Haber Detayı
16 Ekim 2020 - Cuma 00:02
 
VİDEO- Eski Orduevi’nin yıkımı sırasında faciadan dönüldü
Diyarbakır'da yıkım kararı alınan 13 katlı eski Orduevi binasının yıkım çalışmaları sürerken, binanın çatısındaki iş makinasının yıktığı devasa duvar, büyük bir gürültüyle aşağıya düştü. Yürekleri ağza getiren o anlar bir cep telefonuyla görüntülenirken, yıkım çalışmaları nedeniyle Orduevi binasının yanındaki yolların araç trafiğe kapalı olması ise, büyük bir facianın önüne geçti.
ASAYİŞ Haberi


Orhan YALÇIN

MÜCADELE HABER- Diyarbakır  merkez Yenişehir ilçesinde bulunan Dağkapı Meydanı çevre düzenlemesi kapsamında 13 katlı eski Orduevi binası için yıkım kararı alnmasının ardından yıkım çalışmalar  iş makinalarıyla başladı. Yaklaşık bir haftadır yıkım çalışmalarının devam ettiği binanın 5’inci katı traşlanmaya başlandı. Yıkım çalışmaları nedeniyle Valilik kararıyla geçen hafta Orduevi binasının yanındaki yollar tedbir amaçlı araç tarfiğine kapatılırken, binanın etrafı ise saclarla çevrildi. Bugünkü çalışmalar esnasında çatıdaki duvarları yıkan bir iş makinası az kaldı büyük bir faciaya yol açacaktı. Binanın çatısına çıkarılan iş makinasının yıktığı devasa duvar parçası büyük bir gürültüyle aşağıya düştü. Bölgede geçenlere kısa süreliğine paniğe yol açan o anlar ise bir cep telefonu ile görüntülendi.  Yııkım çalışmaları nedeniyle Orduevi binasının yanındaki yolların  araç trafiğe kapalı olması ise olası bir facianın önüne geçmiş oldu. Öte yandan  yıkım çalışmalarının  tamamlanmasının ardından bölgeye park ve oturma alanları yapılacak.

 


Diyarbakır'da Tatlıcı ailesi tarafından merkez Yenişehir ilçesindeki tarihi surların karşısında 1960'lı yıllarda yapımına başlanan 13 katlı bina, 1971 yılında tamamlanarak otel olarak hizmete açıldı. O dönem bölgenin en yüksek binası 2 yıl sonra Türk Silahlı Kuvvetlerine devredildi. Halk arasında 'Gökdelen' olarak adlandırılan bina, subay orduevi olarak kullanılmaya başlandı. Orduevine dönüştürüldükten sonra binanın karşısında bulunan askeri alanlar ile yolun altından tünel kazılarak bağlantı sağlandı. 42 yıl orduevi olarak kullanılan bina, 2015 yılında boşaltılarak, mülkiyeti Toplu Konut İdaresine devredildi. TOKİ, bunun karşılığında 7'nci Kolordu Komutanlığı yerleşkesinde 2 yıl önce orduevi yapımına başladı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: VİDEO-, Eski, Orduevi’nin, yıkımı, sırasında, faciadan, dönüldü,
Haber Videosu
Yorumlar

Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı