Yazı Detayı
01 Aralık 2020 - Salı 00:05
 
Pandemi Sürecinde Evde Eğitim
Songül Kartal
Öğretmen Anne (sk348202@gmail.com)
 
 

Bütün dünyayı etkisi altına alan ve gün geçtikçe artan bir salgında evde kaldığımız bu süreçte eminim hepiniz çok zorlanıyorsunuz. Gerçekten çok zor bir süreç. Çocuklar okula gitmiyor. Evde onlarla nasıl zaman geçireceğimizi şaşırmış durumdayız. Sürekli televizyon izlemek istiyorlar. Bizim de işlerimiz olduğu için izin veriyoruz bu duruma. Ya da daha çok telefon ve tablette oyun oynamak istiyorlar.  Yani bu süreçte çocuklarımız fazlasıyla teknolojiye maruz kalıyor. Evde eğitimi savunan biri olarak ben bile zorlanıyorum oğlumu derse oturtmak için. Ders yapmak istemiyorlar. Canlı derslerden de yeterli verim alınamıyor. Tabii bir de bu imkânı  olmayan  çocuklar var. Bir yandan ev işlerini bir yandan çocukların derslerini yetiştirmeye çalışıyoruz. Ne yazık ki birçok anne ve babanın eğitim durumu, bilgi birikimi çocuğa yardımcı olmaya yetmiyor. Bir de çalışan anneler var. Onlar da bütün gün işte oldukları için çocuklarına yeteri kadar zaman ayıramıyorlar.


Elbette sağlık her şeyin başı. Bizim ve çocuklarımızın sağlığı her şeyden önemli. Sağlığımıza dikkat etmeli ve kendimizi korumalıyız. Ama bir de çocuklarımızın ruh sağlığı, beyin sağlığı var. Biz bu süreçte çocuklarımızı televizyona ve tablete teslim edersek çocuklarımızda dönüşü olmayan sorunlar peyda olacaktır. Önce sakin olalım ve kolları sıvayalım. Okul yok öğretmen yok. Ama biz varız: Anneler, babalar. Dünyanın en iyi öğretmenleri. Öncelikle bir program hazırlayacağız.  Bu programda oyundan derse TV’den parka her şey olacak. Programda olması gerekenleri madde madde sıralıyorum. Siz onları kendi saatlerinize uyarlarsınız.
 

1. Günde en az bir saat birlikte oyun. Bu oyun çocuğun yaşına göre değişir. Evde saklambaç, ebelemece vb. oyunlar olabilir.

2. Sabah iki saat aksam 1 saat ders veya etkinlik.  Bunu ders veya ödev şeklinde değil de yeni bir şeyler öğrenmek veya       birlikte vakit geçirmek için bir aktivite olarak düşünün ve çocuğa o şekilde yansıtın.

3.Haritada şehir bulma oyunu oynayabilirsiniz.

4. Balonla oynanan oyunlar, Mesela şişirilmiş balonu yere düşürmeme oyunu.

5.Aksam birlikte bir animasyon film izleyebilirsiniz.

6. Sakin bir park varsa günlük programınıza bir yürüyüş de ekleyebilirsiniz.

7. Birlikte yemek, kurabiye yapabilirsiniz.

8. Beraber şarkı söyleyin, dans edin.

9. Akşamları sessiz sinema, isim şehir oyunu, kutu oyunları oynayabilirsiniz.

İsteğe göre programa eklemeler çıkarmalar yapabilirsiniz.

 
 
 
Etiketler: Pandemi, Sürecinde, Evde, Eğitim,
Yorumlar

Bizim Gazete
Arşiv
Haber Yazılımı
170-540-3023