Türkiye’de milli yas ilan edildi! Türkiye’de milli yas ilan edildi!

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018’de eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar hakkında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a hakaretten dava açıldı. Şanlıurfa Adliye binası önünde 846 gün Adalet Nöbeti tuttuktan sonra eylemini Ankara'da Adalet Bakanlığı önüne taşıyan ve buradaki eylemini 84'üncü gününde sürdüren Şenyaşar hakkında, Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlandı.
 
MA’nın haberine göre, Urfa Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, Cumhurbaşkanı Erdoğan “mağdur” olarak yer aldı. Urfa Adliyesi önünde Adalet Nöbeti'nin 579’uncu gününde (8 Ekim 2022) sarf ettiği sözler nedeniyle hakkında dava açılan Şenyaşar'ın TCK 53 (Kasti suç gerekçesi ile belli haklardan yoksun bırakma) ve 63 (Hapis cezasından mahsup) maddelerinden cezalandırılması talep edildi. 
 
Ailesi katledilen Şenyaşar'ın ağıt yakarken sarf ettiği sözleri nedeniyle açılan davanın ilk duruşması 31 Ekim 2024 tarihinde görülecek.
 
HAKKINDA 31 SORUŞTURMA, 11 DAVA AÇILDI
Emine Şenyaşar hakkında katledilen eşi ve çocukları için Adalet Nöbeti tutmaya başladığı 9 Mart 2021 tarihinden bu yana benzer suçlamalarla tam 31 soruşturma başlatıldı, bunlardan 11'i davaya dönüştü.

Kaynak: MA