VİDEO- Sur sokaklarında ‘Serê Salê’ coşkusu
Haber
13 Ocak 2022 - Perşembe 16:57
 
VİDEO- Sur sokaklarında ‘Serê Salê’ coşkusu
Diyarbakır’da Kürtlerin yılbaşı olarak kabul edilen “Serê Salê” (Yılbaşı) kapsamında bir dizi etkinlik düzenlendi. Çocuklara çirok (hikaye) anlatımıyla başlayan etkinlik daha sonra Sur sokaklarında tahta bacak eşliğinde yürüyüşle kutlandı.
- Haberi
VİDEO- Sur sokaklarında ‘Serê Salê’ coşkusu

Fatih SURUÇ

MÜCADELE- Diyarbakır’ın Sur ilçesinde düzenlenen etkinliği Rengarenk Umutlar Derneği ve Mordem Sanat işbirliğiyle gerçekleşti. Rengarenk Umutlar Derneği’nin yerinden başlayan etkinlik çocuklara çirok (hikaye) anlatımıyla başladı. Daha sonra tahta bacak eşliğinde yürüyüşle devam etti. Yöresel kıyafetlerin giyildiği ve Kürtçe şarkılar eşliğinde sokaklarda dolan grup Ser Sala We Piroz Be (Yeni yılınız kutlu olsun) diyerek vatandaşları selamladı. Evlerin kapıları çalınarak hediyeler istendi. Erbanenin çalındığı etkinliğe yoğun ilgi gösterildi. Vatandaşlar ve esnaflar, yılbaşını kutlayanlara çeşitli hediyeler verdi.

 

 

Etkinlik Sur’daki tarihi Deva Hamamı’nda Sivil Toplum Kuruluşları ve davetlilerin katılımıyla akşam 18:00-20:00 arasında devam edecek.

 

SERÊ SALÊ” (YILBAŞI)

Kürtler tarafından binlerce yıldan beri 13 Ocak tarihi yeni yıl başlangıcı olarak kutlanıyor. Kürtlerin asırlardan beri kutladıkları bu Güneş takvimi Mezopotamya’nın kadim halklarından Sümerler ve Babillere kadar uzanıyor. Mezopotamya halkları, binlerce yıldır bu takvime göre 13 Ocak tarihini yeni yılın başlangıcı olan “Sere Salê” olarak kutluyor. Her yıl çeşitli etkinliklerle yeni yıl kutlamaları gerçekleştiriliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: VİDEO-, Sur, sokaklarında, ‘Serê, Salê’, coşkusu,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı