Yazı Detayı
11 Ağustos 2020 - Salı 13:44
 
Mezopotamya -4
İsmail Ertuğrul
ismail@ismailertugrul.com
 
 

Mezopotamya’nın tarihini anlatmakla bitiremeyiz.  Kendi sınırları içinde yaşayan medeniyetleri ile Mezopotamya’nın tarihe ışık tuttuğunu hepimiz biliriz.Günümüze gelen ve değişen Mezopotamya kuşağında, felsefe, sanat ve benzeri alanlarda az da olsa eskilerin izlerini bulmak mümkündür.

 

Mezopotamya'da eski dönemlerde yaşayan krallar ve rahipler,devlet kademesinin en üst sınıfını teşkil ediyordu. En üst sınıfı teşkil edenlerin dışındakiler ise soylular yani asiller, hürler ve kölelerdi. Eskiden Mezopotamya'da yaşayan asillere kral tarafından geniş topraklar verilirdi. Buna istinaden asiller ise savaşta kralın yanında bulunurlardı. Kralla birlikte savaşa katılır düşmanın karşısında yine kralla birlikte savaşırlardı. Hürlerözgür olanlardır hürlerin arasında ise, askerler, köylüler ve zanaatkârlardanbulunurdu.

 

Zanaatkârların yapmış olduğu eserler, Mezopotamya’da önemli yer tutmuştur. Mimari ile ilgilenen sanatçıların ve zanaatkârların yapmış oldukları mimari yapılar ve diğer eserler günümüze Mezopotamya ile ilgili bilgileri taşımıştır. Bununla ilgili pek çok arkeolojik kazılar yapılmış ve ortaya pek çok eser çıkmıştır.

 

Mezopotamya'nın mimari sanatı Mısır’a benzemektedir. Mısır'da olduğu gibi mimari yapıda sütunlar, filpaye dediğimiz, cami, kilise gibi yapılarda kubbeyi taşıyan, dört köşe ya da yuvarlak örme ayak gibi öğeler ile cepheden anlatım yapılmış ve simetrik olan, dikey bir kuruluş şekli vardır. Teknik olarak bakarsakrölyeflere, derin bir kazıma olmadığını görürüz. Geniş yüzeylerde ise kübik bir anlatım farkedilir.Mezopotamya sanatının ilk zamanlarında, organik biçimlerin geometrikleştirildiği ve süs öğesi haline getirildiği görülür. Örnek verecek olursak, günümüzde Tel El-Fara olarak isimlendirilen ve Güney Mezopotamya'da bulunan, diğer adı Şuruppak olan kentte yaniFara'da bulunmuş olan pişmiş topraktan bir levha üzerindeki yılanların, bir örgü motifi haline getirildiği görülmektedir. Bu şekil değiştirme, bizim kilimlerimizde olan durumdur.

 

Mezopotamya’da yaşayan köleler ise, mal gibi alınıp satılan, savaşta kazanan kesim tarafından esir alınan, pek çok işlerde çalıştırılan ve para karşılığında satılan kişilerdir.  Antik çağda kölelik eski Mısır, Bâbil, Mezopotamya, eski Yunanistan ve Roma medeniyetlerinde görülür ve bu medeniyetlerle başlar ve kökleşir. Köleliğin çok eski geçmişi olan eski inanç, felsefe ve uygarlıklarda dahi kökleşmiş bir kurum haline gelmiştir. Babil kralı Hamurabi’nin yasalarında da kölelik ile ilgili bir takım unsurlar yer alır. Eski filozoflardan bazıları (Aristoteles), bazı insanlar doğuştan köledir tezini savunurlar. Köle olan kişiler, diğer kişilere olan borçlarından dolayı özgürlüklerini kaybetmiş kişilerdir.

