Yazı Detayı
08 Eylül 2020 - Salı 09:54
 
Bebeğimizin İlk Dokunuşları
Songül Kartal
Öğretmen Anne (sk348202@gmail.com)
 
 

Geçen hafta çocuklarımızla ev içinde nasıl zaman geçirmemiz gerektiği ile ilgili genel tavsiyelerde bulunmuştum. Bu hafta yine evde çocuklarımızla geçirdiğimiz zamanı nasıl değerlendirebileceğimizi anlatacağım. Öncelikle tv, tablet ve telefonu hayatımızdan çıkaracağız. Şimdi bazı ebeveynler var kontrollü bir şekilde veriyorlar. Ben de öyle yapıyorum. Ama çocuğu saatlerce TV karşısında yalnız bırakmak televizyonu bir bakıcı gibi kullanmak , yine çocuğun telefondan istediği videoları açıp izlemesi kesinlikle çocukta çok ciddi rahatsızlıklar ortaya çıkaracaktır.  Özellikle okul hayatında büyük problemler yaşayacaktır. Dikkat eksikliği bunların başında gelir.

       

Otobüste, uçakta yolculuk yaparken bebek ağladığı için bebeği  telefonla susturmak ,onu telefonla oyalamak çok yanlış. Belki siz o sırada acil olduğu için eline veriyorsunuz telefonu. Ya da çocuğunuzun ağlama krizini çözmeye çalışıyorsunuz. Ama çocuk o geçici sürelerde aldığı telefona alışır ve daha sonra devamlı ister. Biz de ısrarlarına dayanamayıp veririz. Siz bebeğiniz için küçük araştırmalara girerseniz o telefona inanın ihtiyacınız olmayacak. Evde yapılabilecek basit ama çok ilgi çekici oyuncaklar hazırlayabilirsiniz.

 

Dünyaya yeni gelen bir bebeğin bütün duyuları çok  açıktır. Ve beyin hücrelerinin en hızlı geliştiği dönemdir. "Bebek küçük , bir şey anlamaz" demeden ona hazırlayacağımız bu küçük oyuncağın sayısız faydası olacaktır.

 

 "Duyusal Pano"  da denilen bu etkinliği çok farklı şekillerde hazırlayabiliriz. Önce kartondan veya tahtadan bir zemin hazırlayacağız. Bu zemine farklı dokularda eşya yapıştıracağız. Sert, yumuşak, örgülü, çizgili, delikli yapılarda malzeme kullanalım. Bunlar farklı dokularda kumaş da olabilir. Başka eşyalar da olabilir. Mesela bir pamuklu bez, bir örülmüş kazak parçası, bir bulaşık süngeri, biraz pamuk, ip yumağı, ponpon gibi eşyalar olabilir.  Bunu için internetten küçük bir araştırma yapabilirsiniz.

 

Bebeğimizin bu ilk dokunuşları çok değerli. Onu mümkün olduğu kadar her türlü uyarıcı ile tanıştıralım. Tabii her şeyden önce güvenlik. Bebeğimize yutabileceği küçük parçalı nesneleri vermeyelim. Ya da iplikli eşyaları.  Veriyorsak da denetimli verelim. Yalnız bırakmayalım.

Yine bunun dışında sıcak soğuk kavramını dokundurtarak öğretebiliriz. Ellerini önce fazla sıcak olmayan suya sonra soğuk suya koyalım. Ya da ıslak kuru kavramını. Bebekler bu dönemde en çok dokunarak ya da ağzına götürerek nesneleri tanımaya çalışır. Biz de onun bu keşfetme isteğine destek olalım.    

 
 
 
Etiketler: Bebeğimizin, İlk, Dokunuşları,
Yorumlar

Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı