Sur ilçesindeki İçkale Müze Kompleksi girişleri geçtiğimiz aylarda ücretli hale getirildi, Müze Müdürlüğü’nün kararıyla girişler 70 liraya yükseldi. Daha önce İçkale’de bulunan Diyarbakır Arkeoloji Müzesi ve Atatürk Müzesi’ne girişlerde ücret alınırken, yeni karar ile müze sınırları içerisinde bulunan kafe ve Bacı-Kardeş türbesini ziyarete gelen vatandaşlardan da ücret alınıyor.

VATANDAŞLAR GERİ DÖNÜYOR

Karardan habersiz kafede oturmaya veya türbeyi ziyarete gelen bazı vatandaşlar, ücretli olduğunu görünce içeri girmeden geri döndüğü görüldü. Vatandaşlar alınan karara tepki gösterirken, bunun turizmi olumsuz etkileyeceği düşüncesini savunuyor.

MÜZEYE GİRİŞ 70, BİR YILLIK 60 LİRA

Öte yandan İçkale girişinde bulunan fiyat bilgisinde ise, bilet fiyatının 70 lira, 1 yıllık müze kartı fiyatının ise 60 lira olması dikkat çekti. Emekli öğretmen ve öğrenci yıllık kart ücreti ise 30 lira olarak satışa sunuluyor.

İÇKALE MÜZE KOMPLEKSİ

Diyarbakır’da hayvanlar için bir ilk gerçekleşti Diyarbakır’da hayvanlar için bir ilk gerçekleşti

Ayrıca İçkale Müze Kompleksi içerinde, Amida Höyük, Aslanlı Çeşme, Saint George Kilisesi, Eski Cezaevi, Valilik Konağı ve eski Adliye binası da yer alıyor.

Haber: Fatih SURUÇ