzel konutlarında rezidanslarında oturuyorlar ama Karakuyu’da Peyas’ta çarpık yapılar da oturan vatandaşlar da orada yaşamlarına devam etsinler istiyorlar. Biz buna izin vermeyeceğiz arkadaşlar. Biz gücümüzün yettiği her noktada Diyarbakır halkının layık olduğu şehirleşmeyi gerçekleştireceğiz.”  (Haber Merkezi)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bu, kez, Vali, Karaloğlu’ndan, TMMOB'a, yanıt,
Yorumlar
Haber Yazılımı