Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kobanê Davası’nın bugün görülen duruşmasına katıldı. Karar açıklanacağı bildirilen ancak son anda teknik gerekçeler öne sürülerek kararın açıklanamayacağı bildirilen duruşmada Demirtaş’ın beyanda bulunacağı ifade edildi. Son olarak beyanda bulunan Selahattin Demirtaş, “Herhangi bir söz talebim yok Tüm arkadaşların özgürlüğünü talep ediyorum” dedi.

Diyarbakır’da "Kobane Davası" kararları protesto edildi! Diyarbakır’da "Kobane Davası" kararları protesto edildi!

6-8 Ekim 2014’te gerçekleştirilen Kobanê eylemleri gerekçesiyle aralarında Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de bulunduğu isimlerin yargılandığı davanın bugünkü duruşmasında tutukluluk incelemesi yapıldı. Duruşmaya DEM Parti Eş Genel Başkanları ve milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftçi, Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ile Ankara Milletvekili Aliye Timisi Ersever, Türkiye İşçi Partisi Milletvekili (TİP) Ahmet Şık, EMEP Genel Başkan Yardımcısı İskender Bayhan’ın yanı sıra çok sayıda siyasetçi katıldı.

DEMİRTAŞ KATILMAYACAKTI

Mahkeme heyeti, bir önceki duruşmada 3 yılı aşkın süredir devam eden davanın bugünkü duruşmasında karar açıklayacağını ifade etmiş ancak duruşmadan bir gün önce teknik sebeplerle karar açıklanmayacağını bildirmişti. Karar açıklanacağı için duruşmaya katılmayacağını ifade eden sanıklardan bazıları kararın ertelenmesi sebebiyle duruşmaya katıldı. Duruşmaya katılanlar arasında Demirtaş da yer aldı. Demirtaş duruşmaya Edirne Cezaevi’nden SEGBİS ile bağlandı.

SEGBİS ÇÖZÜMLERİ TAMAMLANMADI, DOSYANIN KAPSAMI HATIRLATILDI KARAR DURUŞMASI ERTELENDİ

Mahkeme başkanı, duruşmanın başlangıcında karar duruşmasının neden yapılmadığını açıkladı. Dosyanın kapsamı, savunmaların boyutu, SEGBİS çözümlerinin tamamlanmaması gibi sebepleri öne süren mahkeme başkanı, sürenin yeterli olmaması sebebiyle karar duruşmasının ilerleyen bir tarihte yapılmasına karar verildiğini söyledi.

Kaynak: Haber Merkezi