Yazı Detayı
18 Eylül 2020 - Cuma 12:58
 
OKUMANIN ZARARLARI
İsmail Ertuğrul
ismail@ismailertugrul.com
 
 


       Sevgili okurlarım. Bu yazıma, okumanın zararları adlı bir başlık seçtim. Mutlaka aranızda okumanın zararları olur mu diyenleriniz vardır. Okumanın faydaları deseydim klasik bir söylemle yazıya başlayacaktım ve ben açıklamadan sizin aklınızdan okumanın bir çok faydası geçecekti, ama o kadar. Belki de bu yazıyı okumak istemeyecektiniz, ya da dikkatinizi çekmeyecekti. Kişinin kendisi okumayı sevmiyorsa, okumak kendisine büyük zarar verebilir. Çünkü kitaptan öğrendiği her bilgi kafasında dost bildiği örümceklerden ayıracaktır.  Ama açıkça söylemek gerekirse, ben zararlarından çok, kitap okumanın insanlar üzerindeki etkisinden bahsetmek istiyorum. Biz toplum olarak okumayı çok fazla seven insanlar değiliz. Zamanımızın çok değerli olduğunu düşünerek okumayı her zaman geri plana iteriz. Ya okumak için parasızlıktan kitap alamadığımızdan şikayet ederiz, ya da geçim sıkıntısından dolayı çalıştığımız için kitap okumaya hiç vaktimizin olmadığından bahsederiz.  Oysaki minik minik paraları nerelere harcadığımızın farkına varamayız. Ülkemizde bazı istisnalar dışında kitap okumaya vakti olanın çok fazla olduğunu düşünüyorum.  Yolda, otobüste, okulda teneffüste, birini beklerken, trende, vapurda, tatilde ve benzeri yerlerde kitap okuyabilir ve bunları çoğaltabiliriz. 
         “Eğitim ve Kültür Politikalarının Gençlik Üzerindeki Yansımaları” konulu rapora göre Türk halkı, kitap okumaya pek vakit bulamıyor. Japonya’da toplumun yüzde 14’ü Amerika’da yüzde 12’si İngiltere ve Fransa’da yüzde 21’i düzenli kitap okurken, Türkiye’de yalnızca binde 1 kişi kitap okuyor. Bir Japon yılda ortalama 25, bir İsviçreli yılda ortalama 10, bir Fransız yılda ortalama 7, bir Türk ise 10 yılda ancak 1 kitap okuyor Birleşmiş milletler insani gelişim raporuna göre; 173 ülke arasında 86, sırada bulunmaktayız. Kitap sevgisini en çok televizyon ve internet kullanımı ve bağımlılığı engelliyor. Yapılan istatistiklere göre Türk halkı günde ortalama 5 saat TV seyrediyor, kitap okumaya ise yılda yalnızca 6 saat vakit ayırıyor. Bir yılda 5 kişiye 1 kitap düşüyor. Ve 6 saati bu şekilde değerlendiriyoruz.
          Neden okumak ? Okumadığımız zaman kendimize en büyük zararı hayata at gözüyle bakmaktan       kurtulamamakla veririz. Biz, bize anlatılanları değişik açılarla anlayabilmek için, o değişik açıları, okuyup öğrenmemiz gerekir. Diderot “ Cümleler zihnimize gerçekleri çakan çivilerdir.” demiştir. Okumak, bizim insanlar arasında daha iyi anlaşılmamızı ve karşımızdaki kişinin diliyle, kendisine yaklaşmamızı sağlar. Eğer okumuyor ve araştırmıyor isek, bilimsel ve akademik konuşulduğunda, konuşanın ne söylemek istediğini anlamamaya başlar, onu garipçe karşılarız. Yani; alim bir insanı cahiller içine yerleştirirseniz, deli diye tımarhaneye tıkarlar benzetmesiyle karşı karşıya kalırız. Oysa ki ne güzel söylemiş Maksim Gorki  “Kitaplar kendinize ve başkalarına saygı duymayı öğretecek, yüreği ve aklı, dünya ve insanlık sevgisiyle dolduracaktır.” 
      Hayat çok geniş kapsamlıdır. Hayatı öğrenmenin yolu yine okumaktan geçer. Okurken seçici olmak gerekir. Descartes “ En iyi kitapların okunması, geçmiş yüzyılların en büyük insanlarıyla konuşmak gibidir.” der. Dünyanın varoluşundan günümüze kadar bir çok alim bir çok bilim adamı gelip geçmiştir. Onların bıraktığı eserler hayatımıza ışık tutmuştur. İnsanlığın ilerlemesi geçmişteki buluşlarının aynısını yeniden icat etmek değil, icatları geliştirip onlara yenilik getirmek ve daha iyisini toplumun ihtiyaçları dahilinde geçmişi inceleyerek icat etmek gerekir.
Yazımı  Hz. Ali’nin ve Atatürk’ün  bir sözüyle bitirmek istiyorum. Hz. Ali der ki “İki şey vardır ki sonu bulunmaz;ilim ve akıl.” Atatürk ise “Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.” der Bunu da bilgi bahçesinde bildiklerimize yeni bilgileri ekleyerek yetiştirmekle başarabiliriz.   