 

Yine bu köleler arasında Sparta'nın egemenliği altındakiHelotlar bulunmaktadır  Lakonia ve Messinia bölgelerinde yaşarlar. Bu bölgelerdeki halkın pek çoğunluğuhürriyetlerini kaybetmiş topluluklardır. Toprağa bağlı olarak hayatlarını devam ettirirler ve ekonomik alanda Sparta’da yaşayan halkı destekler, oradaki halkla birlikte hareket ederkonumundadırlar. Spartahâkimiyetindeki bölgelerdeyaşayan Helotlar’açok kötü davranılmış, bazen yargılanmadan, toplu şekilde suçlu bulunarak, daha doğrusu ister suçlu olsun, ister suçlu olmasın herkese cezalar verilmiş, çoğu kez haksız yere işkence edilmiş ve hatta cezai yaptırım olmadan hayatlarına son verilerek öldürülmüşlerdir.

 
 
 
Etiketler: Mezopotamya, -4,
Yorumlar
Diğer Yazılar
OKUMANIN ZARARLARI
OKUMAK VE ÖĞRENMEK
NORMALLEŞEN AYKIRI GÖRGÜ KURALLARI
Ne Yapmak İstiyoruz?
NE EKTİN Kİ?
NE EKERSEN ONU BİÇERSİN
Süper Diktatör
Gelecek Gençliğin
MUTLULUK BİR BUKET ÇİÇEK Mİ?
MUTLULUĞUM BENİM
Muhtarlar Toplantısı 2
MUHTARLAR TOPLANTISI 1
MUHABBET
MEZOPOTAMYA –11
MEZOPOTAMYA - 10
Mezopotamya -9
Mezopotamya -8
Mezopotamya -7
Mezopotamya -6
Mezopotamya -5
Mezopotamya -3
Mezopotamya -2
Mezopotamya -1
Maneviyat
Laikliğin Çehresi
Adaletli Olmak
BEKLEYİŞ
Zahmetsiz İş Olmaz
YENİ YIL HANDİKABI
‘’YE KÜRKÜM YE’’ VE TOPLUM-2
‘’YE KÜRKÜM YE’’ VE TOPLUM-1
Teknoloji Bağımlılığı Ve İnsan
Yalandan Bahaneler
TATLI DİL
Nakışı Yüreğine İşle
ŞİİR DÜNYASI
GİDEN GÜN BU GÜNDÜR
Seyahatin Vakti
SEVGİNİN ÖTEKİ ADI
SANAL ALEMDEKİ TEHLİKE
ÖTEKİ YÜZ
Kırılmak
Maddeye bağlılık hoşumuza mı gidiyor?
Yaşam ve Denek
Kırmızı Gül Demet Demet
Spor ve Temizlik
Bekleyiş
Giden Gün Bu Gündür
Teknoloji Bağımlılığı ve İnsan
Sevgiliye Selam Olsun
ÖFKENİN DOZU
NE YAPMAK İSTİYORUZ?
KURAL TANIMAZLAR
KIYAFETİN ADAMI
KAYBOLAN NE?
KARARLILIK
KARAKTER MESELESİ
İsrafa Dağ Dayanmaz
HESAPTAKİ YANLIŞLIK
HAYVANLAR VE BİZ 2
HAYVANLAR VE BİZ 1
HANGİMİZ GÖRÜYORUZ?
GÜLÜMSEYEN YÜZLER
Görmenin Derinliği
GELENEKSEL İNANÇLAR
ŞİMDİ DÜŞÜNME VAKTİDİR
GAZETECİLİK ÖZVERİ İSTER
NE KADARI DOĞRU
Elleri Öpülesi Öğretmenlerimiz
ESKİ GÜNLER
ÇOCUKLAR VE ADAB-I MUAŞERET
ÇEKEMEMEZLİK VE BAŞARI
CORONA VE PSİKOLOJİ
Cep Telefonları Bağımlılık
BURNUNUN UCUNU GÖREMEYENLER
ANILARI YAŞAMAK
ENTÜBE HASTA NEDİR?
AİLE VE ÇOCUK
GÜNÜ YAŞAMAK SORUMSUZLUK MU?
TÜRKİYE'DE EFSANELERI 3
TÜRKİYE'DE EFSANELERI-2
TÜRKİYE'DE EFSANELERI 1
DUYGULAR VE DURUMLAR
BAŞKASI TARAFINDAN KIRILMAK
KATİLİN ADI YOK
YENİ NESİL VE FARKLILİK
KANSER

Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı