Yapay zeka robotlar yakın bir zamanda beş kariyer rolünü insanların elinden alacak. Yapay zeka uzmanı Mark Minevich, yapay zeka sayesinde 5 mesleğin tarihe karışacağını açıkladı. Peki hangi meslekler artık robotların olacak?

ROBOTLAR KONFERANS VERDİ

Cenevre'deki bir yapay zeka zirvesinde dünyanın en gelişmiş insansı robotları konuştu. Robotlar işleri devralmak yerine "insanlarla birlikte çalışmak" istediklerini dile getirdiler.

BİRÇOK MESLEK YAPAY ZEKALARIN ELİNE GEÇECEK

Fakat ChatGPT, otonom teslimat robotları ve sürücüsüz taksiler derken yapay zekanın yükselişe geçmesiyle beraber birçok meslek grubunun tarihe karışacağı öngörülüyor.

2030 YILI İŞARET EDİLDİ

McKinsey Global Institute tarafından hazırlanan bir rapor, 2030 yılına kadar ABD ekonomisinin şu anki iş hacminin yüzde 30 kadarının yapay zeka destekli uygulamalar tarafından üstlenileceğini öne sürüyor.

"YAPAY ZEKANIN TAKLİT ETMESİ EN ZOR İŞLER"

Ünlü yapay zeka uzmanı Mark Minevich bu istatistiğe inanıyor ve robotların yakında 'öngörülebilir fiziksel veya bilgiye dayalı' işleri insanlardan devralacağını belirtiyor. Minevich, The U.S Sun'a yaptığı açıklamada bu konuyla ilgili olarak şunları söylüyor:

"Yapay zeka tarafından ikame edilmekten kaçınmak için, insanların yaratıcılık, duygusal zeka, esneklik, stratejik düşünme ve iş geliştirme gibi doğuştan gelen yeteneklerine odaklanması gerekiyor. Fikir üretmeyi, insanlarla ilişki kurmayı ve karmaşık kararlar almayı içeren işler, yapay zekanın taklit etmesi en zor işler olacaktır..."

YAPAY ZEKANIN İNSANLARIN ELİNDEN ALACAĞI 5 MESLEK

Minevich, şöyle devam ediyor:

"Önümüzdeki yıllarda yerini yapay zekaya bırakma riskinin en yüksek olduğuna inandığım işler kasiyerlik, tele-pazarlama, kamyon şoförlüğü, muhasebecilik ve radyoloji..."

Minevich'e göre, süpermarketler ve alışveriş merkezleri tarafından istihdam edilen kasiyerler oldukça 'savunmasız', çünkü Amazon gibi şirketler, "otomatik mağazalara" yatırım yapıyor.

Batman'da faciaya ramak kalmıştı Batman'da faciaya ramak kalmıştı

Minevich, yapay zeka tsunamisinin üçüncü kurbanının "kamyon şoförleri" olacağını iddia ediyor, zira otonom araçların yükselişi küresel olarak milyonlarca işi tehdit ediyor.

YAPAY ZEKA TARAFINDAN DEVRALINMAYA HAZIR ROLLER

Minevich'e göre, defter tutma ve muhasebecilik gibi roller, algoritmaların üstesinden geleceği tekrarlayan veri görevleri olduğu için yapay zeka tarafından devralınmaya hazırlanan roller arasında.

Öyle ki, radyoloji gibi uzmanlık gerektiren işlerin yerini bile yapay zeka alabilir. Zira derin öğrenme algoritmaları halihazırda insan performansıyla eşleşiyor, hatta insan performansını bile aşabiliyor.