İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” eyleminin 769. haftasını Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirdi. Eyleme kayıp yakınları, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile hak savunucuları katıldı. Eylemde, gözaltında zorla kaybedilenlerin ve faili meçhul saldırı sonucu katledilenlerin fotoğrafları taşındı. Yine her hafta olduğu gibi çok sayıda çevik kuvvet ve sivil kolluk görevlileri alandaki yerini aldı. Bu hafta, 8 Kasım 1993 tarihinde Hazro’da gözaltında zorla kaybedilen Ahmet Çakıcı’nın akıbeti soruldu.

Diyarbakır’da 'bebek atıldı' ihbarında yeni gelişme! Diyarbakır’da 'bebek atıldı' ihbarında yeni gelişme!

Eylemde konuşan İHD Diyarbakır Şubesi Sekreteri Ömer Saman şunları söyledi:

“Biz burada Koşuyolu Parkı’nda, Cumartesi İnsanları Galatasaray Meydanı’nda kayıpların bulunması faillerin yargılanması için mücadelesini sürdürüyor. Biz bu ülkede hakikatler ortaya çıkana, onurlu bir barış sağlanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

Bugün aynı zamanda bir darbe ile tutuklanan ve 7 yıldır hapishanede olan önceki dönem HDP Eşbaşkanları ve milletvekillerinin tutukluluk yıldönümü. Ne yazık ki birçok siyasetçi tutukluluk süreleri dolmalarına rağmen bırakılmamaktadırlar.

Ve ne yazık ki tüm çağrılarımıza rağmen coğrafyamızda çatışma ortamı hala sürmektedir. Her gün çocukların katledildiği görüntüler ile karşı karşıyayız. Buradan tüm uluslararası kamuoyuna sesleniyoruz. Ortadoğu’da süren savaşların son bulması için herkesin inisiyatif almasını istiyoruz. Bir yıldır sürdürdüğümüz barış nöbetimizde ise talebimiz bu coğrafyada barışın tahsis edilmesidir. Bunun için çatışmanın bütün taraflarına sesleniyoruz, onurlu bir barış için herkes silahlara son versin.”

Konuşmaların ardından İHD Diyarbakır Şubesi Üyesi Fırat Akdeniz ise Ahmet Çakıcı’nın hikayesini okudu.

Haber: Ejder Ediz IŞIK