Öykü Meral “Çocuğum Diğer Çocuklardan Geri Kalacak”
Yazı Detayı
06 Mayıs 2021 - Perşembe 00:14
 
“Çocuğum Diğer Çocuklardan Geri Kalacak”
Öykü Meral
Okul Öncesi Öğretmeni (oykumeraloyku@gmail.com)
 
 

Koronavirüs sebebiyle çocukların eğitimi, ülkemizde en çok sekteye uğrayan alan. Hal böyle olunca çoğu ailede iş, annenin başına düşüyor ve anneler tam zamanlı birer öğretmen olarak çocuklarının eğitim hayatında başrol oynamaya başlıyorlar.

 

Annelerin “öğretmenin yerini tutma” sorumluluğunu hmesi kaçınılmaz. Müfredatı ve çocuğun yaş ve hazır bulunuşluğuna göre neyi, ne kadar yapabilmesi gerektiğinden emin olamayan annenin strese girmesi, çocuğa baskı yapması, öğretme stratejileri geliştirirken hata yapma kaygısı ve “çocuğum diğer çocuklardan geri kalacak” korkusu annelere olduğu kadar çocuklara da başlı başına bir stres kaynağı olabiliyor.

 

Bir öğretmen olarak benim fikrim ve önerim; önemli olanın çocuğun sınıf arkadaşlarından geri kalıp kalmadığından önce, okula gitmediği bu dönemde öğrenmeyi sevip sevmediği, bu konuda hala hevesli olup olmadığıdır. Her çocuk uzaktan eğitim sürecinde zamanla müfredatı takip etmekte, ödevlerini tamamlamakta, tüm derslere eksiksiz bir odaklanmayla katılmakta zorlanabilir, bu normaldir. Eğitim normale döndüğünde çocuklar toparlanır, eksiklerini giderirler. Ama eğer bu süreçte bilgisayar oyunlarıyla ve televizyonla fazla vakit geçirip sorumluluklarından kaçmaya başlarlarsa, artık “öğrenmek” onlar için ailesi ve öğretmeni tarafından baskı ve zorla yaptırılan sıkıcı ve stresli bir iş haline gelirse, ne yazık ki bu durum çocuğun bütün öğretim hayatını etkileyebilir, onu okuldan soğutabilir. İşte o zaman yüz yüze eğitime geçildiğinde de bocalamaya devam eden çocuk ve aile için işler çok daha karmaşık ve zor bir hale gelebilir.

 

Bu olağanüstü durumda “çocuğun merak etmeye devam etmesi ve öğrenmeye olan isteği” hassas bir konumdadır ve en büyük sorumluluk ebeveynlerdedir.

 

Bu sorumluluk aileye bir başka stres kaynağı olmak yerine farklı bir bakış açısıyla bir fırsat olarak görülebilir. Çocuğun ilgi alanlarına yönelik pek çok etkinlik yapmak için internetten, öğretmenlerinden, kendi fikirlerinizden ve hatta çocuğunuzun kendisinden yardım alabilirsiniz. Örneğin bitkilere, bahçeye ilgi duyan çocuklar için tohum ve fidan ekimi, bitkilerle ilgili kitaplar, bahçecilik aletleri ve oyuncakları gibi sınırsız seçenek mevcut.

 

Ya da başka bir örnek olarak tamir işlerini seven çocuklar için uygun tamir aletleri, oyun setleri, söküp takılabilen parçalı oyuncaklar, evdeki nesneleri kullanarak yeni araçlar oluşturmak, eğitici tamir videoları gibi birçok seçenek var. Evcilik gibi dramaya yönelik oyunlar için internet üzerinde bulabileceğiniz birçok drama etkinliği, hikâye kitabı ve çocuğunuzla birlikte oynayabilmek için bolca zamanınız var.

 

Örneğin farklı hayvanların seslerini ve fotoğraflarını araştırmak belki okul hayatında fazla işe yaramaz gibi görünebilir. Ama unutmayın ki çocuğun ilgi ve merakla öğrendiği her şey kalıcı olacaktır ve onu birçok farklı gelişim alanında destekleyecektir. Hayvanların çıkardıkları seslerin saniyesini tutmak fikri, matematik eğitimi için harika bir etkinlik olabilir. Yeni öğrendiği bir hayvan türüyle ilgili bir araştırma yapıp yaşadığı ortamı (örneğin bir ormanı ya da dağları) betimlemek, eşsiz bir dil etkinliği olacaktır. Bunlar sadece akla gelen ilk örnekler. Etkinlikler her konuda çeşitlendirilebilir.

 

Her çocuğun ilgi alanları farklıdır ve her ilgi alanı için evde ya da bahçede yapabileceğiniz yüzlerce farklı etkinlik mevcut. Çocuğunuzun sizinle gördüğü bu eğitimin, okulda her gün gördüğü eğitimden çok daha kalıcı ve daha eğlenceli olacağına, onun için bu eğitimin sonsuz değerde olduğuna ve sizinle öğrendiği şeyleri unutmayacağına emin olabilirsiniz.

 

Eğitimle ilgili bu stresi üzerinizden alıp size yol göstermesi için çocuğunuza izin verin. Bu eğitimden uzak olağanüstü hali, yeni bir eğitim yaklaşımı için bir fırsat olarak görün.

 

Aşağıdaki “farklı yaş grupları için” kitaplar çocuklarınızın ilgi alanıyla ilgili neler yapabileceğiniz ve ona nasıl materyaller sunabileceğinizle ilgili fikir verebilir:

 

Çocuklar İçin Sanat – TUDEM Yayınları

Çocuklar İçin Felsefe – ODTÜ Yayınları

Gökyüzü Ne kadar Yüksek? – TÜBİTAK Yayınları

İlk Uzay Kitabım – TÜBİTAK Yayınları

Arka Bahçe Etkinlikleri – Yeni İnsan Yayınları

Nokta – Altın Kitaplar

Kesirler ve Ondalık Sayılar (Ve serinin diğer kitapları) – TÜBİTAK Yayınları

İlk Bilim Kütüphanem Serisi – İş Bankası Yayınları

Çocuklar İçin Sanal Ortam Destekli Sanat – İş Bankası Yayınları

Bilim Çocuk Dergisi – TÜBİTAK Yayınları

Üç Dedektif ve İki Matematik Bulmacası – YKY

Filozof Çocuk Serisi – TUDEM Yayınları

Bejan Kürtçe Öğreniyor – Erkam

Vücudumuz Nasıl Çalışır – TÜBİTAK Yayınları

İngilizce İlk 1000 Sözcük – 1001 Çiçek Yayınları

Üç Kedi Bir Dilek – YKY

 

Not: Lütfen kitap ve etkinlik araştırırken çocuğunuzun yaş ve bilgi düzeyine uygun olup olmadığını kontrol edin. İyi eğlenceler dilerim.

 
Etiketler: “Çocuğum, Diğer, Çocuklardan, Geri, Kalacak”,
Yorumlar
Haber Yazılımı