Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su’dan açıklama! Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su’dan açıklama!

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), Mezopotamya Fuarcılık ve ALZ Diyarbakır tarafından organize edilen 57 ilden 168 firmanın katıldığı Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı’nın açılışı gerçekleştirildi. Bu yıl 5. Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı 14-19 Kasım tarihleri aralığında ziyaretçilere açık olacak. Fuarın bu yıl ki onur konuğu Erzurum oldu. Fuarın açılışına DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Meclis Başkanı Nevin İl, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, Erzurum Ticaret Borsası Başkanı, Hakan Oral, Bölge Oda/Borsa Başkanlar, ALZ Grup Başkanı Cihat Alagöz ve Diyarbakır’da bulunan Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri katıldı. 

“ORTAK FUARLARLA MEZOPOTAMYA’YI DÜNYANIN ÇEKİM MERKEZİ HALİNE GETİRECEĞİZ”
Fuarın açılışında konuşan DTSO Başkanı Kaya, bu yıl düzenledikleri fuara 57 ilden 168 firmanın katıldığını söyledi. Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu bünyesinde yer alan STK’lar ile Diyarbakır için önemli işler yaptıklarını belirten Kaya, “Mezopotamya Gurme Fuarı kentin sivil yapısının yarattığı bir fuardır. Bütün Fuarlarımız büyük bir emeğin ürünüdür. Sadece açılışlarda değil ardından da yaptığımız çalışmalarla puanlara bir değer takıyorlar. Tabii bize büyük güç veren doğrusu il dışından gelip destek veren konuklarımızdır. Mezopotamya beşinci gastronomi gurme ve yöresel fuarı geçen yıl ziyaretçi sayısı 257 bindi. Bu yıl ki hedefimiz 400 bin civarında olmasıdır. Yöresel ürünlerin markalaşması, coğrafi ürünlerin tanınması, yerli pazarlara yabancı pazarlara açılma, yeni bayilik girişimlerin bir çalışmaları içinde barındırıyor. Bölge illerimizle birlikte düzenleyeceğimiz ortak fuarlarla Mezopotamya’yı dünyanın çekim merkezi haline getireceğiz” dedi. 


“FUAR, SADECE LEZZETLERİ DEĞİL, AYNI ZAMANDA KÜLTÜRÜMÜZÜ DA YANSITMAKTADIR”
Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı, “ ALZ fuarcılık ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odamızın işbirliği ile her yıl düzenlenen ve geleneksel hale gelen 5. Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarına hepiniz hoş geldiniz. Bugün, geleneksel lezzetlerimizin ve coğrafi işaretli ürünlerimizin zengin dünyasını keşfetmek amacıyla bir araya geldik. Bu fuar, sadece lezzetleri değil, aynı zamanda kültürümüzü ve tarihimize olan bağlılığımızı da yansıtmaktadır. Diyarbakır, tarih boyunca farklı medeniyetlerin izlerini taşıyan bir şehir olmuştur. Bu zengin kültürel miras, kente özgü lezzetlerde ve coğrafi işaretli ürünlerde kendini gösterir. Bizler bu mirası koruma ve gelecek nesillere aktarma sorumluluğunu taşıyoruz. Fuarda sergilenen ürünler, sadece birer lezzet değil, aynı zamanda emeğin, özenin ve kalitenin birer simgesidir. Coğrafi işaretli ürünlerimiz, üretildikleri bölgenin benzersiz iklimi, toprak yapısı ve üretim yöntemleriyle bütünleşmiştir. Bu özellikler, ürünlere eşsiz bir karakter katar ve tüketicilere kalite garantisi sunar. Fuara yurtiçi ve yurtdışından katılım sağlayan ve destek veren bütün katılımcılara teşekkür ediyorum.” (Haber Merkezi)
 

Editör: Mücadele Gazetesi