Diyarbakır’ın Sur ilçesinde Dört Ayaklı Minare önünde 28 Kasım 2015'te katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen dava dosyasında savcılık mütalaasında sanık polislerin beraatına karar verilmesi talep etmişti.

Karara tepki gösteren 47 barodan yapılan yazılı açıklamada, "Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın sanık polis memurlarının beraatı yönündeki mütalaası ile cinayetin ilk günden beri aydınlatma iradesinin olmadığı yönündeki kaygılar doğrulanmakta ve failler cezasız bırakılmak istenilmektedir" denildi.

Hayatını cezasızlıkla mücadeleye adayan Tahir Elçi suikastının cezasız kalmaması için hukuk mücadelesinden asla vazgeçmeyeceklerini belirten 47 baronun ortak açıklaması şöyle:

"Diyarbakır Baro Başkanı Av. Tahir Elçi, 28 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır'ın tarihi simgelerinden olan Dört Ayaklı Minare’de çatışmalardan kaynaklı yaratılan tahribatı kamuoyu ile paylaşmak, kültürel mirasa sahip çıkmak, silaha ve çatışmaya hayır demek için yaptığı açıklama sırasında katledilmişti.

Tahir Elçi hayatını faili meçhuller, işkence, yaşam hakkı ihlalleri ve cezasızlığa karşı mücadeleye adamış, yaptığı çalışmalarla Türkiye’nin en değerli insan hakları savunucularından birisi olarak tanınmıştı. Her ne pahasına olursa olsun vazgeçmediği barış ve insan hakları mücadelesi nedeni ile ‘Barışın Elçisi’ olarak anılmaktadır.

Tahir Elçi’nin öldürülmesinin ardından, soruşturmanın etkin bir şekilde yürütülmesi için Diyarbakır Barosu bünyesinde bir soruşturma komisyonu kuruldu. Komisyondaki avukatlar, taleplerinin karşılanmaması üzerine 2016 yılında cinayet anına ait görüntülerin incelenmesi için Goldsmiths Londra Üniversitesi bünyesinde çalışan bir araştırma ajansı olan Forensic Architecture’a başvurdu. Adli incelemeler konusunda uzman olan bu kuruluşun ses ve görüntüler üzerinde yaptığı teknik analizlerin sonuçları 2018 yılı sonunda Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunuldu.

Diyarbakır’da kırsal için harekete geçildi! Yollar yenileniyor Diyarbakır’da kırsal için harekete geçildi! Yollar yenileniyor

Farklı açılardan çekilen videolardaki ses ve görüntüleri eşleştirerek Tahir Elçi’nin vurulduğu zaman aralığında kaç atış sesi duyulduğuna ve bu seslerin hangi silahlara ait olduğuna ilişkin tespitler içeren çalışma sonucunda, olay yerindeki polis memurlarına yönelik kuvvetli suç şüphesine işaret edildi. Üç şüpheli polis memurunun soruşturmaya dahil edilmesi ve geçen dört yılın ardından hazırlanan iddianame Mart 2020’de mahkemeye sunuldu. Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, dört yıl boyunca yapılan 10 duruşmada suikastın aydınlatılmasına yönelik talepler önemli ölçüde reddedildi. Ölümünün üzerinden sekiz yıl geçmesine rağmen, olayla ilgili tüm hakikatin ortaya çıkarılmasını sağlamak için gereken adımlar atılmamıştır. Süreç boyunca yargı mercilerinin yargı sürecindeki yaklaşımları, taleplerin reddine yönelik kararları ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın beraat yönündeki görüşü ile yargılamanın yetersizliği ön plana çıkmıştır.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın sanık polis memurlarının beraatı yönündeki mütalaası ile cinayetin ilk günden beri aydınlatma iradesinin olmadığı yönündeki kaygılar doğrulanmakta ve failler cezasız bırakılmak istenilmektedir.

Barolar olarak; hayatını cezasızlıkla mücadeleye adayan Tahir Elçi suikastının cezasız kalmaması için hukuk mücadelesinden asla vazgeçmeyecek ve 12 Haziran 2024 Çarşamba günü saat 10.00'da Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek karar duruşmasını takip edeceğiz."

Kaynak: Haber Merkezi