Diyarbakır’da Serê Salê kutlanacak!
Haber
11 Ocak 2022 - Salı 18:59
 
Diyarbakır’da Serê Salê kutlanacak!
Kürtlerin 13 Ocak’ta kutladığı yeni yıl kutlamaları kapsamında bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek.
- Haberi
Diyarbakır’da Serê Salê kutlanacak!

MÜCADELE- Kürtler tarafından binlerce yıldan beri 13 Ocak tarihi yeni yıl başlangıcı olarak kutlanıyor. Kürtlerin asırlardan beri kutladıkları bu Güneş takvimi Mezopotamya’nın kadim halklarından Sümerler ve Babillere kadar uzanıyor. Mezopotamya halkları, binlerce yıldır bu takvime göre 13 Ocak tarihini yeni yılın başlangıcı olan “Sere Salê” olarak kutluyor. Her yıl çeşitli etkinliklerle yeni yıl kutlamaları gerçekleştiriliyor.

 

Rengarenk Umutlar Derneği ve Mordem Sanat işbirliğiyle gerçekleşecek kutlama 13 Ocak Perşembe günü saat: 14:00’da Rengarenk Umutlar Derneği’nin yerinden başlayarak Sur sokaklarında yürüyüşle başlanacak. Saat: 18:00-20:00 arasında ise tarihi Deva Hamamı’nda bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek.

 

“KÜLTÜREL BARIŞ'IN SAĞLANMASI ADINA”

Vatandaşlarında davet edildiği açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: “Unutulmaya yüz tutmuş kültürel etkinliklerimizden bir olan Serê salê etkinliğini diğer tüm kültürel etkinlikler gibi önemsiyor ve “kültürel barış'ın sağlanması adına tüm yerel dinamiklerle birlikte kutlama yapacağımız bir etkinlik hazırlıyoruz. Bu bağlamda yapacağımız.” (Haber Merkezi)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Diyarbakır’da, Serê, Salê, kutlanacak!,
Yorumlar
Haber Yazılımı