DESOB özellikle kredi noktasında ciddi problemler yaşayan esnaflar için açıklama yaptı, acil yardım çağrısında bulundu. DESOB’tan yapılan açıklamada: “Bilindiği üzere esnaf ve sanatkarlar kredi kefalet kooperatiflerinde kredi çeken veya çekmek isteyen birliğimize bağlı üyelerimiz aşağıda detaylı şekilde sıraladığımız çok ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalmaktadır.

“FAİZ ORANLARI YÜKSELTİLDİ”

Yüzde 7,50 olan faiz oranlarının Haziran 2023’ten sonra sırasıyla yükseltilmiş ve bu değişken faizden, ilk düşük oranlardan kredi çeken esnaflarımızın tamamı olumsuz yönde etkilenmiştir. 60 ay olan Kredi vadelerinde yapılan değişiklikler ile; 01.04.2024 tarihi itibariyle İşletme Kredisi 36 Ay, Taşıt Kredisi 48 Ay, İş Yeri Edindirme 60 Ay vadeli olarak güncellenmiştir. Nace Kodu değiştirilen 164 Esnaf kolu, Üst Limit olarak belirlenen 650.000,00 TL'lik tutardan faydalanamamaktadır.

“HAKSIZ VE GEREKÇESİZ KISITLAMALARA GİDİLMİŞTİR”

Sur Belediyesi’nin toplam borcu açıklandı! Sur Belediyesi’nin toplam borcu açıklandı!

Yatırım destek kredisi kullanmak isteyen esnaflara T. Halk Bankası tarafından herhangi bir gerekçe gösterilmeden dosya ret kararı gelmektedir. Sektör/Meslek kolu ayrımına bakılmaksızın aynı hanede ikamet edenler için SADECE bir şahsın kredi kullanabilmesi yönünde haksız ve gerekçesiz kısıtlamalara gidilmiştir. TSO'da kaydı bulunan Esnaflara daha önce kredi verilebilirken, Nisan 2023 itibariyle yapılan değişiklik ile krediler verilmemeye başlandı.

“EKONOMİK KRİZ, SONRASINDA SIRASIYLA PANDEMİ VE DEPREM FELAKETLER”

Aktif SGK'lı olan üyelerimiz daha öncesinde kredi başvurusu yapabilirken, yine yapılan değişiklikler ile başvuru yapacak üyelere BAĞKUR zorunluluğu getirildi. Yukarıda detaylı şekilde aktardığımız ve tamamı kredi çeken/çekmek isteyen esnaflarımızın aleyhine olan bu değişiklikleri ve düzenlemeleri kabul etmemiz mümkün değildir. Öncelikle Ekonomik Kriz, sonrasında sırasıyla Pandemi ve Deprem felaketleri ile oldukça zorlanan esnaf ve sanatkarımıza destek ve pozitif ayrımcılığın uygulanması gereken bu dönemde, yapılan bu düzenlemeler mevcut esnafların da tüm faaliyetlerinin bitmesi ve batarak kepenk kapatması ile sonuçlanacaktır. Tüm yetkililerimizden acil talebimiz, yukarıda saydığımız olumsuzlukların esnaf lehine düzenlenerek esnafa nefes verilmesi ve önünü açılması gerekmektedir” denildi.

İşte yapılan açıklama şu şekilde:

Muhabir: Onurcan GÜLER