2. Lig Kırmızı Grup’ta mücadele eden Amedspor, namağlup şekilde liderliğini sürdürüyor. Seyircisiz oynama, para cezaları ve hakemlerin taraflı kararları ile yüz yüze kalan Amedspor yönetimi, kulübün sorunlarını ve geleceğini tartışmak üzere takımın taraftarları ile bir araya gelecek. Bu amaçla “Amedspor taraftarları geleceği tartışıyor” başlıklı bir konferans düzenlenecek.

18 Kasım günü Kayapınar ilçesinde bulunan düğün salonunda yapılacak olan konferans saat 09.00’da başlayacak. Buluşmaya katılacak olan sanatçılar Kadir Çat, Şilan Dora ve Koma Azad, şarkılarını bu kez sadece Amedspor taraftarları için seslendirecek.

Amedspor Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi Doğan Hatun, konferansın amacına ilişkin bilgiler verdi.

“TARAFTAR GRUPLARI ÇATIŞAN BİR GÖRÜNTÜ İÇERİSİNDEYDİ”

Amedspor YİK olarak son iki yıldır kulübün sorunlarını çözmek için çalıştıklarını dile getiren Doğan Hatun, üzerinde durdukları sorunlardan birinin Amedspor taraftar grupları arasında istenmeyen biçimde uzun süredir birbiriyle çatışan bir görüntünün bulunması olduğunu ifade etti.

Son iki yıldır Play Off’lara kalan Amedspor’un oynadığı maçlarda taraftar grupları arasında adeta birbirini sönümlendiren tezahüratlarla karşılaşıldığını belirten Hatun, “Bu bir sorundu. Hâlbuki bütün dünya bilir ki taraftarı olmayan takımın başarma şansı yoktur. Amedspor da şu an dünyada en çok taraftarı olan sayılı kulüplerdendir ve taraftarın tezahüratlarla takıma güç verecek bir yapıya dönüşmesi gerekir” diyerek, bu noktada Yüksek İstişare Kurulu olarak devreye girdiklerini kaydetti.

“BAZI TARAFTAR GRUPLARI BİRLİKTE HAREKET ETMEYİ TERCİH ETMEDİ”

Bu sorunu ortadan kaldırmak için taraftar gruplarıyla görüşmeler yaptıklarını paylaşan Hatun, “Hepsinin de çok ciddi emekleri var. 10 küsur yıldır Amedspor’u ayakta tutmak için emek harcıyorlar. Bunun doğru bir zemine getirilmesi gerekiyordu. Bu amaçla Amedspor Taraftarlar Derneği, Azrailler Grubu, Barikat Grubu ve Direniş Grubu’nun öncüleriyle konuştuk. Ancak bazı taraftar grupları birlikte hareket etmeyi tercih etmedi. Geldiğimiz noktada Amedspor Taraftarlar Derneği, Azrailler Grubu ve Barikat’ın birlikte hareket edebileceği bir yapı kurduk” dedi.

MOR TRİBÜN DOLARSA HOLİGANİZM YOK OLUR

Kulübün kadın taraftarları tarafından oluşturulan Mor Tribün’ün ise, holiganizmden kaynaklı stattaki yerlerini yeterince alamadıklarını belirten Hatun, “Holiganizm nedeniyle kadın taraftarlarımızın maçlara ilgisi az. Bu Amedspor’un felsefesine ve kimliğine yakışmayan bir sorun. Şuan Mor Trübün’in kendine özgün bir çalışması var. İnanıyoruz ki Mor Tribün de olması gerektiği gibi ciddi bir temsiliyetle stat içerisinde yer alacak. Bu konuda kadın taraftarlar Mor Tribünü ne kadar desteklerse Amedspor tribünlerindeki holiganizm de o kadar yok olur” diye konuştu.

