Diyarbakır’da 2021 böyle geçti!
Haber
31 Aralık 2021 - Cuma 18:16
 
Diyarbakır’da 2021 böyle geçti!
Diyarbakır’ın 28 Mayıs 1962 yılından bu yana yayın hayatına devam eden Mücadele Gazetesi olarak 2021 yılında kentteki önemli gelişmeleri sizler için derledik.
DİYARBAKIR Haberi
Diyarbakır’da 2021 böyle geçti!

Fatih SURUÇ

MÜCADELE- Diyarbakır’da geride bıraktığımız 2021 yılında birçok alanda önemli olaylar yaşanarak günlerce gündemdeki sıcak yerini korudu. Kültür-sanattan spora, siyasetten ekonomiye, eğitimden yaşama, sağlıktan asayişe kadar birçok alanda günlerce ses getiren olay ve gelişmeleri an be an yakından takip eden Diyarbakır halkı;  başta ekmek olmak üzere ulaşım ve tüm gıda ürünlerine yapılan fahiş zamma büyük tepki gösterirken, tarihe adını altın harflerle yazdıran Diyarbakırlı önemli şahsiyetleri kaybetmenin derin üzüntü ve acısını da yüreğinde yaşadı.

 

2021 yılında yapılan hizmetler, yatırımlar, açılışlar, festivaller, etkinlikler, buluşmalar, sergi açılışları ve görev değişikliklerinin yaşanıp çok ses getirdiği kadim kentin 2022 yılında da yatırımlarla, projelerle, barış ve huzurla, sağlık ve refahla anılması temennisinde bulunarak herkesin yeni yılını kutlarız.

 

SUR’LARDA DİRİLİŞ

Diyarbakır tarihi açısından büyük öneme sahip ve Çin Seddi’nden sonra dünyanın 5200 metre ile en uzun Surların restorasyon çalışmaları başladı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki Diyarbakır surlarında başlattığı restorasyon çalışmalarında 1. etap restorasyon çalışmalarının yüzde 86’sı tamamlandı.

 

GASTRONOMİ

Gazetemizin “Diyarbakır Neden Gastronomiyle Anılmıyor” haberinden bir gün sonra Vali Münir Karaloğlu, Diyarbakır Gastronominin Unesco Yaratıcı Şehirler Ağına aday olacağını açıkladı. Diyarbakır Valiliği koordinasyonunda kentin UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na gastronomi alanında başvurması için çalışma başlatıldı. Kentte 12 bin 400 yıllık bir lezzet serüveninin var olduğunu söyleyen Karaloğlu, "İnsanlığın lezzet serüvenin başladığı yerdeyiz. Türkiye'de Yaratıcı Şehirler Ağı'nda Gaziantep, Hatay ve Afyon var. Diyarbakır da inşallah dördüncü şehir olur. O şehirlerimizin çok güçlü gastronomileri var. Onların yanında yeni bir gastronomi şehri olarak yer almak istiyoruz" dedi.

 

SUR’UN 4 ANA KAPISI YERİNE TAKILDI!

2015’de UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası olarak tescillenen Diyarbakır Surları, restorasyonu tamamlanan 4 ana kapı yerlerine takıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Diyarbakır Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğünün uzman restoratörlerinin Diyarbakır Surları'nın birçok dönemine tanıklık eden yüzlerce yıllık Mardinkapı, Dağkapı, Urfakapı ve Yenikapı'nın restore edilmesi için geçen yıl Kasım ayında başlattıkları çalışmalar tamamlandı.

 

‘HAFIZA ODASI’ SERGİSİ

Sanatçı Ahmet Güneştekin’in “Hafıza Odası” sergisi, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde ve Pilevneli Galeri sunumu ile, Diyarbakır’ın tarihi Keçi Burcu’nda 16 Ekim’de açıldı. 31 Aralık’a kadar süreceği söylenen sergi, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın talebiyle 15 Aralık’ta sonlandırıldı. Serginin açılışında birçok ünlü isim gelirken ülke genelinde çok konuşuldu.

 

EKMEĞE ZAM

Diyarbakır’da Şubat ayında 2.5 TL olan ekmek fiyatı 3.5 TL’ye yükseltilmiş fakat Vali Karaloğlu’nun kararıyla iptal edilmişti. Kasım ayında ise artan maliyetlerle birlikte ekmeğin 400 gr 3.5 TL zamlandı ve aradan 1 ay geçmeden ekmeğin gramajı 360’a düşürülerek 4 TL yapıldı.

