Uzmanı uyardı! Duygusal açlık obeziteye yol açar Uzmanı uyardı! Duygusal açlık obeziteye yol açar

Ayakkabılar lekelendiği zaman çoğu kişi ya ıslak mendile yönelir ya da çöpe atar. Ancak, ayakkabıları hemen köşeye ayırıp yenisini almak maliyetli bir işlem olabilir. Sararan veya kirlenen beyaz ayakkabıları ilk günkü gibi beyazlatabilirsiniz. İşte, o yöntemler...


KİRLENEN BEYAZ AYAKKABILAR İÇİN LEKE ÇIKARICI FORMÜL TARİFİ
Evde ayakkabı temizlemek için formül basit bir aslında. Beyaz ayakkabılarda oluşan lekeleri gidermek için ev yapımı temizlik sıvısı yapmak istiyorsanız, kolaylıkla bulabileceğiniz bir malzeme bulunuyor: Yaraları temizlemek için kullanılan, yüzde 3 hidrojen peroksitli oksijenli su. Ağartma ve sterilizasyon için kullanılan kuvvetli bir madde olan hidrojen peroksit, kalıntı bırakmadan yok olur ve kullanım alanı oldukça geniştir. Eczanelerde Hidrojen Peroksit yüzde 3 olarak bulabileceğiniz oksijenli suyu 1:1 ölçüde içme suyuyla karıştırın.

Temiz ve kuru bir bezin üzerine dökerek ayakkabının lekeli bölgesini bu sıvı ile silin. Durulama yapmanız gerekmez. Tüm işlemleri yaparken mutlaka eldiven kullanın ve ortamı havalandırın. Kullanacağınız her türlü temizlik ürününü öncelikle küçük bir alanda denemeyi ve sağlığınız için dikkatli kullanmayı unutmayın. Temizlediğiniz ayakkabıları hava alan ve doğrudan güneş ışığı almayan, sıcak bir yerde kurumaya bırakın. Leke üzerine temizleyici sıvı uygularken alternatif olarak damlalık ve sprey şişesi de kullanabilirsiniz. Başka bir ipucu: Ayakkabınızın leke çıkarma esnasında sabit durmasını istiyorsanız içini kâğıt havlu parçaları veya kuru temizlik bezleriyle doldurun. Kokan ayakkabılar için de bu temizlik yöntemleri işinize yarar.

AYAKKABI LEKESİ İÇİN FORMÜL: ÇAMAŞIR SUYU
Ayakkabı temizliği için, 1 litre suya 1 çorba kaşığı çamaşır suyu ekleyin ve köpürtmeden karıştırın. Küçük leke için 1 kulak temizleme çubuğunun ucunu suya değdirin ve leke üzerinde bastırmadan gezdirin. Daha büyük lekelerde bir diş fırçasının uç kısmını suya değdirin ve lekenin üzerinde gezdirin. Bunu yaparken yüzeysel fırçalama hareketi yapın ve hafifçe süpürün.

BEYAZ AYAKKABI TABANI TEMİZLENİR Mİ?
Ayakkabıların krem veya beyaz renkteki tabanları da kirlendiğinde çoğu zaman can sıkabilir. Beyaz ayakkabı temizleme ve bakımının yanı sıra, tabanı beyaz olan ayakkabıların taban temizliği için de bazı püf noktaları bulunuyor. İşte o yöntemler: 

Partiküllü bir krem temizleyiciyi kuru bir bezin üzerine sürerek ayakkabı tabanını ve özellikle yan kısımlarını ovabilirsiniz. Bunu diş fırçası ile yapmanız da iyi sonuç verir.

Ayakkabı tabanındaki inatçı lekeler için kâğıt havluya hafifçe aseton dökerek leke üzerine uygulama yapabilirsiniz.

Ayakkabı tabanını 1’e 1 ölçüde sulandırılmış çamaşır suyu ile silebilirsiniz.

Spor ayakkabılar ve suni deri ayakkabılarda uygulanan diş macunu ve diş fırçasıyla ayakkabı temizleme tekniklerini kullanabilir, ayakkabının deri kısımları için sert bir diş fırçası ve az miktar diş macunu ile ovalama yapabilirsiniz.

Kaynak: Haber Merkezi