DEVA Diyarbakır’dan ‘Devlet Bahçeli Ormanı’na tepki
Haber
15 Ocak 2022 - Cumartesi 18:00
 
DEVA Diyarbakır’dan ‘Devlet Bahçeli Ormanı’na tepki
DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı, Kırklar Dağı’na MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin adına hatıra ormanı oluşturulmasına karşı On Gözlü Köprü’nün girişinde açıklama yaptı.
POLİTİKA Haberi
DEVA Diyarbakır’dan ‘Devlet Bahçeli Ormanı’na tepki

MÜCADELE- Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Diyarbakır İl Başkanlığı, Kırklar Dağı mevkiinde bulunan 210 dönüm arazi üzerinde şehitlerin adını taşıyan 10 bin fidan dikimiyle Dr. Devlet Bahçeli Hatıra Ormanı yapacağını açıklamıştı. Kentte tartışma yaratan bu karara ilişkin bir açıklamada DEVA Partisi Diyarbakır İl Başkanlığı’ndan geldi.

 

Konuya ilişkin açıklamayı okuyan DEVA Partisi Sur İlçe Başkanı Sadrettin Tosunlu, “Kırklar dağında yapılacak olan hatıra ormanına “Devlet Bahçeli Hatıra Ormanı” isminin verilecek olması kabul edilemez bir durumdur. Diyarbakır olmak üzere bölge şehirleri ve bu şehirlerde yaşayan insanların nezdinde hiçbir olumlu karşılığı yoktur. Bütün siyasi hayatı boyunca yalnızca iki defa Diyarbakır’a gelmiş ve Diyarbakır’a müspet bir hatırası olmayan bir siyasetçin adının hatıra ormanına verilmesinin makul hiçbir gerekçesi olamaz” dedi.

 

DEVA Partisi Sur İlçe Başkanı Sadrettin Tosunlu’nun açıklaması şöyle, “Mekânlar ve şehirler, o mekanda ve şehirde yaşayanların hafızalarının toplamıdır. Bu hafızalar şeridi, dünü bugüne, bugünü geleceğe bağlayan önemli manevi bağlardandır. Ağaçların doğaya, şehirlere ve insanlığa çok boyutlu olarak fayda sağladığı, bu ağaçlandırma faaliyetlerinin hız kesmeden devamı bizler için de önemli ve değerli olarak görülmektedir. Ağaçların faydaları çoğu zaman unutulmakta, konunun çok boyutlu olduğu aslında şehircilik için de çok önemli olduğu ihmal edilmektedir. Bu anlamda bir ağaçlandırma faaliyeti olarak hatıra ormanlarının büyütülmesi ve genişletilmesi son derece önemlidir. En az onun kadar önemli olan bir husus da kentin tarihi dokusuna, sosyal yapısına, yaşanmışlıklarına uygun, şehirde yaşayanların büyük çoğunluğunun üzerinde ittifak ettiği isimlerin bu hatıra ormanlarına adlarının verilmesidir. Çünkü maddi bir karşılıktan fazlası olarak manevi olarak da yapılan hizmetin karşılığının bulunması gerekir.

 

Genel uygulamaya baktığınızda, hem dünyada hem de Türkiye'de kentin hafızasında yer etmiş, kültürüne katkı sağlamış aydın, şair, sanatçı, edebiyatçı ve politikacıların bu tür hatıra ormanlarına isimlerinin verilmektedir. Bu hassasiyet hem şehir için önemlidir hem de adı konulan şahısların geçmişten günümüze yaptıklarının yaşatılması ve geleceğe taşınması anlamında kıymetli bir çabadır.

 

Kentimizin güzide yerlerinden; adına türküler yazılmış olan Kırklar dağında yapılacak olan hatıra ormanına “Devlet Bahçeli Hatıra Ormanı” isminin verilecek olması bu anlamda kabul edilemez bir durumdur. Zira adı konulmak istenen siyasetçinin, başta Diyarbakır olmak üzere bölge şehirleri ve bu şehirlerde yaşayan insanların nezdinde hiçbir olumlu karşılığı yoktur. Bütün siyasi hayatı boyunca yalnızca iki defa Diyarbakır’a gelmiş ve Diyarbakır’a müspet bir hatırası olmayan bir siyasetçin adının hatıra ormanına verilmesinin makul hiçbir gerekçesi olamaz. Kürtleri “kökenli” olarak tarif eden, onları adeta inkar eden, fırsat bulduğu her zeminde eşitlik ve adalet duygularından uzaklaşan, Diyarbakır’a ve Diyarbakır halkına dair gelecek tasavvrunundan yoksun bir siyasetçinin öncelikle bu tutumunu değiştirmesi gerekmektedir. Diyarbakır’ın ve Kürt’lerin hafızasında güzel anılarla karşılık bulmayan bir siyasetçinin isminin bir hatıra ormanına verilmesi şehre, o şehirde yaşayan insanlara ve şehrin tarihine ve hafızasına yapılan en büyük haksızlıklardandır.

 

Bugün Diyarbakır'ın sahibi olduğu iddiasında bulunanlar Diyarbakır halkının iradesini yok saymış olanlardır. Halkın iradesini gasp edenler halkın kültürel ve tarihi zenginliklerini de yok saymaktadırlar. Şehirler, özgürleşme vaadini bağrında taşır. Bu anlamda bizler Diyarbakır DEVA olarak, şehrin dokusuna, tarihine, hafızasına ve hatırasına aykırı bu tutumu kabul etmediğimiz buradan açıkça dile getiriyoruz.” (Haber Merkezi)

Kaynak: Editör:
Etiketler: DEVA, Diyarbakır’dan, ‘Devlet, Bahçeli, Ormanı’na, tepki, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı