Ejder Ediz Işık İlaç Sıkıntısı Ne Olacak?
Yazı Detayı
20 Kasım 2021 - Cumartesi 16:29
 
İlaç Sıkıntısı Ne Olacak?
Ejder Ediz Işık
dipnothane@hotmail.com
 
 

“Yağmurlardan sonra büyürmüş başak, Meyvalar sabırla olgunlaşırmış. Bir gün gözlerimin ta içine bak: Anlarsın ölüler niçin yaşarmış.” Bu dizelerin sahibi Türk şirinin ve düşünce dünyasının önemli isimlerinden hemşerimiz Sezai Karakoç’u rahmetle anıyorum. Allah rahmet eylesin.

* * *

Son dönemlerde ilaçlar ile ilgili çokça sorun gelince ben de eczacı bir dostuma uğradım. Oturduk çaylarımızı yudumlarken yoğunluk da biraz dağıldı ve ben merak ettiğim sorulara geçtim. İlaç sıkıntısı var mı? Sıkıntı neden kaynaklanıyor? Çözülebilecek mi? Kendisinin verdiği cevaplardan ortaya çıkan sonuç özetle şöyle: “Bazı ilaçlar depolarda yeterince yok, olan da şuan ki ihtiyacı karşılamıyor. Bu durumda biz gelen hastalara ya mübadil ilaç öneriyoruz ya da doktorlarına durumu bildirmelerini söylüyoruz. Bu ilaçların arasında grip ve ateş düşürücü de var, kalp ve şeker hastalığı ilaçları da var. Kur ayarlarının düzenlenmesi gerekiyor. Yoksa sıkıntı daha da büyüyebilir.”

 

Konuyu doktor arkadaşlarla da konuştum. Onlar da hastalara yazdıkları ilaçların teminin de sorun olduğu için çoğu zaman hastaların kendileri geri döndüklerini ifade ettiler. Bazı küçük mahallelerde eczane sayısı da kısıtlı olunca hastaların ilaç temini için merkeze gitmek zorunda kaldıklarını belirttiler.

 

Bunun yanı sıra Şubat ayındaki döviz kuru güncellemesi ile ilaçları yüksek fiyattan satma hesabı yapan bazı firmaların olduğu iddiası ise çok vahim. Bakanlık yetkililerinin konuyu hassasiyetle ele almaları gerekir. Hiç kimsenin toplum sağlığını ilgilendiren bir konuda çıkar hesabı yapmasına izin verilmemeli. Toplum sağlığı üzerinden rant sağlamaya yönelik bu iddiaların araştırılması elzemdir. Umarım en kısa zamanda konu çözüme kavuşturulur. Sağlıkla kalın.

 
Etiketler: İlaç, Sıkıntısı, Ne, Olacak?,
Yorumlar
Haber Yazılımı