 

ULAŞIMA ZAM

Diyarbakır Şoförler Odası Başkanlığı tarafında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan zam talebi doğrultusunda şehir içi ulaşıma Aralık ayında toplu zam yapıldı.

Belediye Otobüsü; Tam ücret 2.75 TL’ye, İndirimli 1.60 TL’ye yükseldi.

Minibüs, Tam ücret 3.25 TL’ye, İndirimli 2.25 TL’ye yükseldi.

Özel Halk Otobüsü, Tam ücret 3 TL’ye, İndirimli 2 TL’ye yükseldi.

Taksi, Taksimetre açılışı 4 TL’ye yükseldi. KM başı ücret ise yine 4 TL’ye yükseldi.

İlçe İçi Toplu Taşıma, Tam ücret 2.5 TL’ye, indirimli ise 1.75 TL’ye yükseldi.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞLADI

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinin Kaynartepe Mahallesi ve Yenişehir ilçesinin Fiskaya Mahallesinde kentsel dönüşüm başladı. Kaynartepe Mahallesi'nde çarpık kentleşmeden kurtularak modern bir yapıya dönüşmesi için çalışma başladı. Projenin ön hazırlıkları ve fiyat tespit çalışmaları başarılı bir boyuta ulaşırken, ilk yıkımı başlayan 8 bina için start verildi. Fiskaya bölgesi toplam 5 etapta gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm projesi kapsamında 1'inci etapta yer alan 93 dönümlük alanda bulunan 205 hak sahibi ile anlaşma sağlandığını söyledi.

 

KURAKLIĞIN EN NET GÖRÜNTÜSÜ!

Diyarbakır’da bulunan Devegeçidi Barajı’nda, yaşanan kuraklık ve yanlış sulama teknikleri nedeniyle sular 200 metreye yakın çekildi. Suların çekilmesiyle birlikte yaşam alanı daralan birçok canlı türü yok oluyor. Dicle Üniversitesi Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar ise, son bir yılda yağışların olmamasından kaynaklı Dicle Nehri'nde yaşayan balık türlerinin tehlike altında olduğunu söyledi.

 

DİYARBAKIR KARPUZ FESTİVALİ

Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen 11. Diyarbakır Karpuz Festivali, Ekinciler caddesinden Dağkapı meydanına kadar karpuz yüklü develerin de yer aldığı yürüyüşle başladı. Dağkapı meydanında halk oyunları ekibinin Diyarbakır oyunlarını sergilemesiyle festival sürdü. Daha sonra çocuklar arasında karpuz yeme ve yuvarlama yarışması yapıldı. 0-2 yaş arasındaki bebekler karpuza en yakışan çocuk yarışmasında içi koyulan iri Diyarbakır karpuzlarının içinde poz verdi. Ağırlık yarışmasında 45 kilo 500 gramlık karpuzla çiftçi İkram Atlı birinci, 44 kilo 100 gramla Abdulhamit Atlı ikinci, 39 kilo 700 gramla Mehmet Kaya üçüncü oldu.

 

‘SÜSLÜ KADINLAR’ PEDAL ÇEVİRDİ

Diyarbakır’da ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’ etkinliği gerçekleştiren kadınlar cadde ve sokaklarda pedal çevirdi. 30 ülke ve 150 şehirde eş zamanlı gerçekleşen etkinliğin amacı ise, kadınların toplumda daha fazla görünürlüğünü sağlamak, pedalların itici gücünü tüm toplumda göstermek, çocuklara daha temiz ve yaşanabilir dünya bırakmak olduğu vurgulandı.

 

1. DİYARBAKIR KISA FİLM FESTİVALİ

Diyarbakır Kültür Sanat ve Sinema Derneği tarafından organize edilen 1. Diyarbakır Kısa Film Festivali’ kentte ilk defa düzenlendi. Festival film gösterimleri ve söyleşilerle birkaç gün sürerken gala gecesinde ise toplam 17 kategoride ödüller verildi.

 

DİYARBEKİRSPOR ŞAMPİYON OLDU

Son haftaya Bucaspor 1928’in 3 puan önünde lider giren Diyarbekirspor, 2. Lig'e yükselmesi için yeterli olan 1 puanı İstanbul’da Arnavutköy Belediyespor’dan alarak mutlu sona ulaştı. Ayrıca Diyar, Şenol Demir yönetiminde 2020-2021 sezonunda birçok rekora da imza attı. Diyarbekirspor deplasmanda hiç yenilmedi, ligin ikinci devresinde mağlubiyet almadı. 17 maçta kalesini gole kapadı ve deplasmanda sadece 4 gol yedi.

