Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, Diyarbakır-İstanbul seferi yolculara haber verilmeden iptal edilmesini Meclis gündemine taşıdı. Ayrıc Eren, Doğu illerindeki günlük uçak sefer sayılarının az olmasının sebebini de sordu. 

Diyarbakır’da okuma yazma seferberliği! 120 kadın mezun oldu Diyarbakır’da okuma yazma seferberliği! 120 kadın mezun oldu


Eren, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından yanıtlanmak üzere TBMM’ye sunduğu soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Tarafıma iletilen bilgilere göre 18.04.2024 tarihinde saat: 08.25’te yapılması gereken Diyarbakır-İstanbul seferi yolculara haber dahi verilmeden THY tarafından iptal edilmiştir. İstanbul’a gitmek için bugün havalimanına giden yolcular iptal seferini görünce mağduriyetlerinin giderilmesi için yetkililerle görüşmek istemiş ancak muhatap bulamamışlardır. Bir süredir özellikle Kürtlerin yoğun yaşadıkları illerde uçak seferlerinde ciddi aksaklıklar yaşanmaktadır. Başta Diyarbakır olmak üzere, Ağrı, Van, Mardin, Hakkâri, Şırnak gibi kentlere yapılan uçak sefer sayıları azaltılmış, birçok uçuş iptal edilmiştir. Yine sefer sayılarının azaltılması nedeniyle uçak bileti bulmak çok zorlaşmıştır. Bilet bulamadığı için cenazesine gidemeyen, yakınlarının düğününe katılamayan, ailesinin yanına gidemeyen, eğitim ve iş hayatı sekteye uğrayan ve mağdur olan binlerce yurttaşımız bulunmaktadır.“


Bu bağlamda;
1- Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı illerde uçak seferlerinin azaltılmasından ve bilet fiyatlarında yaşanan sorunlardan bakanlığınız haberdar mıdır?
2- Son 1 yıl içerisinde Diyarbakır, Van, Ağrı, Mardin, Hakkâri, Şırnak gibi Kürtlerin yoğun yaşadığı illerde kaç uçak seferi iptal edilmiştir? Bu iptallerin illere göre dağılımı nedir?
3- 18.04.2024 tarihinde yolculara haber verilmeden yapılan iptal için bir soruşturma başlatacak mısınız? İptal nedeniyle yaşanan mağduriyetleri giderme noktasında bir çalışmanız var mıdır?
4- Diyarbakır’da uçak sefer sayılarının yetersizliği ve iptal edilmelerine ilişkin bakanlığınıza ve bakanlığınıza bağlı birimlere ulaşan şikâyet sayısı kaçtır?
5- Bakanlık olarak THY’ye uçak seferlerini habersiz iptal ettiği için bugüne kadar kaç cezai işlem uyguladınız? Son 1 yıl içerisinde THY’ye ne kadarlık ceza ödemiştir?
6- Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı illerde günlük uçak sefer sayılarının az olmasının sebebi nedir?
7- Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı illerin Ankara, İzmir, İstanbul gibi büyük şehirlere uzaklığını da dikkate alarak; uçak seferlerinin az olması ve bilet fiyatlarının çok yüksek olmasıyla ilgili herhangi bir çalışma var mıdır? Yurttaşların şikâyet ve talepleri dikkate alınacak mıdır?
8- Türkiye genelinde uçak sefer sayıları ve bilet fiyatları hangi kriterlere göre belirlenmektedir? Diyarbakır’ın günlük, aylık ve yıllık uçak sefer sayısı nasıl belirlenmektedir?"

Kaynak: Haber Merkezi