 

 
 
 
Etiketler: , OKUMANIN, ZARARLARI,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Popülizm
Politik Çıkar
PEYNİRİN HAYATI
PERDENIN ARKASINDA NE VAR‏
PERDE ARKASI
Paranın Yönü
PARANİN KÖLELERİ
PARA VE EGONU KATLİAMI
Para Terör Din
Para Para!
PANİĞE KRİZ
ÖZGÜVEN VE AŞAĞILIK KOMPLEKSİ
ÖTEKİ YÜZ
Önyargının Kurşunu
ÖLENLER İNSAN YA ÖLDÜRENLER
ÖĞRETMENİM CANIM BENİM
Öğretmenim Bilgi
ÖFKENİN DOZU
ÖFKENİN ADI KÖTÜDÜR
ORUÇ
Onurun Pahası
OKUMAK VE ÖĞRENMEK
NORMALLEŞEN AYKIRI GÖRGÜ KURALLARI
Ne Yapmak İstiyoruz?
NE EKTİN Kİ?
NE EKERSEN ONU BİÇERSİN
Süper Diktatör
Gelecek Gençliğin
MUTLULUK BİR BUKET ÇİÇEK Mİ?
MUTLULUĞUM BENİM
Muhtarlar Toplantısı 2
MUHTARLAR TOPLANTISI 1
MUHABBET
MEZOPOTAMYA –11
MEZOPOTAMYA - 10
Mezopotamya -9
Mezopotamya -8
Mezopotamya -7
Mezopotamya -6
Mezopotamya -5
Mezopotamya -4
Mezopotamya -3
Mezopotamya -2
Mezopotamya -1
Maneviyat
Laikliğin Çehresi
Adaletli Olmak
BEKLEYİŞ
Zahmetsiz İş Olmaz
YENİ YIL HANDİKABI
‘’YE KÜRKÜM YE’’ VE TOPLUM-2
‘’YE KÜRKÜM YE’’ VE TOPLUM-1
Teknoloji Bağımlılığı Ve İnsan
Yalandan Bahaneler
TATLI DİL
Nakışı Yüreğine İşle
ŞİİR DÜNYASI
GİDEN GÜN BU GÜNDÜR
Seyahatin Vakti
SEVGİNİN ÖTEKİ ADI
SANAL ALEMDEKİ TEHLİKE
ÖTEKİ YÜZ
Kırılmak
Maddeye bağlılık hoşumuza mı gidiyor?
Yaşam ve Denek
Kırmızı Gül Demet Demet
Spor ve Temizlik
Bekleyiş
Giden Gün Bu Gündür
Teknoloji Bağımlılığı ve İnsan
Sevgiliye Selam Olsun
ÖFKENİN DOZU
NE YAPMAK İSTİYORUZ?
KURAL TANIMAZLAR
KIYAFETİN ADAMI
KAYBOLAN NE?
KARARLILIK
KARAKTER MESELESİ
İsrafa Dağ Dayanmaz
HESAPTAKİ YANLIŞLIK
HAYVANLAR VE BİZ 2
HAYVANLAR VE BİZ 1
HANGİMİZ GÖRÜYORUZ?
GÜLÜMSEYEN YÜZLER
Görmenin Derinliği
GELENEKSEL İNANÇLAR
ŞİMDİ DÜŞÜNME VAKTİDİR
GAZETECİLİK ÖZVERİ İSTER
NE KADARI DOĞRU
Elleri Öpülesi Öğretmenlerimiz
ESKİ GÜNLER
ÇOCUKLAR VE ADAB-I MUAŞERET
ÇEKEMEMEZLİK VE BAŞARI
CORONA VE PSİKOLOJİ
Cep Telefonları Bağımlılık
BURNUNUN UCUNU GÖREMEYENLER
ANILARI YAŞAMAK
ENTÜBE HASTA NEDİR?
AİLE VE ÇOCUK
GÜNÜ YAŞAMAK SORUMSUZLUK MU?
TÜRKİYE'DE EFSANELERI 3
TÜRKİYE'DE EFSANELERI-2
TÜRKİYE'DE EFSANELERI 1
DUYGULAR VE DURUMLAR
BAŞKASI TARAFINDAN KIRILMAK
KATİLİN ADI YOK
YENİ NESİL VE FARKLILİK
KANSER

Bizim Gazete
Yazarlar
Arşiv
Haber Yazılımı