 

DİYARBAKIRSPOR FİNALDE KAYBETTİ!

Diyarbakırspor, final maçında 76 Iğdır Belediyespor’a karşı 1-0 kaybederek 3. Lig’e yükselemedi. BAL’da yenilgisiz bir şekilde finale yükselen ve 9 sezon önce profesyonel lige veda eden Diyarbakırspor, final maçında 76 Iğdır Belediyespor’a karşı 1-0 kaybederek 3. Lig’e yükselemedi. Sıkıştırılmış takvimle, BAL'da oynadığı 8 maçta, 7 galibiyet ve 1 beraberlik alan Diyarbakırspor, kentte büyük bir umut kıvılcımını ortaya çıkarırken, yeşil-Kırmızılılar yeniden hasretini çektiği profesyonel lige çıkmak için oynadığı maçı kaybederek profesyonel lige çıkma yarışını gelecek sezona bıraktı.

 

ERDOĞAN'DAN DİYARBAKIR'DA ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

2.5 yıl aradan sonra kente gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bismil Ovası Tarımsal Sulama Tesisleri, Diyarbakır Tekstil OSB 30 Fabrika, 4. Otosanayi Sitesi ve yapımı tamamlanan diğer projelerin açılışını gerçekleştirdi. Kayapınar Şehir Hastanesinin yapım ihalesini 19 Temmuz'da gerçekleşeceğini söyleyen Erdoğan, Diyarbakır Cezaevi'yle ilgili açıklamada bulundu. "Diyarbakır Cezaevi'ni boşaltıyor ve kültür merkezi olarak hizmete sunuyoruz. Adalet Bakanlığı gerekli hazırlığı yapıyor. Şehrimize hayırlı olsun" diye konuştu. “Çözüm sürecini biz başlattık” diyen Erdoğan, "Çözüm sürecini sonlandıran biz olamadık. ” demişti.

 

DİYARBAKIR 5 İSMİ KAYBETTİ

Diyarbakırlı; Sezai Karakoç, Ferda Cemiloğlu, Prof. Dr. Kadri Yıldırım, Hayri Yoldaş ve Dr. Yıldıray Arslan 2021’de hayatını kaybetti. Şair, yazar ve fikir adamı Sezai Karakoç, 88 yaşında hayatını kaybetti. Diyarbakır'ın köklü ailelerinden Cemil Paşa'nın torunu işkadını Ferda Cemiloğlu (70) İstanbul'da yaşamını yitirdi. Beyin kanaması geçiren HDP eski Milletvekili Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı ​Prof. Dr. Kadri Yıldırım, tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Türk Halk Müziği Araştırmacısı, Saz Sanatçısı, Koro Şefi, Besteci, Şair ve Yazar Hayri Yoldaş, hayatını kaybetti. Diyarbakırlı eski hakemi ve MHK eski üyesi, Dr. Yıldıray Arslan hayatını kaybetti.

 

5 İLÇENİN KAYMAKAMI DEĞİŞTİ!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'nin yayımlanan Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesi ile bulundukları yerlerde görev sürelerini tamamlayan veya hizmet ve mazeretleri gereğince kararname kapsamına alınan 624 mülki idare amirinin görev yerleri değiştirildi.

Ağrı Tutak Kaymakamı Ahmet Karaaslan, Ergani Kaymakamlığı’na,

Kars Digor Kaymakamı Enver Hakan Zengince, Bismil Kaymakamlığı’na,

Kütahya Dumlupınar Kaymakamı Salih Sak, Hazro Kaymakamlığı’na,

Konya Tuzlukçu Kaymakamı Abdullah Yüksel, Hani Kaymakamlığı’na,

Sivas Akıncılar Kaymakamı Muhammed Evlice, Lice Kaymakamlığı’na atandı.

 

KARPUZ HEYKELİ ELEŞTİRİLERİN HEDEFİ OLDU!

