Haber Detayı
30 Kasım 2020 - Pazartesi 16:58
 
“Kürt meselesi terör bağlamında değerlendirilmemeli”
HÜDA PAR Genel Başkanı İshak Sağlam, iç gündeme ilişkin yaptığı değerlendirmede; Kürt meselesi, ekonomik ve yargısal reform söylemlerini masaya yatırdı. Sağlam, "Kürt meselesini sadece ekonomik sorunlar ve terör bağlamında değerlendirmek bugüne kadar bir sonuç vermemiştir." dedi.
SİYASET Haberi


MÜCADELE HABER- Kürt meselesinin terör bağlamında değerlendirilmemesi gerektiğine dikkat çeken Sağlam, "Gelinen nokta; hak ve özgürlükler ile adaletin ikamesi adına üzüntü vericidir. Kürt meselesini sadece ekonomik sorunlar ve terör bağlamında değerlendirmek bugüne kadar bir sonuç vermemiştir. Kürt meselesinin anayasal anlamda, eşit vatandaşlık temelinde çözülmesi en öncelikli adım olmalıdır. Adalet ve kardeşliğin ikamesi için gerekli olan güçlü irade artık temayüz etmelidir. Var olan ötekileştirici mevzuata dokunmadan reform adına atılacak adımlar sadra şifa olmayacak, Kürt meselesi emperyalist güçler için bir truva atı olma özelliğini sürdürmeye devam edecektir." ifadelerine yer verdi.

 

EKONOMİK VE YARGISAL REFORM

Ekonomik ve yargısal reform söylemlerini değerlendiren Sağlam, "Ekonomi ve yargı alanında zorunlu hale gelen reformların devlet yetkililerince en üst perdeden dile getirilmiş olması bu açıdan önemlidir. Çerçevesi henüz netleşmeyen reformların bir an önce yapılması gerekir. Yapılacak reformlar hem insan hakları ve özgürlüklerde hem piyasalarda yaşanan tıkanıklıkları açacak nitelikte olmalıdır. Hukukun üstünlüğünü ve piyasalarda güveni tesis etmeyecek yüzeysel reformlarla sınırlı kalınması halinde ekonomi, döviz ile faiz arasındaki kısır döngüye mahkûm kalmaya devam edecektir. Ekonominin faiz artışına değil güvene ihtiyacı vardı. Bu nedenle faizi değil, güveni artırmak esas olmalıdır." şeklinde ifade etti.  (Haber Merkezi)

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “Kürt, meselesi, terör, bağlamında, değerlendirilmemeli”,
Haber Videosu
Yorumlar

Bizim Gazete
Arşiv
Haber Yazılımı
170-540-3023