Ergani halkı yeni 'otogar' istiyor!
Haber
06 Ocak 2022 - Perşembe 17:49
 
Ergani halkı yeni 'otogar' istiyor!
Ergani’de bir araya gelen 8 siyasi parti ilçe başkanları yıllar önce hazırlanan modern otogar projesi için önemli adımlar atılmasına rağmen bir türlü hayata geçmemesine tepki gösterdi. Başkanlar, 150 bine yakın nüfusuyla 27 ilden büyük olan ilçede yeni bir otogar yapılmasını istedi.
DİYARBAKIR Haberi
Ergani halkı yeni 'otogar' istiyor!

Fatih SURUÇ

MÜCADELE- Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde yıllardır yenilenmesi beklenen otogarı ziyaret eden CHP, HDP, İYİ, Gelecek, Saadet, Genç, Yeniden Refah ve BDP ilçe başkanları esnafı ziyaret ederek sorunlarını dinledi. İlçede yıllar önce hazırlanan otogar projesinin hayata geçmemesine tepki gösteren başkanlar yeni bir otogar yapılması için yetkililere seslendi. 150 bine yakın nüfusuyla 27 ilden büyük olan ilçede mevcut otogarın ihtiyacı karşılamadığı, alt yapı ve çevre sorunlarıyla hem halkı hem de esnafı zor durumda bıraktığını söyleyen başkanlar, “2018 seçimler öncesi iktidar tarafından yetkililerin açıklamasına göre temel atılacaktı. Bu otogarın konumu gayet uygun ve alan geniştir. Yetkililer isterse 2 katlı bir şekilde güzel bir proje ile hem şehir içi hem de şehirlerarası otobüs ve minibüsler için güzel bir otogar yapılabilir.” Dedi.

 

 

DÖNEMİN BAŞKANI SÖZ VERMİŞTİ

Dönemim Ergani Belediye Başkanı Fesih Yalçın, 2012 yılı içerisinde Maden yolu üzerinde 73 bin metrekare arazide, içinde sosyal yaşam alanlarının da bulunacağı yeni bir şehirlerarası otobüs terminalinin inşa edileceğini söylemişti.

 

O dönemden edindiğimiz bilgilere göre ise Ankara’dan gelen heyetin gerekli incelemeleri yaptıktan sonra, İller Bankasından da gerekli onayın alındığı belirtilmişti. Otogar projesinde, araç bakım atölyesi, aile parkı, yemekhane, mescit, 60 adet peron, lokantalar, kafeteryalar, kıraathaneler, soyunma odaları ve duş kabinleri gibi sosyal mekanların da yer alacağı söylenmişti.

 

 

“KONUMU GAYET UYGUN VE ALAN GENİŞTİR”

8 siyasi parti ilçe başkanlarının açıklaması şöyle, “Ergani’miz Zülküf peygamber makamının bulunduğu makam dağının eteklerinde kurulmuş bir ilçedir mevcut haliyle 150 bin nüfusu ile 27 ilden büyüktür. 2018 öncesi seçimler öncesi iktidar tarafından yetkililerin açıklamasına göre temel atılacaktı. Bu otogarın konumu gayet uygun ve alan geniştir. Yetkililer isterse 2 katlı bir şekilde güzel bir proje ile hem şehir içi hem de şehirlerarası otobüs ve minibüsler için güzel bir otogar yapılabilir. Bu hali hiçbir şekilde ilçemizin potansiyelini karşılamamaktadır.

 

“ALT YAPI VE ÇEVRE SORUNU VAR”

150 bin nüfuslu ilçemizin yolcu potansiyelini kaldırmamaktadır ve şuan ki mevcut halinin alt yapı sorunu ve çevre düzenlemesine dair hiçbir çalışma olmamıştır. Toz ve çamurdan gerek esnaf gerekse yolcular çok rahatsızdır. İki güzel şehir olan Diyarbakır ve Elazığ illeri arasında güzel bir konuma sahip olan Ergani’miz birçok ili birbirine bağlanmaktadır. Bu kapsamda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Ergani Belediyesi’nden yeni bir otogar yapmalarını talep ediyoruz.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ergani, halkı, yeni, 'otogar', istiyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı