Cumhurbaşkanı De Sousa, Başbakan Costa'nın istifasının ardından dün, meclisteki siyasi partilerin liderleriyle görüştükten sonra bugün de Devlet Konseyi'ni acil topladı.

Erken seçime gitme kararı alan De Sousa, ülkenin ekonomik istikrarı için 29 Kasım olarak öngörülen 2024 bütçesinin kabulünü bekleyeceğini ve meclisi daha sonra feshedeceğini duyurdu.

Derik’te 21 kişi ölmüştü; Davada tutuklu kalmadı! Derik’te 21 kişi ölmüştü; Davada tutuklu kalmadı!

Ülkede Kasım 2015'den bu yana başbakanı olarak görev yapan ve 30 Ocak 2022'de yapılan son seçimde meclis çoğunluğunu elde ederek tek başına iktidara gelen PS'nin lideri olan Costa, lityum ve yeşil hidrojen işleriyle bağlantılı bir davada "yolsuzluk, yalan söyleme ve görevini kötüye kullanma" suçlarıyla kendisi ve kabinesindeki bazı üyeler hakkında soruşturma açılması üzerine 7 Kasım'da istifa etmişti.

Yüksek Mahkeme tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 7 Kasım'da başkent Lizbon'daki Başbakanlık Ofisi dahil 42 yere baskın yapılmış, Costa'nın Özel Kalem Müdürü Vitor Escaria ile çok yakın arkadaşı olan iş insanı Diogo Lacerda Machado gözaltına alınmıştı. (Haber Merkezi)