Büyükşehir tarafından peyzaj çalışmalarıyla birlikte 4 milyon 412 bin TL harcanarak yapılan heykeller hem alay konusu oldu hem de tepki çekti. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin havalimanı Yonca Kavşağı’na yerleştirdiği ‘halay çekenler’, ‘kadayıf tepsisini gösteren adam’, ‘hasır bileziği’ ve ‘karpuzun içindeki çocuk’ heykelleri tepkilere neden oldu. Özellikle karpuz içindeki çocuk heykeli en çok eleştirilen yapı oldu. Söz konusu heykel ve kavşaktaki peyzaj çalışması için 4 milyon 412 bin TL ödeme yapıldı. Kısa sürede Türkiye'nin gündemine giren heykellerin üzerine vatandaşlar kaldırılmasını istedi. Tepkiler üzerine heykeller değiştirilmek üzere kaldırıldı.

 

2021 SERT KABUKLU MEYVE YILI

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, tarım ve hayvancılığın gelişmesi için çiftçileri destekledi, kırsal mahallelerde çalışma yürüttü. 2021 yılının sert kabuklu meyve yılı ilan edilmesinin ardından Büyükşehir Belediyesi, GAP İdaresi Başkanlığı, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen “Sert Kabuklu Meyvelerin Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi” ile 2021-2022’de 5 bin 500 dekar, 2023’te ise 45 bin dekarlık sert kabuklu meyve bahçesiyle Türkiye'nin en önemli merkezlerinden biri haline getirilmesi hedefleniyor.

 

9 LEZZET TESCİLLENDİ

DTSO tarafından Marka ve Patent Kurumu’na yapılan başvuru sonucu Diyarbakır’a özgü 9 lezzet tescillendi. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan açıklamada, “Odamız tarafından ilimizin yöresel lezzetlerini tescillemek ve ticarileşmesini sağlamak amacıyla başvurusu yapılan 63 yöresel lezzetimizin 9'u bugün itibariyle Marka ve Patent Kurumu tarafından tescillendi. Diğer lezzetlerimizin ise tescil süreçleri devam etmektedir.” İfadeleri kullanıldı. Değerlendirmenin ardından kuru dolma, üsküre kebabı, tavuk eşkanesi, simindirik çorbası, kenger boranisi, kabak meftunesi, içli köfte, şehriye ve tirit yemeği tescillendi.

 

İL EMNİYET MÜDÜRÜ DEĞİŞTİ

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Temmuz ayında İzmir Emniyet Müdürü Dr. Hüseyin Aşkın, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğüne atandı.

 

GÖKBİLİMİ MERAKLILARI, ZERZEVAN KALESİ’NDE BULUŞTU

22 yıldır Antalya’da düzenlenen “Uluslararası Gökyüzü Gözlem Etkinliği” bu yıl Diyarbakır’ın tarihi Zerzevan Kalesi’nde gerçekleştirildi. Bini aşkın gökbilimi meraklısının katılığı etkinlikte, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank “Bilim ve teknoloji mirasına sahip bu topraklarda uzaya ve öğrenmeye meraklı gençlerle buluşuyoruz” dedi.

 

7 PARTİ ‘YEREL İTTİFAK’TA BULUŞTU

Diyarbakır’da siyasi partilerin “Muhalefetin Yerel İttifakı” adıyla oluşturduğu WhatsApp grubuyla aylık olarak bir araya gelip kentin sorunlarına ortak çözüm için değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi. HÜDA PAR’ın da katıldığı grupta CHP, DEVA Partisi, Saadet Partisi, HDP, Gelecek Partisi ve İYİ Parti bulunuyor. HDP’nin hiç katılmadığı toplantıya İYİ Parti İl Başkanı bir kez katılmıştı.

 

DİYARBAKIR'IN ŞENYAYLA BÖLGESİ MUŞ’A BAĞLANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 20 Mart 2021 Cumartesi günü yayımlanan Resmi Gazete'de, Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Şenyayla bölgesinin Muş’a bağlanmasına karar verildi.

 

BİR YIL ARADAN SONRA NEWROZ KUTLANDI

“Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim” şiarıyla gerçekleştirilecek Newroz, Diyarbakır’da önceki yıllarda olduğu gibi Bağlar ilçesinde bulunan Newroz Parkı’nda kutlandı. Pandemi nedeniyle önceki yıl kutlanmamıştı.

 

İKİ YIL ARADAN SONRA NOEL AYİNİ YAPILDI

Diyarbakır'da Noel Bayramı dolayısıyla, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında verilen 2 yıl aranın ardından ayin düzenlendi. Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesindeki tarihi Meryem Ana Kilisesi'nde iki yıl aradan sonra ilk Noel ayini yapıldı. Mardin'den gelen Kırklar Kilisesi Başpapazı Gabriel Akyüz'ün yönettiği ayinde, kız ve erkek ilahi grupları Süryanice ve Türkçe dualar okudu, birlik ve beraberlik için dua edildi, ilahiler seslendirdi.

