Amerikan merkezli Transatlantic Petroleum firması tarafından Diyarbakır’ın merkez Sur İlçesinde Ham Petrol Arama – Çıkarma (Üretim) ve Depolama faaliyeti planlanıyor. 

9,5 MİLYON LİRA YATIRIM YAPILACAK
Enerji Günlüğü’nün haberine göre, yaklaşık 9,5 milyon lira değerindeki proje kapsamında 2 adet poligonda çalışma yürütülecek. Yeniev – 10 ve Yeniev – 11 Lokasyonlarında yapılacak olan sismik çalışmalar neticesinde, açılacak sondaj kuyuları vasıtasıyla petrol varlığı, petrolün özellikleri ve işletmeye yönelik verilerin sağlanması planlanıyor. Arama faaliyeti sonrasında da üretime ve depolamaya geçilmesi planlanıyor. 

GÜNLÜK YAKLAŞIK 80 TON HAM PETROL ÜRETİMİ
Belirlenmiş olan noktalarda yapılacak arama çalışmalarının ardından; kuyulardaki petrol debisi miktarı, kalitesi ve verimliliği gibi faktörler göz önüne alınarak, üretime geçilip geçilmeyeceğine karar verilecek. Daha önceden arazilerde yapılan gözlemsel tespitlere göre üretime geçilmesi halinde günlük yaklaşık 80 ton ham petrol üretimi yapılması ve depolanması öngörülüyor. Depolama ise her biri 500 m3/yıl depolama kapasitesine sahip 10 tank ile yapılacak. Böylece yıllık depolama kapasitesi 5 bin m3 olacak.

Diyarbakır’da altın yeni rekorunu kırdı! İşte güncel fiyatı Diyarbakır’da altın yeni rekorunu kırdı! İşte güncel fiyatı

ÇIKAN GAZDAN ELEKTRİK ÜRETİLECEK
Planlanan faaliyet kapsamında yapılacak çalışmalar neticesinde; ortaya gaz çıkışı oluşması bekleniyor. Oluşturulacak düzenek ile bu gazların gaz yakma jeneratörlerinde yakılarak elektrik ihtiyacının karşılanması planlanıyor. Ayrıca fazla miktarda oluşacak gaz ise flare’ye gönderilerek yakma işlemine tabi tutulacak.

Kaynak: Enerji Günlüğü