Yazı Detayı
21 Ekim 2020 - Çarşamba 00:01
 
Montessori Materyalleri
Songül Kartal
Öğretmen Anne (sk348202@gmail.com)
 
 

Montessori Eğitim anlayışı İtalya’nın ilk kadın doktoru, eğitim emekçisi Maria Montessori tarafından geliştirilen bir yöntemdir. Bu eğitim anlayışı çocukların ilgi alanlarına, bireysel becerilerine, öğrenme hızlarına göre geliştirilmiş çocuk merkezli bir eğitim anlayışıdır. Kısa sürede bütün dünyada tutulan bir yöntem olmuştur.


Montessori Eğitiminin en önemli noktalarından birisi çocuğa göre hazırlanmış çevredir. Çocuk istediği gibi bu çevrede gezer ve özgürce öğrenir. Ödül ve cezaya gerek duyulmadan gerçekleşir bu öğrenme. Çocuklar için  hazırlanmış bu çevrede çeşitli Montessori materyalleri bulunur. Bu yazımda Montessori Eğitimini anlatmayacağım. Bunu dileyen ebeveynler araştırabilirler. Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de Montessori okulları yaygınlaşmıştır. Hemen hemen her ilde bir ya da birkaç okul bulabilirsiniz.


Günümüzde en çok tutulan okulların başında gelmektedir Montessori okulları. Ne yazık ki tutulan her anlayış, felsefe beraberinde bir pazar da geliştirmiştir. İnsanlar henüz eğitim felsefesini anlamadan, tanımadan kendini bu pazarın içinde buluyor. Montessori materyalleri diye yazın karşınıza binlerce ürün  çıkacaktır.


Çoğu insan Montessori’yi bir bebek mağazası sanmaktadır. Montessori kitaplıkları, Montessori yatakları, ahşap oyuncaklar... bu liste böyle uzayıp gidiyor. Ayrıca hepsi de çok pahalı. En basitinden çocuğa düğme iliklemeyi öğretmek için yapılan materyaller oldukça pahalı. Ya da fermuar açıp kapatmayı öğretmek  için  yapılan materyaller de aynı şekilde. Ben ne yapıyorum? Çocuklarımın düğmeli gömleklerini, hırkalarını çıkarıyorum dolaptan ve başlıyoruz açıp kapatmaya. Yine fermuarlı montları, hırkaları da aynı şekilde kullanıyoruz. Hem daha işlevsel hem de ekonomik. Size de önerimiz bütün materyaller evde yapılabilir. O pazara girince insan çıkamıyor. En iyisi hiç girmemek.

 
 
 
Etiketler: Montessori, Materyalleri,
Yorumlar

Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı