Tarihi Kalemdan Köprüsü için inceleme başlatıldı!
Haber
20 Aralık 2021 - Pazartesi 13:55
 
Tarihi Kalemdan Köprüsü için inceleme başlatıldı!
Diyarbakır İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Ergani’de bulunan tarihi Kalemdan Köprüsü’nün 12 ton ağır araçların geçmesinin yasak olmasına rağmen ağır tonajlı araçlar tarafından her gün kullanılmasına karşı inceleme başlattı.
DİYARBAKIR Haberi
Tarihi Kalemdan Köprüsü için inceleme başlatıldı!

Fatih SURUÇ

MÜCADELE- Gazetemizin 18 Aralık Cumartesi günü “Diyarbakır’daki tarihi köprü yıkılmak üzere!” haberiyle gündeme taşıdığı tarihi 1318 yılarına dayanan Ergani’deki Kalemdan Köprüsü için Diyarbakır İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü harekete geçti.

 

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde bulunan tarihi Kalemdan Köprüsü, ağır tonajlı araçlarının geçmesinden dolayı yıkılma tehlikesi yaşıyor. Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), tarafından 12 ton üzeri ağır vasıtaların kullanımına kapattığı Kalemdan Köprüsü’nde yer yer çatlakların oluşmuştu. Konuya ilişkin gazetemize konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemil Alp, “Durum bize iletilince bizde köprüye bakmak için gittik. Orada 12 ton sınırı olmasına rağmen orada bulunan mermer ocağı, kum ocağı ve maden teknik arama çalışmalarından dolayı ağır tonajlı araç geçiyor. Uzman ekiplerimiz bir rapor hazırlayacak. Orası tescilli yapı olup koruması bizim müdürlüğe aittir. Geçiş yasağı olmasına rağmen ağır tonajlı araçlar maalesef kullanılıyor. Bunun önüne geçmek için gerekli çalışmaları yaparak önlemler almaya çalışacağız. Orada alternatif bir köprü yapılması ya da tarihi köprünün trafiğe kapatılması söz konusudur.

 

Çınar’daki tarihi Dilaver Köprüsü’nde de benzer durum söz konusu olduğunda orada alternatif bir köprü yapıldı. Benzeri de burada da yapılabilir. Yapılmadan da orayı trafiğe kapatılabilinir. Biz raporumuzu hazırlayıp Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne göndereceğiz. Kurul kararını alıp hem İlçe Jandarmaya, İlçe Karakola, Belediye, Kaymakamlığa ve Karayollarına gönderecek. Ona göre bir karar çıkacaktır.” Dedi.

 

 

“YETKİLİLER GEREKLİ KONTROLLERİ YAPMALILAR”

Saadet Partisi Ergani İlçe Başkan Yardımcısı Mustafa Demir, konuya ilişkin gazetemize şöyle konuşmuştu: “Ergani’ye bağlı 1318 yılında yapılmış tarihi Bizahiti Kalemdan Köprüsü üzerinden 12 tondan ağır araçların geçemeyeceği yazıyor. Buna rağmen çayın diğer tarafında kurulan mermer ocağı, kum ocağı ve maden teknik arama çalışmalarından dolayı bu köprü yıkılma aşamasına gelmektedir. Bundan dolayı bir an önce yetkililer gerekliler kontrolleri yapmalılar ve buna müsaade etmemelidirler.” Dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tarihi, Kalemdan, Köprüsü, için, inceleme, başlatıldı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı