Konferansın açılışında konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Hepinizi bu ilk NATO Siber Savunma Konferansı’nda ağırlamaktan ve bunu Bakan Baerbock ile birlikte yapmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Siber saldırılar en az kinetik saldırılar kadar zarar verici ve tehlikeli olabilmektedir. NATO'nun uzun yıllardır siber tehditleri çok ciddiye almasının nedeni de budur” açıklamasını yaptı.

NATO’nun eskiden hava, deniz ve kara olmak üzere üç askeri alanda yer aldığını belirten Stoltenberg, “Daha sonra siber tehditlerin ne kadar önemli olduğunu göstermek için siber alanı bağımsız bir askeri alan olarak ekledik” ifadelerini kullandı.

Kurban etlerini bu şekilde dolaba koymayın! Kurban etlerini bu şekilde dolaba koymayın!

NATO’nun birkaç yıl önce siber saldırıların 5. maddeyi tetikleyebileceği konusunda da mutabık kaldığını hatırlatan Stoltenberg, “Bu da ittifakımızın merkezinde yer alan, birine yapılan saldırının herkese yapılmış sayılacağı vaadidir. Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için. Çünkü siber saldırılar en az kinetik saldırılar kadar zarar verici olabilir” diye belirtti.

Siber saldırıların caydırılması ve gerekirse bunlara karşı savunma yapılması gerektiğini belirten Stoltenberg, “Çoğu zaman bu saldırıların tespit edilmesi ve hatta ilişkilendirilmesi zordur. Vilnius'taki NATO Zirvesi'nde müttefikler siber savunmamızı güçlendirmek için yeni bir konsept üzerinde anlaştılar. Siyasi açıdan bu, potansiyel düşmanlara bize saldırdıkları takdirde bunun sonuçları olacağına dair güçlü bir mesaj göndermek ve SACEUR'e gerektiğinde karşılık verme yetkisi vermek anlamına geliyor” dedi.

Özel sektör olmadan ülkeleri güvende tutmanın mümkün olmadığını kaydeden Stoltenberg, "Dolayısıyla daha fazla konuşmamız, planlamamız ve birlikte tatbikat yapmamız gerekiyor. Özel şirketler ile ordunun işbirliği yapmasının etik olmadığını düşünenler olduğunu biliyorum. Kendi uluslarımızı savunmanın etik olmayan bir yanı yok, özgürlüğümüzü savunmanın etik olmayan hiçbir yanı yok” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

Editör: Mücadele Gazetesi