Haber Detayı
01 Ocak 2021 - Cuma 16:59
 
VİDEO- Yılın ilk cuma namazı kılındı
Türkiye genelinde olduğu gibi Diyarbakır’da da yılın ilk cuma namazı koronavirüs tedbirleri kapsamında cemaatle birlikte kılındı. İçişleri Bakanlığı yayımladığı genelgeyle cuma namazını cemaatle birlikte kılmak isteyenleri, araçlarını kullanmamak ve evlerine en yakın camiye gitmek şartıyla kısıtlamadan muaf tuttu.
YAŞAM Haberi


Orhan YALÇIN

MÜCADELE HABER-  İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelgeyle 31 Aralık 2020 akşamı saat 21.00'den 4 Ocak 2021 Pazartesi sabahı saat 05.00'a kadar sokağa çıkma kısıtlaması getirilmiş, ancak kısıtlamanın cuma gününe denk gelmesi nedeniyle Bakanlık, cuma namazını cemaatle birlikte kılmak isteyen vatandaşları araçlarını kullanmamak ve evlerine en yakın camiye gitmek şartıyla kısıtlamadan muaf tuttu. Türkiye genelinde olduğu gibi Diyarbakır’da da yeni yılın ilk Cuma namazı belirlenen kurallar ve korona tedbirleri çerçevesinde cemaatle birlikte kılındı.

 

Diyarbakır’daki birçok camide olduğu gibi Merkez Sur ilçesindeki tarihi Ulu Cami’de de vatandaşlar yeni yılın ilk cuma namazını  kılarak, yeni yılın tüm islam alemi için huzur, sağlık, mutluluk ve bereket getirmesi için dua ettiler. Cuma hutbesinde  “geçmişin muhasebesi ve geleceğin imarı" konusu üzerinde duran Ulu Cami imamı,  “Geçen yıllarımızın muhasebesini yapalım. Nefsimizi hesaba çekip kendimizle yüzleşelim. Hata ve günahlardan vazgeçip tövbe edelim. Rabbimize, kendimize, ailemize ve tüm mahlûkata karşı sorumluluklarımızı hatırlayalım.   Amel defterlerimizin ibadet ve iyilikle dolacağı bir ömür geçirme kararlılığında olalım. Salgınla imtihanda olduğumuz bu zor günlerde umudumuzu, inancımızı, gayretimizi, birbirimize olan güvenimizi ve desteğimizi daima canlı tutalım” dedi.

 

Cuma namazı çıkışı vatandaşlar, devam sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle yeniden evlerinin yolunu tutarken, polis ve zabıta ekipleri ise denetlemelerine devam etti. Kısıtlama ve korona tedbirlerine uymayan vatandaşlar hakkında cezai işlem  uygulanıyor.

 

KİMLER YASAKTAN MUAF

Sokağa çıkma kısıtlaması süresince üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak bazı iş kolları kısıtlamadan muaf tutulacak. Kısıtlamanın olduğu cuma, cumartesi ve pazar günleri market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-­17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşların (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarını karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecek. Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecek.

 

Kısıtlama olan gün ve saatlerde zorunlu hallerde özel araçla şehirlerarası seyahat izne tabi olacak. Lokanta ve restoranlar cumartesi ve pazar günleri 10.00-20.00 arasında sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek. Sokağa çıkma kısıtlamasına uyulabilmesi için istisna dışındaki tüm iş yerleri hafta içi 20.00’de kapanacak. Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde 65 yaş ve üzerindekilerin temel ihtiyaçları Vefa Sosyal Destek Birimleri aracılığıyla karşılanacak. Kısıtlama olan gün ve saatlerde zorunlu hallerde özel araçla şehirlerarası seyahat izne tabi olacak.

Kaynak: Editör: Orhan YALÇIN
 
Etiketler: VİDEO-, Yılın, ilk, cuma, namazı, kılındı,
Haber Videosu
Yorumlar

Bizim Gazete
Arşiv
Haber Yazılımı
170-540-3023