Mardin'de Yahya Oruk doğalgaz sebebiyle satış yapamadığını söyledi Mardin'de Yahya Oruk doğalgaz sebebiyle satış yapamadığını söyledi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i 19 Ocak 2007’de katleden Ogün Samast, 16 yıllık cezasının ardından tutuklu bulunduğu cezaevinden 15 Kasım’da tahliye edilmişti.Samast hakkında yeni bir iddianame hazırlandığı ortaya çıktı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede Arat, Delal, Hasrof, Rahil Dink ve Sera Dink Nazarıan müşteki olarak yer alırken, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin suç duyurusunda bulunduğu kaydedildi.

İddianamede, Samast hakkında "FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyesi olduğuna ilişkin somut delil elde edilemediği" ifade edilerek, Samast hakkında ele geçirilen bir kısım delillerin, örgütün yönetici ve üyeleriyle irtibatının olduğuna ve Dink cinayetini işlerken ve sonrasında örgütün çıkar ve amaçları doğrultusunda hareket ettiğini ortaya koyduğuna dikkat çekildi. Samast'ın "Suça sürüklenen çocuk" olarak yer aldığı iddianame, İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi

Samast'ın "Suça sürüklenen çocuk" olarak yer aldığı iddianamede, Samast'ın "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte silahlı terör örgütü adına suç işlemek" suçundan 7 yıl 6 aydan 12 yıla kadar hapsi istendi.

İddianame, incelenmek üzere İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. (Haber Merkezi)