ABD Dışişler Bakanı Antony Blinken, akşam saatlerinde Türkiye'ye geldi. Blinken, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Ankara'da bir araya geldi. Yaklaşık 3 saat süren görüşmede İsrail'in Gazze'ye dönük saldırılar ile bölgesel konuların ele alındığı belirtiliyor. 

Batman'da faciaya ramak kalmıştı Batman'da faciaya ramak kalmıştı

Antony Blinken, "Çalışmalar devam ediyor. Buradaki endişeleri biliyoruz. Gazze'de, korkunç bedeli görüyoruz. Masum sivillerin bedelini görüyoruz. İsraillilerle temas halindeyiz. Sivil kayıpları azaltabilecek adımlar için konuştuk. Büyük miktarda yardımın Gazze'ye ulaşması için önemli adımların atılacağını önümüzdeki günlerde göreceksiniz" dedi.

 Blinken, "Çatışmanın bölgeye yayılmamış olması da bir başarı. Adil ve barış için şartların oluşması için bölgedeki ülkelerle önemli görüşmeler yaptık. Gidecek daha iyi bir yol olması için çabalıyoruz. ABD'nin önderliğinin alternatifi bulunmuyor. Ülkeler bize bakıyorlar, işbirliği içindeyiz" ifadelerini kullandı.


 
Blinken, sözlerini şöyle sürdürdü: "İnsani yardım konusunda çok yüksek çaba gösteriyoruz. Kritik bir nokta daha rehineler konusu. Buna yoğun bir şekilde odaklanmış durumdayız. İnsani ara rehineler açısından da fayda sağlayabiliriz. Sadece Gazze değil, Batı Şeria için de. Aşırıcı şiddet konusunda açıklamalarımız net oldu. İsrailliler sözler verdi, yakından takip edeceğiz." (Haber Merkezi)