VİDEO- PAYADER: Kısırlaştırma seferberliği başlatılmalı!
Haber
09 Ağustos 2021 - Pazartesi 00:43
 
VİDEO- PAYADER: Kısırlaştırma seferberliği başlatılmalı!
Patili Yaşam Derneği (PAYADER), Diyarbakır’da sokak hayvanları adına yaptığı çalışmalarla takdir topluyor. Beslenme, tedavi ve kısırlaştırma adına yaptıkları çalışmaları tamamı gönüllülerden oluşan ekiple çalışan dernek, sokak hayvanlarının aşırı nüfus artışının önüne geçmek adına kentte kısırlaştırma seferberliği başlatılması çağrısında bulundu.
RÖPORTAJ Haberi
VİDEO- PAYADER: Kısırlaştırma seferberliği başlatılmalı!

Fatih SURUÇ

MÜCADELE- Patili Yaşam Derneği (PAYADER), Diyarbakır’da sokak hayvanlarını koruma, besleme, tedavi ve özellikle kısırlaştırma çalışmaları yaparak kentte örnek bir çalışmaya imza atıyorlar. Tamamı gönüllü ekipten oluşan dernek hiçbir kurumdan destek almadan çalışmalarını yürütüyor. Kentte yerel yönetimler ve STK’lara seslenen dernek, sokak hayvanlarının nüfus artışını önlemek adına kısırlaştırma çalışmalarının yapılması çağrısında bulunarak sokak hayvanlarına karşı insanları daha duyarlı olmaya davet etti.

 

Gazetemize açıklamada bulunan PAYADER gönüllülerinde Gülistan İpteş, sokak hayvanlarının sorunlarına dikkat çekerek kentte sokak hayvanlarına karşı duyarlılığın olduğu kadar şiddet uygulayanın olduğunu da söyledi. Gönüllü ekipten oluşan dernek günlük olarak belirlenen yerlerde besleme yaparak ihbar aldıkları yerlere de giderek hayvanların sorunlarıyla ilgileniyorlar.

 

 

PAYADER gönüllülerinden Gülistan İpteş, gazetemizin sorularını şöyle yanıtladı:

 

“TAMAMI GÖNÜLLÜLERDEN OLUŞAN BİR DERNEĞİZ”

Mücadele: Patili Yaşam Derneği’ni tanıyabilir miyiz?

Gülistan İpteş: Patili Yaşam Derneği tamamı gönüllülerden oluşan sokak hayvanlarını koruma, besleme, tedavi ve özellikle kısırlaştırma odaklı bir oluşumdur. Dernek çalışmalarımız şiddete maruz kalmış yaralı uyuzlu canların tedavisini özel klinikte yapıp devamını dernek evimizde tamamlayıp kısırlaştırma aşı yapıldıktan sonra sahiplendirme ya da tekrar yaşam alanına bırakmaktır. PAYADER olarak biz kendi imkânlarımızla bir bakım evi kurduk. Tamamıyla gönüllülerin desteğiyle yapılıp hiçbir kurumun yardımını almadık.

 

“BİRLİKTE YAŞADIĞIMIZI UNUTMAYALIM”

Mücadele: Diyarbakır, sokak hayvanlarına karşı ne kadar duyarlı?

Gülistan İpteş: Diyarbakır, bölge illerine göre sokak hayvanlarına karşı daha duyarlı fakat hayvanlara duyarsız olup şiddet uygulayanlarda oluyor. Bizler yaptığımız çalışmalarda özellikle sokak hayvanlarıyla birlikte yaşadığımızın bilincini yaymaya çalışıyoruz. Onların yaşam alanlarını betonlaşması sonucu doğayla uzak kalmaları yine biz insanların hatası ve biz onlara karşı duyarlı olmak zorundayız. Bir kap su ve mama veya kalan yemeklerimizi kapı önüne koymak çok zor olmamalı.

 

“BUNUN ÖNÜNE GEÇMELİYİZ”

Mücadele: Sokak hayvanları için bir çağrınız var mı?

Gülistan İpteş: Özellikle yerel yönetimler ve STK’lar ciddi anlamda sokak hayvanlarını kısırlaştırma seferberliği başlatmalıdır. Bu konuda herkesten de destek bekliyoruz. Kısırlaştırmayla sokak hayvanlarının çoğalmalarını engelleyerek onlara hem daha hızlı ulaşır hem de zor şartlarda ölen hayvan sayısını azaltmış oluruz. Bir kedi, yılda 3 kez doğum yapabilir. Yavru sayısı 2 ila 5 arasında olup yılda ortalama bir kedi 15 yavru doğuruyor ve birçoğu ölüyor. Bir köpek ise yılda 13-14 yavru doğurur. Bunun önüne geçmeliyiz.  

 

“MÜCADELESİNİ VERİYORUZ, VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Sokak hayvanlarını daha kaliteli bir yaşam sunmanın mücadelesini veriyoruz, vermeye devam edeceğiz. Bunu kısırlaştırma ile başarabiliriz umuyoruz ki bu anlamda bize elini uzatacak Diyarbakır insanları olacaktır.

 

“YARDIMLARA DA KAPIMIZ AÇIKTIR”

Mücadele: Destek talebiniz var mı?

Gülistan İpteş: Özellikle kısırlaştırma için geniş bir alana ihtiyacımız var. Boş bir arazide olabilir. Ayrıca mama ve hayvanların tedavi masrafları çok fazla ve biz gönüllüler olarak kendi imkanlarımız ile elimizden geleni yapıyoruz ama kurum ve STK’lardan gelecek yardımlara da kapımız açıktır.

 

SOKAK HAYVANLARI NEDEN KISIRLAŞTIRMALI?

Sokak hayvanlarını kısırlaştırmak, sağlık açısından birçok yararının yanında aşırı nüfus artışı ve sokaklarda yaşamaya terk edilmesi sorununa katkı yapma olasılığınızı da ortadan kaldırır. Hatta erkek kedi-köpek kısır değilse, onların evden kaçmasının ve yeni yavruların doğmasına katkı yapmasının da önüne geçer. Her yıl binlerce sokak hayvanı, onları sahiplenecek bir yuva bulamadıkları için sokaklarda ya da barınaklarda çok kötü şartlarda yaşama mücadelesi veriyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: VİDEO-, PAYADER:, Kısırlaştırma, seferberliği, başlatılmalı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı