Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), 31 Mart yerel seçimlerinde eşbaşkan adaylarını belirlemek için dün Diyarbakır’da halk oylamasının startını verdi. Kentte dün 17 ilçede halk oylaması yapılması planlanıyordu. Ancak bazı ilçelerde seçimler teknik aksaklıklar gerekçesiyle bugüne ertelendi. Birçok ilçede ise seçimler ikinci tura kaldı. İkinci tur seçimlerinin, ilk turların tamamlanmasının ardından yapılacağı öğrenildi.  

İlçe ilçe son durum şöyle: 

Kayapınar: Teknik aksaklıklar nedeniyle dünkü oylama ertelendi. Bugün Ayaz Elegence Düğün Salonu’nda oylama başladı. 

Yenişehir: Kadınlardan Safiye Akdağ ve Belgin Diken, erkeklerden ise Alaattin Zuğurli ve Mehmet Ergün ikinci tura kaldı.

Dünyaya modern kütüphaneciliği öğreten Diyarbakırlı Dünyaya modern kütüphaneciliği öğreten Diyarbakırlı

Bağlar: Kadın aday adaylarından Leyla Ayaz ve Roza Hanım Altındağ, erkek aday adaylarından Mehmet Deviren ve Siraç Çelik ikinci tura kaldı.

Sur: Kadın aday adaylarından Gülistan Sevitek ve Fatma Önkol, erkek aday adaylarından Adnan Örhan ve Mehmet Asana ikinci tura kaldı. 

Ergani: Erkek aday adaylarından Şiyar Güldiken ve Ferman Aslan, kadın aday adaylarından Birsen Azak Bayar ve Mukaddes Doğan ikinci tura kaldı. 

Bismil: Teknik aksaklıklar nedeniyle yapılamayan seçimler bugün Zal Düğün Salonu’nda yapılıyor. 

Silvan: Teknik aksaklıklar nedeniyle yapılamadı. Gold Park Düğün Salonu’nda seçim yapılıyor. 

Çüngüş: DEM Parti ilçe binasında kurulan sandıklarda büyükşehir belediye aday adayları için oy kullanıldı. Belediye eşbaşkan adayları halk eğilimiyle belirlenecek. 

Çermik: DEM Parti ilçe binasında kurulan sandıklarda büyükşehir aday adayları için oy kullanıldı. İlçe belediye eşbaşkanları eğilim yoklamasıyla belirlenecek. 

Eğil: İlçe binasında yapılan seçimler Mehmet Zülküf Polat seçildi. Kadın eşbaşkan eğilim yoklamasıyla belirlenecek. 

Kocaköy: Evin Ay eğilim yoklamasıyla kadın eşbaşkan olarak belirlendi. Erkek aday adayları Abdulbasit Yaşa ve Mehmet Şık ikinci tura kaldı. 

Lice: Kadın aday adaylarından Dilek Diyar Özer ve Revşen Karademir, erkek aday adaylarından Burhan Erol ve Fırat Demir ikinci tura kaldı.

Kulp: Fatma Ay, ilk turda yüzde 50'nin üzerinde oy aldı. Erkek adaylar Murat İpek ve Emin Ay ikinci tura kaldı. 

Dicle: Kadın aday adaylarından Zülfiye Kışmir ve Melek Çevik, erkek aday adaylarından Hacı Akengin ve Ensari Yılmaz en çok oyu alan adaylar oldu. Seçimler ikinci tura kaldı.  

Hazro: Hasibe Yazdık ve Berfin Buldi ile Erhan Güven ve Halis Ulaş ikinci tura kaldı. 

Çınar: Semra Akyüz, ilk turda yüzde 50'nin üzerinde oy alarak, seçimi kazandı. Erkek aday adayları Mahmut Ulus ve Mehmet Şerif Arzu, ikinci tura kaldı. (Haber Merkezi)

Editör: Mücadele Gazetesi