VİDEO- ‘Patron olmaktansa, sanatın kölesi olurum’
Haber
01 Aralık 2021 - Çarşamba 18:44
 
VİDEO- ‘Patron olmaktansa, sanatın kölesi olurum’
Diyarbakır’da “Her İnsan Bir Dünyadır” adlı sergi açan Ressam Hakan Yaşar ile bir röportaj gerçekleştirdik. Norveç’te yaşayan Yaşar, sanata olan ilgisinden dolayı ‘patron olmaktansa, sanatın kölesi olurum’ diyerek tüm işletmelerini satıp bir sanat atölyesi kuruyor. Öte yandan Yaşar, yakın zamanda yetenekli 10 genci bölgeden seçerek Avrupa’ya eğitim için götüreceğini söyledi.
RÖPORTAJ Haberi
VİDEO- ‘Patron olmaktansa, sanatın kölesi olurum’

Fatih SURUÇ

MÜCADELE- Norveç’te yaşayan Ressam Hakan Yaşar, Türkiye’deki ilk kişisel sergisini Diyarbakır’da açtı. Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesindeki Zerzevan Konağı’nda açılan “Her İnsan Bir Dünyadır” başlıklı sergide sanatçının 33 eseri yer alıyor. Sanatseverlerin yoğun ilgisinden dolayı sergisini 5 Aralık’a kadar uzatan ressam Hakan Yaşar, gazetemize açıklamalarda bulundu.

 

Norveç’te 25 yıl hizmet sektöründe çalıştıktan sonra kendi işinin patronu olan Yaşar, sanata olan ilgisinden dolayı ‘patron olmaktansa, sanatın kölesi olurum’ diyerek tüm işletmelerini satıp bir sanat atölyesi kuruyor.  Norveç Stavanger şehrinde 1940’ta Hitler zamanında yapılmış bir akıl hastanesi satın alan Yaşar, orayı bir sanat okuluna çeviriyor. Yakın zamanda Diyarbakır’a geri dönüş yapacağını belirten Yaşar, bölge kültürünü yansıtacak çalışmalar yaparak dünyaya tanıtmayı hedefliyor.

 

Mezopotamya’da yetenekli gençlerin olduğunu fakat maddi ve manevi imkansızlıktan dolayı ilerleyemediğini belirten Yaşar, projeleri arasında yılda 10 yetenekli genci Avrupa’ya eğitim için götüreceğini ve orada sergiler açmalarını sağlayacağını da söyledi.

 

Ressam Hakan Yaşar

 

Ressam Hakan Yaşar, gazetemizin sorularını şöyle yanıtladı:

 

“PATRON OLMAKTANSA, SANATIN KÖLESİ OLURUM”

Mücadele: Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Hakan Yaşar: Aslen Diyarbakırlıyım. Konya’da doğdum ve 14 yaşından sonra Norveç’e ailecek taşındık. 31 yıldır Norveç’te yaşıyorum. Orada 25 yıl hizmet sektöründe çalıştıktan sonra kendi işletmelerim oldu. Ben çalışırken sanata pek zaman bulamadım. İnsanın içinde sanat varsa geçte olsa patlama yaşar. Sonrasında işletmelerimin hepsini satarak ‘patron olmaktansa, sanatın kölesi olurum’ diye sanata bir dalış yaptım. Köleliği de güzel yaptım. Günde 16 saate yakın çalıştım. Çünkü bir amacım vardı ve geçte başladığım için bazı şeyleri kazanmak zorundaydım.

 

“BEN KADIN RESSAMIYIM”

Ekim 2018’den bu yana Figüratif Klasik sanatla uğraşıyorum. Yani insanları çalışıyorum. İnsanların yüzdeki duygular, yaşanmışlıklar ilgimi çekiyor. Birde ben kadın ressamıyım. Kadınların her halini yansıtmaya çalışıyorum. Kadının o yaratıcılık yönünü anlatmaya çalışıyorum. Çalışmalarımda erkeklerden bir kendimi yapıyorum. Neden diye soranlara ise ‘erkeklerden bir kendimi seviyorum’ diyorum. Oysa büyük klasik ressamların hepsinin kendini kullanmasıdır.

 

“SERGİDE SON GÜN 5 ARALIK”

Mücadele: “Her İnsan Bir Dünyadır” serginiz hakkında neler söylemek istersiniz?

Hakan Yaşar: Ne kadar Konya’da büyüsem de memleketim olan Diyarbakır’da Türkiye’deki ilk kişisel sergimi açmak istedim. Bir Kürt ailenin çocuğuyum. Benim için buranın başka bir değeri var. Sergiye yoğun ilgi var ve bu yüzden 5 Aralık Pazar günü saat 20:00’a kadar uzattık. Sergiye gelenlerin yüzde 85’i gençlerden oluştu. Ben gençlerden daha çok umutluyum. Yoğun ilgi var ve bu beni ziyadesiyle mutlu ediyor. Buradan sonra Norveç’te bir sergim var. Daha sonrasında Amerika’da sergim olacak.

 

 

“KADIM KÜLTÜRÜMÜ VE GÜZELLİĞİMİZİ DÜNYAYA TANITACAĞIM”

Mücadele: Bölge adına başka projeleriniz olacak mı?

Hakan Yaşar: 2 yıl sonra geri dönüş yapacağım. O zaman daha büyük bir sergiyle özellikle kadım kültürümü ve güzelliğimizi burada daha çok yaşayıp anladıktan sonra bunu çalışmalarıma yansıtıp dünyaya tanıtacağım. Yalnız acımızı değil, onu herkes işliyor. Ben güzelliklerimizi yansıtmaya çalışacağım.

 

“AKIL HASTANESİNİ ATÖLYEYE ÇEVİRDİM”

Norveç’te 1940’ta Stavanger şehrinde Hitler zamanında yapılmış bir akıl hastanesinde benim atölyem var. Tüm binayı alıp atölye, okula çevirdim. Birde sanat lobisi üzerine uğraşıyorum. Bizim Mezopotamya’da çok cevherler var. Maddi ve manevi imkansızlıklardan dolayı ilerleyemiyorlar. Sanatın her dalında usta kişileri içeri alıp jüri halinde gençlerimize maddi ve manevi yardım etmek istiyoruz. Örneğin yeteneği heykel tıraş olan bir genç bize başvuru yapacak, bizde onu maddi ve manevi olarak destekleyip ilerlemesini sağlayacağız. Yılda 10 gencimizi bu bölgeden seçip Avrupa’ya götüreceğiz. Orada eğitimler verip sonrasında sergiler açmasını sağlayacağız. Bu projemiz 1-2 yıl içerisinde gerçekleştireceğiz. Çünkü sanat güçlüdür, ilerlemesi lazım.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: VİDEO-, ‘Patron, olmaktansa,, sanatın, kölesi, olurum’,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı