Dr. Cengiz Dağdelen İrade-2
Yazı Detayı
03 Haziran 2020 - Çarşamba 15:23
 
İrade-2
Dr. Cengiz Dağdelen
yapayzekavebilimdernegi@gmail.com
 
 

Peki en önemli soruya geliyoruz bu uygulamaların kontrolü kimin elinde olacak? Malvarlığı uzun süreli eşitsizliğin ön koşulu ise peki bunu mülkiyet addedersek bu veri mülkiyetinin sahibi kim olacak? Bu yy ın en büyük sorusu bu aslında?
Waze adında bir gps uygulaması trafik sıkışıklığını kazaları vb gözleyerek hangi yoldan gitmeniz gerektiğini söyleyerek sizi yönlendirebiliyor. Hatta ilerde elindeki bu güçle arabaların sürekli güzergahına bakarak kahinlik edip size “bu yoldan gitsen daha iyi daha çabuk varırsın bakma sen bu yol daha pratik” diyebilecek ya da güzergahlardaki sıkışıklığı gidermek için diğer arabaları ikinci güzergaha yönlendirerek kaza oranını düşürüp trafiği hafifletebilecek. İşte bu yy da otonom arabalara geçilmesi yılda 1 milyon insanın hayatını kurtarabilecek
Yere göğe sığdırılamayan insani sezgiler aslında örüntü tanıma yetisidir. Bankacıların sihirli sezgileri yok yapacakları şey tekrar eden örüntüleri idrak ederek dikkatsiz yayaların uygunsuz kredi talebinde bulunanların ve yalancı hırsızların farkına varıp bunlardan uzak durmaya çalışmak. Öyle ki yapay zeka yüz ifadelerinize el kol hareketlerinize ses tonunuza vücut kokunuza vb örüntüleri siz farkında olmadan tanıyarak sizin güvenilir biri olup olmadığınız bir insandan daha güvenilir bir biçimde ortaya koyabilecek. Size kredi vermezlerse niye ne oldu ki diye sorarsanız cevap bulamayabilirsiniz. Belki de sebebi son 2 haftadır sürekli kırmızı ışığı geçtiğiniz için olabilir.
Yapay zekanın bilinç kazanamayacağı veya kazanacağı hipotezlerinin ne önemi var ki, yznın hastaları iyileştirmek teröristleri tespit etmek eş önerilerinde bulunmak monoton işlerinizi yapmak gibi şeyler için neşeli olması veya korku hmesine gerek yok zaten…ki insan eğer üstün bir zeka üretmeye çalışacaksa bu elbette insana benzememesi gerekir, çünkü biz biliyoruzki istisnalar olsa bile çoğumuz öfkeliyken veya neşeliyken çoğu zaman yanlış kararlar alırız. İnsanların bir şey tarafından nasıl doldurulmayı bekleyen kutular olduklarını biliyoruz. Ve nasıl duygularımız bazen bizi acizleştirdiğinide
Peki hadi soralım kendimize! Her şeyin kontrolü bizde mi, her şey bizim irademizle mi gerçekleşiyor? Gerçekten gideceğin yol, çalışacağın iş, partnerin sevgilin veya eşin, alacağın ev.. tüm bunlara biz mi karar veriyoruz?sosyal bir varlık olan insanın gercekten özgür iradesi  kaldı mı? 

 
Etiketler: İrade-2,
Yorumlar
Haber Yazılımı