‘Kuraklığa karşı çevreci politikalar uygulanmalı!’
Haber
11 Kasım 2021 - Perşembe 14:04
 
‘Kuraklığa karşı çevreci politikalar uygulanmalı!’
Dr. Emrah Akyüz, “Diyarbakır’da ve çevre illerde iklim değişikliğinden dolayı kış mevsiminin daha az yağışlı geçeceğini ve bu durumun kuraklık riskini tetikleyeceğini belirterek, “Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan kentlerin iklim değişikliğinden dolayı karşı karşıya kaldığı kuraklık riskine karşı çevreci politikaların uygulanması gerekmektedir.” Dedi.
GÜNDEM Haberi
‘Kuraklığa karşı çevreci politikalar uygulanmalı!’

MÜCADELE- İklim değişikliği hakkında bilimsel çalışmalar yapan Dr. Emrah Akyüz, Diyarbakır’ın yarı kurak iklim tipinin özelliklerini taşıdığını ve iklim değişikliği nedeniyle bu bölgelerde yağış ve kar miktarında azalmalar meydana geldiğini söyledi. Yakın gelecekte şiddetini daha da arttıracak olan iklim değişikliğiyle Diyarbakır’ın çölleşmeye neden olacağını belirten Dr. Akyüz, Bölge genelinin kuraklık riskiyle karlı karşıya olduğunu belirterek şöyle konuştu:

 

“BÖLGE HALKININ İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ HAKKINDA BİLİNÇLENDİRİLMESİ”

“Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan kentlerin iklim değişikliğinden dolayı karşı karşıya kaldığı kuraklık riskine karşı çevreci politikaların uygulanması gerekmektedir. Bunun için atılması gereken ilk adım mevcut su kaynaklarının korunması ve rasyonel bir şekilde kullanılmasıdır. Temel ihtiyaçlar dışında tatlı su rezervlerinin kullanımının kısıtlanması gerekmektedir. İkincisi, bölge halkının iklim değişikliği hakkında daha fazla bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Toplumun iklim değişikliğinin neden olduğu riskler ve bu risklere karşı yapılması gerekenler hakkında bilgilendirmesi lazım. Üçüncüsü, tarımsal faaliyetlerde daha az suya ihtiyaç duyan ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Tatlı su kaynaklarının önemli bir kısmı tarımsal faaliyetlerde kullanılmaktadır” dedi.

 

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ DÜNYANIN EN ÖNEMLİ ÇEVRE SORUNU.”

Dr. Emrah Akyüz’ün açıklamaları şöyle, “Dünyanın karşı karşıya kaldığı en önemli çevre sorunu iklim değişikliğidir. Özellikle son 200 yıl içerisinde dünya nüfusunun kontrolsüz bir şekilde artması, kömür ve petrol gibi fosil yakıtların aşırı tüketimi ve doğal çevrenin tahrip edilmesi gibi nedenlerden dolayı sera gazlarının salınımı artmakta ve bu durum iklimlerin kısa süre içerisinde değişmesini tetiklemektedir. İklim değişikliği nedeniyle ekolojik dengenin bozulması; kuraklık, orman yangınları, okyanus ve deniz suyu seviyelerinde yükselme, buzulların erimesi ve su taşkınları gibi çok sayıda çevre olayını tetiklemektedir.

 

“TÜRKİYE, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDEN EN FAZLA ETKİLENECEK ÜLKELERDEN BİR TANESİDİR.”

İklim değişikliği tüm dünya ülkelerini etkileyen küresel bir sorundur. Fakat iklim değişikliğinden tüm ülkelerin aynı seviyede etkileneceğini söylemek mümkün değildir. Belli ülkeler sahip oldukları coğrafi ve iklim koşullardan dolayı küresel iklim değişikliğinden daha fazla etkilenme riski ile karşı karşıyadır. İklim değişikliğinden en fazla etkilenecek ülkelerden bir tanesi de Türkiye’dir. Çünkü Türkiye’nin içerisinde yer aldığı Akdeniz Havzası, iklim değişikliğine karşı yerkürenin en hassas bölgelerinden bir tanesidir.

 

“TÜRKIYE’DE ORMAN YANGINLARI, SEL FELAKETLERİ VE KURAKLIK DAHA FAZLA GÖRÜLEBİLİR.”

İklim değişikliğinin etkileri bölgeden bölgeye farklık gösterebilir. İklim değişikliğinin Türkiye’deki etkilerini üç kısma ayırmak mümkündür. Birinci olarak iklim değişikliği Akdeniz ve Ege bölgelerinde orman yangınlarını tetiklemektedir. İkinci olarak iklim değişikliği yağış miktarının fazla olduğu Karadeniz bölgesinde su taşkınlarına neden olmaktadır. Üçüncü olarak ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yağış miktarının azalmasına bağlı olarak kuraklık sorununu tetiklemektedir. Bu nedenle iklim değişikliği ile mücadelede bölgesel politikaların hayata geçirilmesi gerekmektedir.

 

“DİYARBAKIR KURAKLIK RİSKİNİN EN FAZLA OLDUĞU BÖLGELERDEN BİR TANESİ.”

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Diyarbakır ve komşu iller iklim değişikliğinin neden olduğu kuraklık sorunundan en fazla etkilenmesi muhtemel yerleri oluşturmaktadır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi yarı kurak iklim tipinin özelliklerini taşımaktadır. İklim değişikliği nedeniyle bu bölgelerde yağış ve kar miktarında azalmalar meydana gelmektedir. Yakın gelecekte şiddetini daha da arttıracak olan iklim değişikliği, yarı kurak iklim içerisinde yer alan Diyarbakır’ın çölleşmene neden olabilir. Nitekim son dönemlerde Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kış mevsimlerinin önceki yıllara göre daha yumuşak geçmesi, Diyarbakır kentinin karşı karşıya kaldığı kuraklık riski için alarm vermektedir.” (Haber Merkezi)

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Kuraklığa, karşı, çevreci, politikalar, uygulanmalı!’,
Yorumlar
Haber Yazılımı