Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yasa dışı su ürünleri avcılığına yönelik rutin denetimlere ek olarak ülke genelinde, 22-26 Nisan 2024 tarihleri arasında karaya çıkış noktaları, perakende satış yerleri, balık halleri, soğuk hava depoları, balıkçı gemileri ve yol güzergâhlarında çapraz ve eş zamanlı denetimler başlatıldı.

Diyarbakır’daki okuldan örnek davranış! SMA’lı Deniz için kolları sıvadılar Diyarbakır’daki okuldan örnek davranış! SMA’lı Deniz için kolları sıvadılar

Diyarbakır İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri ekipleri de diğer illerle eşzamanlı olarak Diyarbakır genelindeki Barajlarda, göl ve nehirlerde tüm iç sularda, perakende satış yerleri, balık halleri ve soğuk hava depolarına yönelik denetlemelere başladı.

Denetlemeler sayesinde deniz ve iç sularda bulunan su ürünlerinin korunup geliştirilmesi yoluyla ülke ekonomisine katkı sunulurken, hayvansal gıda ihtiyacı karşılanıyor ve biyoçeşitliğin devamı sağlanıyor.

Su ürünleri denetim ekipleri tarafından sucul zenginliklerin bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal hususlar göz önüne alınarak sürdürülebilir olarak işletilmesi ve yasa dışı su ürünleri avcılığının engellenmesi amacıyla zaman mefhumu gözetmeden yıl boyu aralıksız rutin denetimler yapılırken, kuralsız ve küçük boyda balık avcılığının ve satışının önlenmesi için çapraz ve rutin denetimler de gerçekleştiriliyor.

22-26 Nisan 2024 tarihleri arası Bakanlığımızın talimatı ile denetimler rutin olarak av yasağının başladığı 1 Nisan- 31 Haziran arası aralıksız sürecek denetimlerde yasa dışı su ürünleri avcılığına ve satışına ilişkin şikâyetler de anlık olarak değerlendirilecek. Balıkçılığın sürdürülebilirliği kapsamında rutin denetimler ise av sezonu boyunca devam edecek.

Muhabir: Ejder Ediz IŞIK