Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, canlı yayında, "Çalışma Bakanlığımızın emeklilerle ilgili olarak yaptığı çalışmalar tamamlandığında toplumla paylaşılacak" dedi. İşte detaylar...

HAZİRAN SONUNA DOĞRU YÜZDE 25'LİK ARTIŞ

Emeklileri enflasyona ezdirmeyeceklerini söyleyen Cevdet Yılmaz, "Çalışma Bakanlığımızın emeklilerle ilgili yaptığı çalışmaları tamamlandığında toplumla paylaşılacak, 16 milyon emeklimiz var. Çalışan sayısını artırmamız lazım ki bu dengeyi gerçekleştirelim. Bu yönde de umut verici gelişmeler var, istihdam artışı var." dedi.

Yeni haftaya Diyarbakır altın fiyatları sert çıktı! Yeni haftaya Diyarbakır altın fiyatları sert çıktı!

Milliyet'te yer alan habere göre, ekonomist Muhammet Bayram Yılmaz'ın açıklamalarını değerlendirdi. Bayram, "Devletimiz her dönemde enflasyonun üzerinde artış yaptı. Emekli ve emekçinin alım gücünü korumaya çalıştı. Tabi tüm dünyada oluşan enflasyonist ortam en başta emklileri ve çalışanları etkiledi. Burada bu kapsamda değerlendirecek olursak, yapılan maaş artışları enflasyonun bir miktar altında kalmakta. Emekliler ve memurlar 6 aylık dönemde zam almakta. Özel sektörde temmuzda maaş artışı yaşanmayacak.
Yine haziran sonuna doğru yüzde 25'e yakın bir artış alacaktır. Gelir artışının tüm kesime yayılması en öncelikli hedef. Bu sene enflasyonla mücadele önemli. Bu seneki artışlarda enflasyonun baskılanması önemli" dedi.

EMEKLİLERE YENİ BİR SÜRPRİZ Mİ GELİYOR?

Bayram açıklamalarının devamında, "En öncelikli hedeflerden bir tanesi ise emeklilerin sosyal hayatının düzenlenmesi. Sosyal hayatın refah içerisinde gerçekleşmesi. Bu kapsamda değerlendirecek olursak daha önceki dönemde marketlerde, TCDD'de, kargolarda emeklilinin alım gücünü artıracak önlemler alınıyor. 2024 emeklilerin yılı ilan edildi. Bu sene içerisinde emeklilere yeniden bir sürpriz gelebilir. Ben en düşük emekli maaşının kök maaşa sabitlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Emekliler ne zaman ne maaş alacağını bilmeliler. Eğer en düşük emekli maaşı kök maaşa sabitlenirse. Yapılacak artışlar kök maaşa göre değil en düşük emekli maaşına göre yapılır. Ayrıca kafa karışıklığı da ortadan kalkar. Milli gelirden emekliye pay verilmesi de olabilir."

Kaynak: Haber Merkezi