Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, kent genelinde yağışlara karşı alınacak önlemler konulu toplantıya başkanlık etti. Toplantıya katılan kurum müdürleri, yağışlara karşı kurumlarının yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgilendirmeler yaptı.

Bilgilendirmelerde;

-Taşkın olabilecek yerlerde DSİ ve belediye araçlarının hazır bekletildiği,

-DİSKİ tarafından rögar temizliklerinin yapıldığı,  ilçelerde de ani baskınlara karşı ekiplerin hazır bekletildiği,

-Su altı arama görevlileri de dahil olmak üzere AFAD ve Jandarma görevlilerinin ilimiz merkez ve ilçelerinde teyakkuzda oldukları,

-Konteyner kentte kalan vatandaşlarımız için de gerekli tedbirlerin alındığı belirtildi.

VALİDEN UYARI

Amedspor’da hafta içi mesaisi, rakip Boluspor Amedspor’da hafta içi mesaisi, rakip Boluspor

Vali Su, beklenen kuvvetli sağanak yağışlar nedeniyle meydana gelebilecek sel, su baskını, yıldırım, soba yakan vatandaşlarımızın rüzgar kaynaklı zehirlenmelere ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı vatandaşlara dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiğini ifade etti.

METEOROLOJİDEN AÇIKLAMA

Meteoroloji 15. Bölge Müdürlüğünce yapılan son değerlendirmelere göre; ilimize beklenen sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışların, kuvvetli güneyli rüzgar ve yer yer fırtına (40-70 km/saat) ile birlikte bu akşam saatlerinden itibaren Diyarbakır'ın batısında, gece kuzeyi ile zamanla genelinde kuvvetli, çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması beklenmektedir.

DİYARBAKIR’DA YAĞMUR SÜRECEK

Bağlar, Sur, Kayapınar, Yenişehir, Çınar ve Bismil ilçelerinde kuvvetli ve çok kuvvetli (21-75 kg/m2) yağışların; Çermik, Çüngüş, Ergani, Dicle, Hani, Lice, Kulp, Silvan, Hazro ve Kocaköy ilçelerinde ise yer yer şiddetli(76-100 kg/m2) olması tahmin edilmektedir. Yarın (19 Kasım) öğle saatlerinden sonra batısında, Pazartesi günü sabah saatlerinde doğusunda etkisini kaybetmesi beklenmektedir.

TOPLANTIYA KİMLER KATILDI

Toplantıya Vali Yardımcıları Abdullah Çiftçi ve Fatih Ayaz, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Bekir Büyükharmancı, İl Jandarma Komutanı Tümg. Selçuk yıldırım, İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Pamukçu, DSİ 10. Bölge Müdür V. Mahir Arslan, Karayolları Arazi Bakım Mühendisi Mahmut Yavuz, Meteoroloji Bölge Müdür V. Dursun Bozkurt, İl Afet ve Acil Durum Müdürü İlami Çakmak, DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi ve 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Kakan Karakaş katıldı.

Haber: Ejder Ediz IŞIK