Yazı Detayı
27 Ekim 2020 - Salı 00:17
 
Kalsiyum Yalanı Ve Süt Gerçeği 2
Elîda Zerrî
Vegan Anne (elida_zerri@hotmail.com)
 
 

Hadi gelin hayvansal sütlerin içeriğine daha yakından göz atalım.

 

LAKTOZ:

Sütün doğal yapısında laktoz adı verilen süt şekeri bulunur. Bu şekerin parçalanması ince bağırsaklarda laktaz enzimiyle gerçekleşir ve vücuttan emilimi sağlanır.  Sütten kesildiğimiz günden itibaren yani bebeklikten çıktıktan sonra bu enzimler yok olur. İnce bağırsaklarda laktaz enziminin yetersiz oluşu, laktozun parçalanmasını engeller ve bunun sonucunda ishal, gaz, şişkinlik gibi sindirim şikâyetleri oluşur.

 

KAZAİN:

Sütte bulunan bir protein çeşididir.  Bebeklik döneminde, bu proteini sindiren lap enzimi bulunur ama ileriki dönemlerde bu enzimi üreten gen kapatılır. Tıpkı laktoz gibi kazain de vücudumuzda sindirilemez. Kazain tutkal yapımında kullanılır. Bağırsaklarda ve midede yoğun şekilde mukusa sebep olur. Tabi bu da hastalıklara... Sütte bulunan kazain, buzağılar için gereklidir ama bizim için tamamen toksindir. Kazain, buzağıların toynak ve boynuz gelişimini sağlar.

 

DOYMUŞ YAĞ:

Hayvansal ürünlerin hepsinde olduğu gibi sütte de bol miktarda doymuş yağ bulunur. Zaten kolestrolün ana kaynağı da hayvansal ürünlerdir. Yani doymuş yağ. Peki doymuş yağ ne mi yapar; kolestrol, tansiyon, kalp krizi, felç, obezite, cilt hastalıkları vs.

 

HORMON:

Sütte bol miktarda büyüme hormonu vardır.  Yaklaşık 30 kg civarında doğan bir buzağının bir an önce büyüyüp 5- 6 katı kiloya ulaşması için salgılanır bu hormonlar.  Yaklaşık 3- 4 kg doğan biz insanlar için elbette ki bu hormonlar çok fazladır. Ve kanser hücrelerinin, çeşitli kitlelerin oluşumuna ve büyümesine sebep olurlar, tabi erken yaşlanmaya da...

 

Gelelim östrojen hormonuna.

Kadınlık hormonu da denilen bu hormon hamilelikte ve doğum sonrasında yoğun olarak salgılanır. Hayvanlar da hamilelikte ve doğum sonrasında süt salgıladığı için, sütlerinde bol miktarda östrojen hormonu bulunur. Erkeklerde meme büyümesi, kadınlık hormonlarının yükselmesi, prostat vs. neden oluyor sanıyorsunuz. Ya da kadınlarda oluşan miyomlar, kistler, regl sancıları vs.

 

İLTİHAP HÜCRELERİ:

Meme dokusundan çıkan sütün içerisinde elbette ki iltihap bulunur. Miktar verecek olursak;  Bir bardak sütte, ortalama 2 damla kadar iltihap bulunur.

 

PROTEİN:

Protein iyi bir şeydir ama fazlası zarar. Protein eksikliğinden dolayı kimse hastalanmamıştır ama protein fazlalığı bir çok hastalığın sebebidir. Ki hayvansal sütte, bizim için 'protein fazlalığına' sebep olacak kadar bol miktarda protein bulunur. Unutmayalım ki en iyi protein kaynağı bitkisel ürünlerdir.

 

ASİT:

Süt ürünleri fazlasıyla asidiktir.  Vücuda alındığı anda kanımızı asidik hale getirirler. Ph dengemizi bozarlar. Vücut, ph' ı dengelemek için kemiklerdeki kalsiyumu ve fosforu kullanır. Yani

süt ve süt ürünleri kalsiyum sağlamaz. Aksine, vücuttaki var olan kalsiyumu da emer. Nitekim, Amerika süt tüketiminde ilk sıradadır, aynı zamanda kemik erimesinde de ilk sıradadır. İngiltere süt tüketiminde ikinci sıradadır, aynı zamanda kemik erimesinde de ikinci sıradadır. Oysaki kalsiyumu bitkisel ürünlerden fazlasıyla karşılayabiliriz. Bilinmelidir ki; Kronik yorgunluğun ve birçok hastalığın sebebi, sütte bulunan asittir. Tüm hastalıklar asidik ortamda oluşur.

 

Gördüğünüz üzere hayvansal süt, bizim için fayda değil, zarardan ibarettir. Peki öyleyse hayvansal sütlerin faydalı olduğu yalanını kim mi ortaya attı..? Hiç şüphesiz ki :  "süt endüstrisi.." Tüm süt reklamlarının sponsoru da bu endüstridir.

 

Evet inkar etmiyorum süt mükemmel bir besin kaynağıdır, ama buzağılar için.

 

Biz buzağı değiliz..!  Unutmayın; doğada her annenin sütü sadece kendi yavrusu için DİZAYN edilir. Bir başka canlının yavrusunun sütünü içmek kesinlikle zararlıdır. Nitekim doğada başka bir canlının sütünü içen tek tür biziz. Bu, yüzyıllardır süren hatalı bir alışkanlıktan ibaret.

 

Köpek sütü bünyemize ne kadar uygun değilse, inek sütü de o denli uygun değildir.  Kedi sütü ne denli midemizi bulandırıyorsa, koyun sütü de bulandırmalı.. Tutarlı olmak zorundayız.  Sadece kendi annemizin sütü bize uygundur. O da sadece bebekken.  Bebeklik dönemi sonlanınca süt tüketimimiz de sonlanmalıdır. Tıpkı diğer canlılar gibi..

 

Sağlıklı kalmak istiyorsak, doğaya uyum sağlamak zorundayız, doğal döngüye ayak uydurmak zorundayız. Başka bir canlıya ait olanı çalmamalıyız. Nokta. Süt içmek de ısrarcıysanız eğer, bitkisel sütleri denemelisiniz. Hayvansal sütler gibi zararlı olmayıp çok sağlıklı ve lezzetlidirler. Badem sütü, Hindistan cevizi sütü, yulaf sütü, soya sütü, kaju sütü, fındık sütü, pirinç sütü gibi onlarca alternatif vardır. Evinizde şip- şak deneyip tadabilirsiniz.

 
 
 
Etiketler: Kalsiyum, Yalanı, Ve, Süt, Gerçeği, 2,
Yorumlar

Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı