Seçime sayılı saatler kala AK Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Halis Bilden, katıldığı CNN Türk programında projelerini anlattı. Projeleri için çok fazla kaynakları olduğunu söyleyen Bilden, " "Diyarbakır'a raylı sistem getireceğiz. Teleferik projemiz var. Kaynaklarımız çok fazla. Hepsini Diyarbakır halkımızla yöneteceğiz" dedi.

İşte Bilden'in konuşmasından bazı satır başları;
31 MART'TA BENİM HEMŞEHRİLERİM ESER BELEDİYECİLİĞİNE ONAY VERECEK
Bir sürü kentimizde raylı sistemler var. Neden Diyarbakır'da olmasın? Diyarbakır'ı dünya şehri yapmak istiyoruz. Kuran'da ismi geçen iki peygamberimizin kabri Diyarbakır'da. Biz neden Diyarbakır'a turist çekemiyoruz. 31 Mart'ta benim hemşehrilerim eser belediyeciliğine onay verecek.

DİYEK'LER KURUYORUZ
17 ilçemiz var ve her ilçeye bu merkezlerden yapacağız. 50'ye yakın branşta kurs vereceğiz. Dil eğitimi vereceğiz. Dünyanın her tarafına gidecek gençlerimiz. O zaman Diyarbakır'a akın akın turist gelecek. 14 tane Burada peygamber kabirleri var, Çayönü, Urfa'daki Karahan Tepe'den önce en eski yerleşim yeriydi. İnsanoğlunun buğdayla tanıştığının belgeleri çıktı. Silvan'da Malabadi Köprüsü var. Biz bunları tanıttığımız zaman 20 milyon turist çekeriz dedim, az bile dediler 50 milyon turist çekilir.

DİYARBAKIR'A DİYARRAY GELECEK
40 kilometrelik raylı sistem yapacağız Diyarbakır'a. İstanbul'da Marmaray var biz de Diyarray yapacağız. Turizmcilere arsalarını bedava vereceğiz. 31 Mart'ta da problemsiz seçimi yapalım ve AK Parti adaylarının tercih edileceğinden şüphem yok.

KREŞLER VE MOLA EVLERİ GELECEK
Diyarbakır’da bazı evlerimizde engelli kardeşlerimiz var. Biz annemizi sosyal hayata aktaracağız. Diyelim anne bir yere gidecek, çocuğu belediye personelleri alıp misafir edecek ve annenin işi bitince arayacak ve çocuğu geri alacak.

17 İLÇENİN HEPSİNDE HAYVAN BARINAKLARI YAPILACAK
17 ilçemizin hepsinde modern barınaklar kuracağız ve onları misafir edeceğiz. 

DEPREM PROJEMİZ VAR
Bizim tespitlerimize göre 9 bölgemiz var depremle ilişkili ve 104 bin mesken var. Biz bunu iki döneme yaydık ve 10 yılda modern kentleşme kurallarıyla yaşanabilir ortamlar sağlayacağız. Dirençli kentler yapacağız.

Diyarbakır’da 4 erkeğe karşı kazandı! Kadın muhtarın ilk işi bakın ne oldu Diyarbakır’da 4 erkeğe karşı kazandı! Kadın muhtarın ilk işi bakın ne oldu

TELEFERİK PROJESİ YAPILACAK
En heyecanlandığım proje teleferik projesidir. Mardin Kapı'dan Kırklar Dağı'na 2 kilometre ve onun hemen altında da Hevsel Bahçeleri var. 2015 yılında dünya kültür mirasının listesine girdi. Çok kıymetli bir varlığımız. Bazı kaynaklarda Hz. Adem'in bile burada yaşadığını söyleyen kaynaklar var. Teleferiği bunun üzerinden geçireceğiz ve seyrine doyum olmaz. Müthiş bir manzara. Üniversiteye öğrencilerimiz seyir olarak kullanacak.

DOĞAL GAZ OLMAYAN 3 İLÇEMİZE MÜJDEMİZ VAR
Bu dönem farklı bir dönem. Herkes harıl harıl çalışıyor. Eğil'e çok yakın zamanda doğal gaz gelecek. Eğil, Hazro ve Kocaköy'e çok yakın zamanda doğal gaz gelecek bunun da müjdesini vermiş olayım.

Kaynak: Milliyet