 

SULTAN 1. KILIÇARSLAN'IN KAYIP MEZARI BULUNDU

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde, Dicle Üniversitesi (DÜ) tarafından yapılan kazı çalışmasında Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Kılıç Arslan ve kızı Saide Hatun'un mezarı bulundu.

 

50 YILDIR KAPALI OLAN TARİHİ "FETİH KAPISI" AÇILDI

Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki İçkale bölgesinde incelemelerde bulunan Vali Münir Karaloğlu, “Fetih Kapısı olarak bilinen ve 1970’li yıllardan bugüne kapalı olan kapıyı açma kararı aldık. Çünkü bu bölge artık çok önemli bir bölge haline geliyor. Suriçi'nde yeni bir kültür rotası ortaya çıkıyor. Fetih Kapısı'ndan İçkale’ye girerek Roma yolundan Saraykapı’ya, Hazreti Süleyman Camii ve 27 sahabe türbemizi ziyaret ettikten sonra İçkale’den Suriçi'ne, Kurşunlu Camii meydanına geçebilecek. Böylelikle yeni bir kültür rotası da oluşacak.” Dedi.

 

İKİ ŞELALE TABİAT PARKI OLARAK TESCİLLENDİ

Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde bulunan Şeyhandede ve Yabanardı şelaleleri tabiat parkı olarak tescillendi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Çermik ilçesi sınırları içerisinde yer alan 86,5 hektarlık alanın, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin onayı ile Yabanardı ve Şeyhandede şelalelerinin tabiat parkı olarak tescil edildiğini açıkladı.

 

FOTOKAPANA YAKALANAN YABAN HAYATI

Diyarbakır’da fotokapanlara yakalanan Vaşak, Kurt, Yaban Domuzu ve Dağ Keçileri kaydetti. Doğa Koruma ve Milli Parklar Diyarbakır Şubesi, sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımla kırsal alanlarda çeşitli noktalara kurulan fotokapanlardan elde ettiği Vaşak, yaban domuzu, kurt ve dağ keçisi görüntülerini paylaştı.

 

410 YILLIK AĞAÇ TESCİLLENDİ

Diyarbakır Kulp’ta İslamköy Mahallesi'nde bulunan 410 yaşındaki kestane ağacı anıt ağaç olarak tescillendi. Diyarbakır Valiliği Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdürlüğü İslamköy Mahallesi 201 ada 1 parselde bulunan 410 yıllık Anadolu kestanesi ağacını anıt ağaç olarak tescilledi.

 

SİLVAN BARAJININ AÇILIŞI YAPILDI

Silvan Barajı’nın gövde dolgusu, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans yöntemiyle katıldığı törende Diyarbakır’ın verimli topraklarını suyla buluşturacak Başlar ve Ergani Barajları ile Ergani ilçesinin 2045 yılına kadar su sorunuyla karşılaşmasına mâni olacak Ergani içme suyu arıtma tesisi de hizmete alındı.

 

ASHAB-I KEHF MAĞARASI ZİYARETE AÇILDI

​Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Lice'ye bağlı Duru Mahallesi'nde bulunan Ashab-ı Kehf mağarasının bulunduğu alanın inanç turizme kazandırılması, vatandaşların alanı ziyaretlerinde mağaraya rahatlıkla çıkabilmesi ve bölgede ibadetlerini rahatlıkla yapabilmesi için proje hazırladı. Proje kapsamında, 290 metrekare alanda yapılan mescit ve abdesthanenin temel, kolon ve döşemeleri tamamlayıp çatı yapıldı.

 

DEVEGEÇİDİ KÖPRÜSÜ HİZMETE AÇILDI

​Diyarbakır'ı Elâzığ'a bağlayan Devegeçidi Köprüsü ve bağlantı yollarının açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans üzerinden, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katılımıyla gerçekleşti.

 

DİYARBAKIR NÜFUSU 1 MİLYON 783 BİN 431

Türkiye İstatistik Kurumu, Türkiye'de nüfus artış hızı düşerken 2019 yılında 1 milyon 756 bin 353 kişi olan Diyarbakır nüfusunun, yüzde 15,3'lük artış hızıyla 27 bin 68 kişi artarak 1 milyon 783 bin 431 kişi olduğunu açıkladı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Diyarbakır’da, 2021, böyle, geçti!,
Yorumlar
Haber Yazılımı