Amedspor’da hafta içi mesaisi, rakip Boluspor Amedspor’da hafta içi mesaisi, rakip Boluspor

MADDE BAĞIMLILIĞI VE GÖÇ SORUNU TARTIŞMA GÜNDEMLERİ ARISINDA

Hatun, konferansın amaçları arasında kentte artış gösteren madde bağımlılığı ve Avrupa’ya göçün önüne geçmenin olduğunu da ifada etti.

Madde kullanımına karşı taraftarları arasında bilinç oluşturmayı hedeflediklerini söyleyen Hatun, “Madde bağımlılığın toplum üzerindeki etkisi ve gençleri uyuşturucudan uzaklaştırmaya dönük bir farkındalık yaratmayı hedefledik. Diyarbakır’da madde bağımlılığı yaşının 9’a kadar düştüğü söyleniyor. Biz aynı zamanda Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu’nun bir bileşeniyiz. Orada da gündemlerimizden biri uyuşturucu ve fuhuşla mücadeledir. En çok gençlerin bu tuzakları düşürülmesi nedeniyle bu konudaki mücadelenin startını Amedspor Taraftarlar Derneği verdi ve farkındalık yaratmak için bir futbol turnuvası düzenledi. Düzenleyeceğimiz konferansta uyuşturucunun toplum üzerindeki etkisinin ne olduğu, bu tuzağa nasıl düşüldüğü, bununla nasıl mücadele edilebileceği üzerine bir farkındalık semineri olacak. Başta Diyarbakır olmak üzere bütün kentlerimizde uyuşturucuya karşı ciddi bir toplumsal mücadele vermeye çalışıyoruz. Gençler şu anda bunun öncülüğünü yapıyor, kendi farkındalık eğitimlerini de yapıyorlar. Uyuşturucu sadece onların tek başına mücadelesiyle baş edilebileceği bir sorun değil. Toplumun ve kurumların ortak mücadelesiyle ancak minimize edilebilir” şeklinde konuştu.

Hatun, tartışacakları bir diğer sorun olarak kentte yaşayan gençlerin Avrupa’ya göç etmesi konusunda ise şunları söyledi: “Son birkaç yıldır Avrupa’ya göç eden bir gençlik söz konusu. Bu sadece Kürt toplumunda değil, aynı zamanda Türkiye ve Orta Doğu’da bütünen bir sorundur. Bu nedenle kendi şehrimizden başlayarak bütün Kürt toplumunun bu konuda da bir farkındalığı kavuşması gerekli. Evet, ciddi bir ekonomik kriz var, kötü bir sosyal yaşam var, tüm bunların içerisinde gençlerimiz güzel bir yaşam göremiyor. Bunun önümüzdeki 10 yıl içerisinde ne gibi bir sorun yaratabileceğine dair bir farkındalık semineri gibi olacak. Konferansta bu konu ile ilgili Göç İzleme Derneği’nden bir sosyoloğun sunumu olacak. Bunun dışında holiganizmin Amedspor’un içerisine nasıl sızdığını değerlendireceğiz. Holiganizm’e karşı Amedspor felsefesini nasıl yaşatırızı tartışacağız.”

‘ŞAMPİYONLUĞU ÖRGÜTLEYECEĞİZ’

Düzenlenecek konferansta karar merciinin taraftarlar olacağını, İstişare Kurulu olarak kendilerinin ise sadece kolaylaştırıcı olacaklarını vurgulayan Hatun, “Konferans, Amedspor’un geleceğini belirleme açısından önemlidir. Şampiyonluğu örgütleyeceğiz.  Sorunları bir bütün olarak halledeceğiz demiyoruz ancak sorunları beraberce ve doğru bir zeminde tartışılması için ön ayak olacağız. Yani kavgayı, küfrü, holiganizmi bitirecek ve kadın taraftarları maçları getirmenin yollarını bu konferansta tartışabilmeyi umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Hatun, son olarak Amedspor’un başarısını sağlamak, toplumsal sorunlara çözüm üretmek ve sporun barış, kardeşlik sembolü olabileceği bir zemin oluşturmak için Amedspor’a gönül vermiş herkesi konferansa davet etti.

Kaynak: MA