Haber Detayı
07 Ocak 2021 - Perşembe 00:17
 
“Çiftçi, yüzde 100’e varan faizlere isyan ediyor”
Diyarbakır Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu, kamu bankalarının çiftçiye verdiği yüksek faizli kredinin mağdur olan çiftçiyi daha mağdur ettiğini söyledi.
EKONOMİ Haberi


Fatih SURUÇ

MÜCADELE HABER- Kuraklık tehlikesi, ekonomik sorunlar ve pandeminin yaşandığı bu dönemde bazı kamu bankaların faizi yüzde 4,5’ten yüzde 8,5’ a çıkardığını öne süren İskenderoğlu, çiftçinin neredeyse yüzde 100’e varan bu yüksek faizleri asla kabul etmediğini belirterek isyan ettiğini savundu.

 

“BU ORTAMDA ÇİFTÇİ VE ÜRETİMİNE DESTEK VERİLMESİ GEREKİRKEN, ÇİFTÇİNİN ÜZERİNE FAİZ YÜKÜ BİNDİRİLDİ”

Gazetemize açıklamada bulunan Diyarbakır Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu'nun açıklamaları şöyle, “Yılbaşının ilk mesai gününde, ayın dördünde tarımsal kredilerde kullanılan çiftçiyle üreticilerimizin sahipleri Ziraat Bankası tarafından yüzde 100’e yakın artırılmıştır. Daha önce 4.5 iken şimdi ise yüzde 8,5 oldu. Zaten çiftçiyle tarım kuraklığının olması, endişesi, üretim maliyetlerin yükseltildiği sayı artışını kabul etmiyor ve bu artışa isyan ediyorlar. Bunu kabullenmek mümkün değildir. Bu ortamda çiftçi ve üretiminedestek verilmesi gerekirken, çiftçinin üzerine faiz yükü bindirildi. Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Çiftçi şu anda mağdur durumda, biz mağdur haldeyiz. Biz faiz indirimleri beklerken, desteklerimizin yüksek olmasını beklerken, üzerimize Ziraat Bankası’nın, çiftçi üreticilerimizin kullandığı kredilere yüzde yüze yakın faiz artışına gitmesi çiftçi adına büyük bir tepkinin doğmasına yol açıyor. Çiftçilerimizin ve bizim bu durumu kabullenmemiz mümkün değildir. Traktör faizleri de öyle. Çiftçilerimizin kullandığı tarımsal kredisinde hakeza yüzde 100 üzerine artış gelmiş durumda. Biz bunu kabul etmiyoruz. Ayrıca pamuk fiyatları gerilemiş oldu. Mısır ise elimizden çıktıktan sonra yükselmiş oldu. Burada çiftçinin kazanması gerekirken, komisyoncu kazanmış oldu.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “Çiftçi,, yüzde, 100’e, varan, faizlere, isyan, ediyor”, ,
Haber Videosu
Yorumlar

Bizim Gazete
Arşiv
Haber Yazılımı
170-540-3023