Oruç süresince uzun açlık ve susuzluk saatleri ağız sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, iftar ve sahur arasında bol su tüketmek önemlidir. Ayrıca lifli gıdaların tüketilmesi de diş ve ağız dokularının temizliğine katkı sağlar.

DİŞLER 2 DAKİKA BOYUNCA FIRÇALANMALI

Diş fırçalama alışkanlığının önemi de vurgulanıyor. Dişlerin en az 2 dakika boyunca fırçalanması, diş etlerine masaj yapılması ve diş ipi kullanımının ihmal edilmemesi gerektiği belirtiliyor.

Ağız kokusunu önlemenin bir diğer yolu ise dil ve yanak içlerinin temizlenmesidir. Dil temizliği için özel dil temizleme aparatları kullanılabilir. Ayrıca, ağız gargaraları da ağız sağlığının korunması için önerilmektedir.

Tokat'ta okullar tatil mi edildi? İşte nedeni Tokat'ta okullar tatil mi edildi? İşte nedeni

Uzmanlar, ağız kokusunun sebepleri arasında diş çürükleri, diş eti hastalıkları ve burun tıkanıklığı gibi faktörlerin olduğunu belirtiyorlar. Bu nedenle, iyi bir ağız temizliğinin yanı sıra sağlıklı bir sindirimin de ağız kokusunu önlemede etkili olduğunu vurguluyorlar.

DOĞAL BİTKİLER AĞIZ KOKUSUNU ÖNLEMEDE ETKİLİ 

Ramazan ayında ağız kokusunu gidermek için doğal bitkilerin kullanılabileceği de belirtiliyor. Limonlu ılık su, tarçın, nane, anason, kekik ve biberiye gibi bitkilerin ağız kokusunu önlemede etkili olduğu ifade ediliyor.

Kaynak: Haber Merkezi