Haber Detayı
26 Ocak 2021 - Salı 00:27
 
VİDEO- Tarihi Surlara yakışmayan görüntüler!
UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan tarihi Diyarbakır surları üzerine yazılan yazılar kötü görüntüye sebep oluyor.
KÜLTÜR Haberi


Fatih SURUÇ

MÜCADELE HABER- UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan tarihi Diyarbakır surları üzerine yazılan yazılar tarihi Sur’a yakışmıyor. Gazetemizin ihbar hattından gelen görüntülerde yetkililere seslenen vatandaşlar tarihi Surlara yazılan yazıların ve kötü görüntülerin silinmesi çağrısında bulunarak tarihe sahip çıkmamız konusunda uyarılarda bulundular.

 

 

“SUR İLÇEMİZ DİYARBAKIR’IN KALBİDİR”

Çin Seddi’nden sonra dünyanın en uzun surlarına sahip Diyarbakır surlarına yakışmayan görüntüler vatandaşların tepkisine neden oldu. Genişlik bakımından dünyanın en geniş 2. Suru (5000 metre) ve uzunluk bakımdan dünyanın en uzun Suru (8 – 10 metre) olma özelliği taşıyan Diyarbakır’ın tarihi Surları, daha öncelerde temizlenmesine rağmen kalıcı çözüm bulunamadı. Yetkililerin Surlara yazılan yazılarla ilgili kalıcı çözüm bulunmasını isteyen vatandaşlar, “Surlar Diyarbakır’ımızın en değerli varlığıdır. Sur ilçemiz Diyarbakır’ın kalbidir. Yazılan anlamsız yazıların Sur’da çirkin görüntüler oluştururken gelen turistler içinde kötü bir izlenim bırakıyor. Yetkililerin bu soruna çözüm bulması ve korunması için de bir takım çalışmalar yapılmasını gerekiyor” denildi.

Kaynak: Editör: Fatih SURUÇ
 
Etiketler: VİDEO-, Tarihi, Surlara, yakışmayan, görüntüler!,
Haber Videosu
Yorumlar

Bizim Gazete
Arşiv
Haber Yazılımı
170-540-3023