Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 6 ilde sürdürülebilirlik odaklı elektrik dağıtım hizmeti veren ve yaklaşık 7 bin çalışanıyla bölgenin en büyük özel şirketi olan Dicle Elektrik, insan kaynağı ihtiyacını büyük ölçüde bölgedeki üniversitelerden karşılıyor. Dicle Üniversitesi'nde düzenlenen 2. Uluslararası Fen Bilimleri Lisansüstü Araştırmalar Sempozyumu'nda (DUFEBLAS’24) bu stratejinin başarısı ve sürdürülebilir insan kaynakları uygulamalarının önemi vurgulandı. Sempozyumda Dicle Elektrik'in katkıları ve üniversite-sanayi işbirliğinin bölgedeki genç yetenekler için oluşturduğu fırsatlar da gündeme geldi.

Dicle Üniversitesi’nden tüp bebek başarısı! Dicle Üniversitesi’nden tüp bebek başarısı!

ÇALIŞAN 600 MÜHENDİSTEN 220’Sİ DÜ MEZUNU
İki gün süren sempozyumun ana sponsoru olan Dicle Elektrik’in Genel Müdür Yardımcısı Nedim Tüzün, açış konuşmasında, tamamına yakını bölge insanı olan yaklaşık 7 bin çalışanıyla bölgenin en büyük özel şirketi olduklarına da dikkat çekti. Tüzün, “Şirket olarak insan kaynağı ihtiyacımızın önemli kısmını başta Dicle Üniversitesi (DÜ) olmak üzere bölge üniversitelerinden karşılıyoruz. Şirketimiz bünyesinde görev yapan 600 kadar mühendisin 220’si DÜ mezunu” dedi. Tüzün ayrıca, Dicle Elektrik’in üniversite-sanayi iş birliği çerçevesinde önemli katkılar sunduğunu ve bu iş birliklerinin bölgedeki genç yetenekler için yeni fırsatlar oluşturduğunu vurguladı. Eğitim, staj ve araştırma projeleri ile öğrencilere pratik deneyim imkânı sunduklarını belirten Tüzün, bu sayede gençlerin kariyerlerine güçlü bir başlangıç yapmalarını sağladıklarını ifade etti.

“BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK GELİŞMEYE KATKI” ÖDÜLÜ
DÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, rektör yardımcıları, öğretim üyeleri, farklı üniversitelerden akademisyenler ve öğrencilerin de katıldığı DUFEBLAS’24 kapsamında lisansüstü tez ödül töreni de gerçekleşti. Dicle Elektrik'in İnsan Kaynakları İş Ortağı Yöneticisi Abdulbari Aslan, Makine Mühendisliği alanında yazdığı “Yapay Zeka ve Optimizasyon Uygulamaları Kullanılarak İnsan Kaynakları Süreçlerinin Optimizasyonu ve Modellenmesi” başlıklı yüksek lisans tezi ile “Bilimsel ve Teknolojik Gelişmeye Katkı” ödülüne layık görüldü. 10 üniversiteden başvuruların yapıldığı ve toplam 8 tezin ödüllendirildiği sempozyumda Aslan'ın danışmanı Mesut Hüseyinoğlu ile birlikte aldığı bu ödül, Genel Müdür Yardımcısı Nedim Tüzün tarafından takdim edildi.

Kaynak: Haber Merkezi